Zatímco u nás máme s pekelníky spojený hlavně začátek prosince a svátek sv. Mikuláše, v Maďarsku se s maskami ďáblů můžete setkat během oslav masopustu, letos tedy v únoru.
Masopust je vlastně středoevropskou obdobou karnevalu. Maďarsky se masopust řekne farsang a jeho oslavy mají hlubokou tradici. Stejně jako u nás je to poslední příležitost k bujaré zábavě před začátkem doby postní a Maďaři tuto tradici berou opravdu váženě. Slavnosti plné hudby, veselí s tradičními kroji i zcela moderními kostýmy jsou inspirovány pohanskými i křesťanskými zvyky a konají se po celé zemi.
Zřejmě nejznámější maďarský karneval se každoročně koná v Moháči, městě, které leží na jihu Maďarska. „Označuje se jako Busójárás (Pochod bušarů) a letos proběhne od 8. do 13. února,“ uvádí oficiální maďarský průvodce. Slavnost byla zapsána také na seznam světového dědictví UNESCO a láká do města řadu místních i turistů. Svá vystoupení jim tu předvádějí nejen bušaři přímo z Moháče, ale jezdí jsem také folklórní soubory ze Srbska, Polska a Chorvatska.
Jak vznikl Busójárás
Do Moháče se tato tradice dostala z Balkánu a dále se tu rozvíjela. Její původní inspirací byla legenda o vyhnání Turků právě lidmi ve strašidelných maskách, kteří v noci připlouvali po Dunaji k Moháči a Turky vyháněli mimo jiné velkým hlukem. Jestli to tak skutečně bylo, už dnes nikdo neví, ale inspiraci k dnešním oslavám už městu nikdo nevezme. Masky ďáblů, které na sobě bušaři mají, sice nejsou tak hororové jako na slavných rakouských pochodech čertů, které se konají před Vánocemi, ale žádná usměvavá neviňátka to taky nejsou. Zvlášť ve spojení s ohněm budí respekt.
V minulosti chodily bušaři od domu k domu s přáním a přitom dostávali jídlo a pití. Dnes už jde více o kulturní akci, která vrcholí průvodem na masopustní neděli. Ten vychází z náměstí Kólo a jde až k Dunaji, kde se za velkého hluku do řeky spustí rakev, která představuje zimu. Jako by se rakouští čerti propojili s naším vynášením Morany a k tomu se přidal i velikonoční rámus řehtaček a hodně místního temperamentu. Od řeky se všichni vydají na hlavní náměstí, kde jsou hudba a tanec koncentrovány kolem velkého ohně. V Moháči se ještě slaví také na masopustní úterý, kdy je rakev spálena a přítomní tak přivítají jaro.
Karneval v Moháči
Na návštěvníky města ale nečekají jen masky a průvody. Konají se zde různé kulturní akce, přednášky, výstavy, koncerty, taneční domy s výukou balkánských tanců a také řada aktivit pro děti. Pokud byste se chtěli na jih Maďarska vydat, připravte se, že se tu nemusíte domluvit. Ani oficiální web města Moháče nemá program slavností uveden v jiné řeči, než je maďarština. Škoda. Naštěstí informace se dají najít také na webu Visithungary.com.
Každopádně, farsang v Moháči je nezapomenutelným zážitkem. Z Prahy se tam přes Brno, Bratislavu a Budapešť dostanete autem zhruba za 6,5 hodiny. Autobusem s přestupem v Budapešti to podle webu Jízdní řády trvá asi 12 hodin a dá se jet i vlakem, nebo kombinací vlaku a autobusu. V takovém případě se ale připravte na více přestupů a minimálně 11 hodin na cestě.