REKLAMA

Jak pěstovat kombuchu a ochutit ji během 2. fermentace

Nekupujte kombuchu v obchodě! Pokud znáte postupy fermentace a dochucení, vyrobíte si ji doma stejně dobrou. Podle studie anglických vědců zveřejněné v odborné publikaci Nutrient tento nápoj prokazatelně obsahuje probiotika.

REKLAMA

Co je to kombucha

Kombucha je kvašený nápoj, tradičně vyráběný z černého čaje a cukru. Fermentuje se pomocí Scoby, symbiotické kultury bakterií a kvasinek. Během fermentačního procesu Scoby konzumuje cukr a uvolňuje organické kyseliny a malé množství etanolu. Nálev z kombuchy obsahuje cenné bioaktivní látky a probiotika.

„Studie využívající analýzu s vysokým průchodem sekvenování ukázaly, že po fermentaci jsou rody Candida a Zygosaccharomyces převládajícími kvasinkami v kombuše, zatímco Komagataeibacter, Lyngbya, Gluconobacter, Laktobacily a Bifidobakterie jsou nejhojnějšími bakteriálními rody,“ uvádí autoři E. Dimidi a Selina Rose Cox v práci publikované v odborném dvouměsíčníku Nutrients.

Pěstujte si elixír doma

Žijeme v uspěchané době a konzumní společnosti. Proto se mnozí z nás uchylují k různým způsobům relaxace a domácí výroba potravin a nápojů je jedním z nich. Fermentace je zajímavý proces. Den po dni se můžeme s radostí dívat na to, jak se váš výrobek mění do požadované chuti a struktury.

Jaký čaj do kombuchy

Nejčastěji se kombucha pěstuje v černém nebo zeleném čaji. Chuť a kvalita čaje výrazně ovlivní výsledný nápoj. Zvláště lahodnou příchuť v nápoji vytvoří např. silný černý čaj Assam s plným tělem, nebo luxusní Darjeeling. Použijte však jednoduše to, co vám chutná. Čaje mohou být klidně i z pytlíku a ovoněné aromaty. Kouzlo domácí výroby spočívá v tom, že si vytvoříte jedinečný nápoj přizpůsobený vám na míru. Kombucha roste i v ovocných čajích. K těm je ale dobré přidat ještě trochu černého.

Návod na pěstování kombuchy

  • Startér + Scoby matka
  • 7 g čaje/1 l vody
  • 70 g cukru/1 l čaje
  • třílitrová sklenice

Nejdříve si potřebujeme sehnat Scoby – matku, mladou malou bílou kombuchu. Tu koupíte nejlépe u známých, nebo na sociálních sítích ve skupinách nadšených pěstitelů kombuch. Mateční houba se dá koupit i v obchodě, ale domácí lépe roste.

První mateční Scoby patří do 1 litru nálevu. Nejprve si doma si uvaříte 1 litr čaje, osladíte ho a necháte úplně vychladnout. Poté nalijete do sklenice čaj, nálev a vložíte Scoby. Za týden se vám nahoře udělá blána, nová Scoby, která bude pořád tloustnout.

Každý týden měníte nálev s tím, že 1/7 nálevu si necháte do následující várky. Uchovávejte ve sklenici s plátýnkem místo víčka, aby kombucha mohla dýchat.

Na co si dát pozor

  • Sklenice, ruce a nádobí musí být vždy perfektně čisté. Když se kombuše něco nelíbí, zkazí se, zezelená nebo zchlupatí.
  • Mějte oslazený chladnoucí čaj i kombuchu vždy zakryté, aby vám kombuchu nenapadly octomilky.

Druhá fermentace

Kouzlo profesionálního marketingu spočívá v údajně nedostižném ochucování čili druhé fermentaci. Zvládnout se to dá ale i doma, metodou pokus omyl dojdeme k vytouženému cíli. Do hotového nálevu vložíte 10 % rozmixovaného ovoce – rakytníku, rozmixovaných lesních plodů apod., a necháte fermentovat při pokojové teplotě 2 až 3 dny. Závisí na teplotě v místnosti. Čím je tam tepleji, tím kombucha fermentuje rychleji.

Fermentace s pomerančem a zázvorem

Do 1 l nálevu přidáte 100 ml šťávy z pomeranče se zázvorem. Necháte fermentovat na lince, 2x denně upouštějte vzduch. Za dva dny je hotová a vy směle můžete zkoušet vaše oblíbené varianty, příp. se pokoušet přibližovat k chuti průmyslově vyráběné kombuchy. Inspiraci na nejoblíbenější příchutě najdete např. v knize The Big Book of Kombucha od Hannah Crum a Alexe LaGoryho.

Red rumi

Pije se i očima. Proto je red rumi jedna z nejoblíbenějších příchutí. Do 1 l čaje přidáme 30 g směsi z ibišku a šípku. Ibišek se přidává na barvu a šípek kvůli velmi levné ceně. Růžovou kombuchu si pak můžeme ještě ochutit podle svého gusta.

Autor: Martina Hokszová – NašeTéma. Zdroje: Science Direct, Kniha – CRUM, Hannah. & LAGORY, Alex. The Big Book of Kombucha: Brewing, Flavoring, and Enjoying the Health Benefits of Fermented Tea. Storey Publishing, LLC, 2016. Kniha – JONÁŠ, Josef; KUCHAŘ, Jiří a FREJ, David. Jak dál po antibiotikách (a během jejich užívání): manuál pro úspěšné ozdravení trávicího traktu po aplikaci syntetických antibiotik. Praha: Eminent, 2017.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nabízí dražší oblečení skutečně lepší kvalitu?

V módním světě se často říká, že vyšší cena znamená lepší kvalitu. Vyplatí se ale skutečně investovat...

Editee: Umělá inteligence pro tvorbu kvalitního obsahu

Český startup Editee přináší revoluci do oblasti tvorby obsahu prostřednictvím umělé inteligence. Nový nástroj zjednodušuje tvorbu textů,...

Modelka touží stát se matkou prvního Muskova marťanského dítěte narozeného na...

Modelka Elsa Thora by se ráda stala maminkou prvního marťanského dítěte narozeného na planetě Mars. O svém...

Výhody užívání vitamínu D na podzim

Podzimní období přináší kratší dny, méně slunečního světla a často chladnější počasí. Tyto faktory mohou vést ke...

Bývalý bezdomovec objektivním kritikem hotelů. Jsem profesionální host, říká influencer Pan...

Jindřich Husička za poslední dva roky přespal ve více než stovce hotelů různých kategorií. V každém z...

Verešová si může oddechnout: Jsme v pořádku, to nejhorší má už...

Krušné chvíle prožívá modelka Andrea Verešová. Dcera Vanesska prodělala komplikovanou operaci kolene. Verešová na Instagramu oznámila, že...

Vánoce bez stresu – jak vybrat dárek, který potěší?

Vánoční období by mělo být především časem pohody, radosti a setkávání s blízkými. Přesto se pro mnoho...

Drsný pár Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tanečníci v zákulisí...

Oskar Hes není v zákulisí StarDance vůbec žádný tichošlápek. Tentokrát své fanoušky na Instagramu překvapil vtipným videem,...
REKLAMA