Pes číst neumí, ale jeho pán by to umět měl

Pár vět o tom, proč bychom my pejskaři měli být ohleduplní vůči ostatním, dodržovat vyhlášku, ale také prostou lidskou slušnost. Zdánlivě běžná věc totiž může někomu ublížit.

REKLAMA

Pes bez vodítka

Jistě jste se s tím také setkali. Pes bez vodítka, páníček buď nikde, anebo s klidem říká něco v tom smyslu, že jeho miláček zaručeně nic neudělá. O tom, že právě možná porušuje místní vyhlášku, protože pohyb psů má každé město, či obec ošetřeno zvlášť, asi nemusí být vůbec řeč. Podívejme se na to, jak může taková situace ublížit, aniž by to pejskař tušil.

„Prosím, mějte svoje pejsky na vodítku. Obvyklý dodatek páníčků: ‚Neboj(te), on je hodnej. Buďte v pohodě, on si chce jenom hrát. Ten vám nic neudělá.‘ Udělá. Pes nemusí člověka pokousat, přesto mu může moc ublížit,“ napsala na sociální síti Facebook Barbora Chuecos, maminka handicapovaného chlapce Ángela.

Paní Barbora popisuje ve svém příspěvku, že by ji to dřív také nenapadlo, ale její syn ji během pár sekund vyskočil na záda a vylezl až na hlavu. Jen kvůli volně pobíhajícímu psovi byl vyděšený k smrti, v hrozném stresu a velmi křičel. „A nejde jen o tu chvilku setkání, ale dozvuky jsme řešili hodiny a dny poté. Pracujeme na tom mnoho let, sami jsme měli dvě úžasné labradorky, obě canisterapeutky, a přesto je to pořád velké téma. Projevy už jsou mnohem mírnější, ale stejně se leká a bojí – a to i když jdeme kolem psa na vodítku,“ doplnila paní Barbora, která dále doporučuje, aby si majitelé volně pobíhajícího psa hned přivolali a drželi. „Pro mnoho dětí i dospělých to jsou traumatizující zážitky. Ano, autismus bohužel způsobuje ohromnou přecitlivělost na kdeco. Mnoho rodičů s dětmi na autistickém spektru má nejeden bolestný zážitek, kdy jdou děti do okamžitých záchvatů, válejí se na zemi, mlátí kolem sebe, zraňují sebe i ty okolo, mají epileptické záchvaty… a doznívá to ještě dlouho poté. A to vše jen proto, že i k nim přiběhl pes.“

Spolu s ní věřím, že kdyby majitelé pejsků tušili, jakou hrůzu kvůli nim někdo zažívá, tak by si na to dávali víc pozor. Když se rodiče postiženého dítěte do takové situace dostanou, starají se hlavně o své dítě, aby to zvládlo co nejlíp. Nemají čas vysvětlovat pejskaři, v čem je problém. Když někdo volá „chyťte si toho psa“ nemusí to být namířeno proti psům ani jejich majitelům. Jde jen o snahu zabránit problému. Pejskaři, respektujte to.

Stejně reaguje více dětí

Moje osobní zkušenost je totiž ještě drsnější: Jsem mámou handicapované Báry a zároveň předsedkyní spolku Medvídek, což je spolek rodičů a přátel dětí s autismem. Děti z našeho sdružení reagují velmi podobně jako výše zmíněný chlapec Ángel. Naše dcera je navíc epileptička, při nečekaném přiběhnutí cizího psa (stačí očichávání, velkým průšvihem je štěkot) reaguje epileptickým záchvatem, při němž může dojít až k náhlému úmrtí. Nám tedy může dceru zabít klidně i jorkšír. Protože sami máme asistenčního psa, je naše situace v tomto směru také složitější. Někteří pejskaři si totiž myslí, že k našemu Dráčkovi může jejich miláček bez dovolení přiběhnout a začít si hrát. Nemůže. Dráček v tu chvíli pracuje, soustředí se. Prosím, nenechte své pejsky dělat to, co je ostatním nepříjemné.

Podle pravidel

Například podle vyhlášky hl. m. Prahy je držitel psa povinen vodit psa na vodítku; volné pobíhání psa je povoleno pouze na vyhrazených územích. Dále musí mít psa trvale pod svojí kontrolou a zabezpečit, aby pes neohrozil ani neomezil třetí osoby, jiná chovaná nebo volně žijící zvířata, nezpůsobil škodu na zdraví nebo majetku a neomezil ani neohrozil plynulost silničního provozu.

Musí také zabránit psu ve vstupu do kašen a okrasných nádrží, na prostranství dětských hřišť, pískovišť, sportovních hřišť, hřišť pro seniory, do květinových záhonů, cyklostezek. A rozhodně je majitel psa povinen zabránit jeho vniknutí na území s úplným zákazem vstupu psů. Povolená i zakázaná území jsou specifikována v přílohách dané vyhlášky.

Kolik majitelů psů ale vyhlášku opravdu dodržuje? Češi mají dodržování předpisů a povinností obecně velmi vlažný vztah. A platí to i o ovládání psů. Ohrozit nemusíte jen autisty, ale třeba i dítě, které nějaký pes pokousal a ono se jich bojí, nebo nějakého malého pejska, který na vašeho volně pobíhajícího velkého psa něco vztekle štěkne. Nebo může pes podrazit nohy seniorovi, případně vběhnout pod kolo cyklistovi. Je opravdu takový problém mít psa na vodítku a nechat ho běhat volně jen tam, kde se to smí?

Autor: Petra Jungmannová – NašeTéma. Zdroj: Vlastní zkušenosti Petry Jungmannové.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA