REKLAMA

Oteplí se tak, že žakarandy pokvetou u nás stejně jako v Mexiku?

Každé jaro se ulice hlavního města Mexika zbarví do fialova díky tisícům kvetoucích žakarand. Jejich nádherné barvy přitahují nejen oči obyvatel a turistů, ale také ptáků, včel a motýlů, kteří v nich nacházejí potravu a úkryt. Letos se však něco změnilo. Některé žakarandy začaly kvést už začátkem ledna, přestože se obvykle probouzejí na jaře, napsala agentura Reuters.

REKLAMA

Místní vědci začali zkoumat, nakolik je fenomén časného kvetení rozšířený, ale jako viníka označují klimatické změny.

„Vždy jsme pozorovali, že žakarandy začínají kvést koncem března, na jaře, kdy vidíme, jak se květy mění na fialové,“ řekl Constantino Gonzalez, výzkumný pracovník Ústavu atmosférických věd a výzkumu klimatických změn z Mexické autonomní národní univerzity (UNAM). „(Nyní) Začínají kvést v lednu, únoru, tedy v zimě, kdy ještě není jejich čas,“ dodal 48letý biolog.

Gonzalez vysvětlil, že k tomu, aby mohl vyvodit souvislost mezi změnou klimatu a časným kvetením žakarand, potřebuje jeho tým reprezentativní vzorek a porovnat kvetení mezi jednotlivými roky. Za tímto účelem začal vést skupinu mladých lidí, kteří sbírají data po celém městě a využívají satelitní snímky.

Rostoucí teploty podle něj způsobily, že zima v mexickém hlavním městě letos skončila dříve, v polovině ledna, místo koncem března, kdy by měla skončit.

REKLAMA

Mexický prezident Pascual Ortiz (vládl v letech 1930-1932), nadšený japonskými sakurami, které každé jaro zahalí Washington do růžové a bílé barvy, se rozhodl napodobit stejnou krajinu v hlavním městě své země. Japonský zahradní architekt Tacugoro Macumoto, který se v Mexiku usadil koncem 19. století, mu však řekl, že tyto stromy by v mírném podnebí města dlouho nevydržely, a prosadil žakarandy, o nichž se dozvěděl během krátkého pobytu v Peru. Od té doby tyto stromy neodmyslitelně patří k devítimilionové metropoli.

Bližší informace k této zajímavé rostlině uvádí web České stavby. Žakarandy jsou stromy a keře nejčastěji s modrými nebo modrofialovými zvonkovitými květy. Rod žakaranda zahrnuje přibližně 50 druhů a pochází ze Střední a Jižní Ameriky.

V jihoamerickém jazyce guaraní znamená jacaranda vonný. Jejich vůně je skutečně silná a u citlivějších lidí může způsobit až bolest hlavy. A mají ještě jednu zvláštnost, jak uvádí zmíněný web České stavby: „Zajímavostí též je, že barvu květů žakarand ovlivňuje kyselost půdy. Na kyselém podloží jsou růžovější, na zásaditém mají barvu více do modra.“

U nás žakarandy nerostou, protože potřebují teplotu nad +5 °C, takže pěstovat je lze jen v případě, že na zimu je můžete přesunout do skleníku nebo jiné místnosti s dostatkem světla, kde lze udržet minimálně výše zmíněnou teplotu.

REKLAMA

Ladislav Hoskovec na webu Botany k tomu uvedl: „V subtropických oblastech se běžně pěstuje v zahradách, parcích i alejích kolem cest. V podmínkách střední Evropy nelze tuto dřevinu pěstovat celoročně v exteriéru, proto se obvykle vysazuje do nádob, které se před příchodem zimy přemístí do bezmrazých prostor.“ I když, pokud bude oteplování pokračovat a české zimy budou spíše připomínat jaro jako letos, možná se žakarand venku dočkáme i v našich zahradách.

Lze ji pěstovat i jako pokojovou rostlinu, ale v takovém případě je nutné žakarandu tvarovat. Je rovněž nutné zalévat jinak během vegetačního období a jinak v zimě. Kořeny, kůra a listy se používají k léčebným účelům.

Ale zpět k žakarandám v Mexiku. V lednu vypukla panika, když uživatelé na sociálních sítích začali zveřejňovat fotografie kvetoucích žakarand a začali se zajímat o dopady klimatických změn. „Lidé začali říkat ‚je to vážné, je to skutečné‘, už to není jen lední medvěd plovoucí na vodě‘,“ uvedla Cristina Ayalaová, bioložka, která se zabývá udržitelným rozvojem. „Je velmi dobře, že si lidé začínají uvědomovat, co nám jako obyvatelům měst přinese změna klimatu,“ dodala.

Ačkoli nejsou v Mexiku původní, podle Ayalaové plní žakarandy pro město důležitou funkci. Přitahují více kolibříků a včel než mnohé původní stromy, takže změna kvetení by mohla vést k poklesu těchto populací.

Autor: Mirka Nová. Zdroje: ČTK/Reuters

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Máte tetování? Podle studie může až ztrojnásobit riziko vzniku rakoviny

Nová studie dánských a finských vědců varuje, že tetování může výrazně zvýšit riziko rakoviny. Tetovací inkoust v...

Černochová pokárala Havlíčka za slova o čachrech a kšeftech na obraně

Výměna ostrých slov mezi Karlem Havlíčkem z hnutí ANO a ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) ukazuje na...

Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry

Šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný je už přes tři měsíce bez řidičského průkazu. Policisté mu...

Hygienici varují před elektronickými cigaretami. Hrozí otrava i smrt

Hygienická stanice hlavního města Prahy bije na poplach kvůli nebezpečným elektronickým cigaretám s nadlimitním obsahem nikotinu. Podle...

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA