Vědci objevili tajemné rádiové signály, které cestovaly 8 miliard let, než dorazily na naši planetu Zemi. Tento signál je jedním z nejvzdálenějších a nejenergetičtějších rychlých rádiových shluků (FRB), které byly kdy zaznamenány. Konkrétně exploze FRB 20220610A trvala méně než tisícinu sekundy, ale během této krátké doby se uvolnila energii srovnatelná s tím, co naše Slunce vyprodukuje za třicet let.
Rychlé rádiové výbuchy jsou jedním z nejzajímavějších fenoménů vesmíru. Jsou to nesmírně silné signály, některé z nich uvolňují více energie než 500 milionů Sluncí a trvají méně než zlomek sekundy. Jednou z klíčových charakteristik FRB je jejich krátkodobost a nepředvídatelnost. Obvykle se objevují náhle na nějakém místě oblohy a trvají jen několik milisekund.
Opakované FRB, kdy se jedná o více než jeden výbuch za sebou, jsou velmi vzácné a přitahují pozornost astronomů. Některé z opakovaných FRB se objevují periodicky, v pravidelných intervalech, každých několik dní nebo měsíců.
Pochází z malé skupiny galaxií
Vědci pomocí sítě silných teleskopů v Austrálii (ASKAP, Australian Square Kilometer Array Pathfinder) detekovali FRB 20220610A a určili jeho původ. „Díky ASKAP jsme byli schopni přesně určit, odkud pochází,” uvedl astronom Stuart Ryder z Macquarie University v Austrálii,“ píše CNN.
„Pak jsme hledali přesný zdroj, galaxii, pomocí dalekohledu Very Large Telescope v Chile. Zjistili jsme, že pochází z galaxie, která je starší a vzdálenější než jakýkoli jiný dosud pozorovaný zdroj FRB, a že je pravděpodobné, že se nachází v malé skupině galaxií procházejících procesem slučování,“ dodal astronom Ryder.
Záhada původu RFB
Původ rychlých rádiových výbojů (FRB) je stále záhadou. Předpokládá se, že pochází z oblasti, kde se nachází dvě nebo tři galaxie v procesu spojování a tvorby nových hvězd. Tento nález podporuje teorii, že magnetary nebo jiné vysokoenergetické objekty vznikající po hvězdných explozích mohou být zdrojem těchto rádiových výbojů.
Magnetary jsou neutronové hvězdy s velmi silnými magnetickými poli. Neutronové hvězdy jsou zbytky hmotných hvězd, které vyvrhly většinu své hmoty do vesmíru na konci svého života.
„Stále neznáme přesnou příčinu těchto masivních energetických výbuchů, ale tento výzkum naznačuje, že FRB jsou běžné ve vesmíru a mohou nám pomoci detekovat hmotu mezi galaxiemi a lépe pochopit strukturu vesmíru,“ uvedl astrofyzik Ryan Shannon z australské univerzity.
Výzkum s názvem „Světelný rychlý rádiový výboj, který sonduje vesmír na rudém posuvu,“ byl publikován v časopise Science.