Penicilin, je nejčastěji používaným antibiotikem pro bakteriální infekce. V poslední době se stává z Ospenu a základního penicilinu podpultové zboží. Zlepší se letos nedostatek antibiotik?
Nedostatek antibiotik ve světě
Nejen u nás, ale ve světě jsou informace o nedostatku běžných antibiotik na denním pořádku. Nedostatek je vyvolán řadou problémů, které sužují nejen výrobu, ale i vývoj antibiotik. V zimě jsme náchylnější k bakteriálním infekčním onemocněním dýchacích cest, a proto zimní měsíce vedou k větší potřebě antibiotik, které mohou vést k jejich nedostatku. Antibiotika se bohužel častěji než kterékoliv jiné léky potýkají s nedostatečným zásobováním. Analýza provedená americkým lékopisem naznačuje, že tamní nedostatek je o 42 % vyšší, než u ostatních léků.
„V poslední době se nedostatek zhoršil geopolitickými událostmi nebo trendy, jako je válka na Ukrajině, energetická krize, vysoká míra inflace a také nedávný nárůst případů COVID-19 a Čína. Nedostatek může mít více příčin, včetně výrobních problémů způsobujících zpoždění nebo přerušení výroby, nedostatku surovin, zvýšené poptávky po lécích, distribučních problémů, narušení pracovních sil a přírodních katastrof,“ uvedl tiskový mluvčí pro Evropskou lékovou agenturu (EMA).
Podle statistik představuje Čína přibližně 42,2 % celosvětového vývozu antibiotik. To se stalo hlavním problémem především během pandemie, protože uzavření hranic, podniků a nedostatek pracovníků mohl narušovat provoz výroby.
Každá země reaguje na nedostatek antibiotik zcela odlišně. Například organice Healt Canada povolila dovoz určitých produktů ke zmírnění nedostatků. Spojené království zase rozšířilo seznam léků, které nemohou být vyváženy velkoobchodními prodejci, a díky tomu se zajistila dostupnost zásob.
Britská vláda nedávno spustila model plateb za antibiotika, který bude znamenat, že National Health Service (NHS) v Anglii bude platit roční poplatek za přístup ke dvěma lékům a to ve výši 10 miliónů liber ročně, vypočítaný na základě hodnoty, kterou nabízejí zdravotní služby. Takové řešení by mohlo v budoucnosti vytvořit bezpečné dodávky léků.
„Nedostatek léků jen prohlubuje problémy s kvalitou, které tu byly po celou dobu,“ řekl generální ředitel US Pharmacopeia, Ronald T. Piervincenzi.
V Českých lékárnách chybí penicilin
Penicilin je předepisován lékaři téměř denně, patří mezi nejúčinnější antibiotikum. Podle České lékařské komory jsou důvodem, proč chybí penicilin v lékárnách, problémy ve výrobě. Lékaři proto hledají alternativy, které splňují stejné účinky.
„Jsme schopni penicilin nahradit stejně účinnými léky, které i Světová zdravotnická organizace řadí mezi vhodná antibiotika, a to i při respektu zásad správné antibiotické praxe. Není třeba panikařit,“ sdělil Milan Trojánek, předseda Subkomise pro antibiotickou politiku ČLS JEP.
Pokud ale nejsou možnosti, je lékař nucen předepisovat antibiotikum méně vhodné, což povede k delší době rekonvalescence.
Dle Martina Kopeckého, viceprezidenta České lékárnické komory, se situace s nedostatkem léků uklidnila a mimo jiné sdělil: „V každé skupině antibiotik něco k sehnání v lékárnách je.“
Ano, výpadky léků tu byly i před deseti lety, ale současný nedostatek nepamatují ani lékaři s dvacetiletou praxí. V srpnu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek slíbil, že do konce listopadu (r. 2023) do České republiky dorazí 300 tisíc penicilinových antibiotik.
Proto mě zaskočilo, když mi kolegyně z práce před pár dny napsala, že jezdí s dcerou, která má angínu po lékárnách a shání penicilin. Už je to tady znovu, opět budeme shánět léky? Přeci žijeme v 21. století, to snad není možné.
Kde sehnat antibiotika?
Sama jsem v loňském roce, prodělala opakovanou angínu a to rovnou čtyřikrát. Skončila jsem na pohotovosti, kde jsem dostala antibiotika Klacid. Po jejich užívání jsem v krku měla jako v ohni, zduřené krční uzliny, včetně abscesu. Nechápala jsem, vždyť jsem teď dobrala antibiotika. Navštívila jsem svou obvodní lékařku, která mi sdělila, že mám rozsáhlou hnisavou angínu a vhodné by bylo nasadit právě Ospen.
Dostala jsem opět jinou variantu antibiotik se slovy: „Zkuste to tady v lékárně, a pokud je nebudou mít, zajeďte si do Čáslavi.“ Zřejmě si dokážete představit, jak vám je, když máte angínu, zimnici a horečku a máte do toho lítat po „všech čertech“ a shánět, kde jsou dostupná předepsané antibiotika. Zkusila jsem tedy místní lékárnu, vedle ordinace mé obvodní lékařky. Když na mě přišla řada a lékárnice si vzala do ruky recept, ozvala se paní doktorka: „Martino, neměla bys náhodou, tady pro paní Ospen?“ Lékárnice sice kroutila hlavou, že určitě ne, ale pak zavolala: „Paní doktorko, mám tady poslední kus.“ A tak jsem nakonec odešla vítězně s krabičkou Ospenu, který konečně zabral.
Moje kamarádka Lucie, která kvůli srdečnímu onemocnění nemůže užívat jiná antibiotika než Ospen, obvolávala se svým manželem všechny lékárny v okolí. Volali i do IKEMu v Praze, kterou mají v dosahu padesáti kilometrů. Kde jinde, by ho měli přeci mít? Marně, sehnala ho až v lékárně na malém městě v Železných horách.
My dospělí, to možná ještě nějak zvládneme, ale snad každého rodiče trápí, pokud má doma nemocné dítě s vysokými horečkami.
Před nedávnem byl výpadek Ibuprofenu a Paralenu, léku na horečku a bolesti pro děti. Na facebookových skupinkách se začaly objevovat zoufalé komentáře maminek, s prosbou, zda by někdo neprodal paralenové čípky, klidně i mírně prošlé balení, pro jejich nemocné dítě. Ti co jezdí na nákupy do Polska, nabízeli zakoupení Nurofenu, alternativu Ibuprofenu.
Naprosto chápu, jaké to je doma mít dítě s angínou a horečkami a shánět léky. I my pro Nurofen tehdy jeli do Polska. Některé léky se tam dají koupit i levněji než u nás. Dokonce můžete uplatnit i vytištěný recept od lékaře, jako členský stát EU vám léky bez problémů vydají. Je minimálně na zamyšlenou, proč v Polsku obdobný problém s nedostatkem léků nemají.
Výroba penicilinu v Česku
Jak se zdá, penicilin je téměř podpultové zboží. „Česká republika aktuálně řeší vznik dvou nových produkčních linek na penicilinová antibiotika. Podle vyjádření ministra zdravotnictví Válka, by se výrobní linky mohly rozjet již v letos,“ uvedl server Novinky.cz. Obnovení domácí výroby penicilinu, by tak mohlo řešit budoucí výpadky penicilinu.
[democracy id=“9″]
Zdroje: Pharmaphorum, USP, Ministerstvo zdravotnictví ČR, SÚKL