Jedním z největších pokladů Chorvatska jsou jeho ostrovy, přirovnávané k perlám Středomoří, které zdobí chorvatské pobřeží. Tato malá země se pyšní celkem 1244 ostrovy, ostrůvky a útesy, jež tvoří 5,8 % celkové rozlohy Chorvatska.
Bez ostrovů by chorvatské teritoriální moře bylo o dvě třetiny menší – až 69,5 procenta chorvatského pobřeží tvoří ostrovy. Mezi rekordmany najdeme největší ostrov Cres (405,7 km²), nejvyšší Brač (Vidova hora, 778 metrů), nejčlenitější Pag, nejdelší Hvar a nejlidnatější Krk.
Na opačném konci žebříčku stojí ostrovy s nejmenším počtem obyvatel: Vrnik, Ošljak, Male Srakane, Krapanj a Babac. Pokud plánujete letní dovolenou, kde se vyhnete davům turistů, tyto malé ostrovy vám mohou posloužit jako klidné zastávky na cestě Chorvatskem.
Ostrov Vrnik
Vrnik, oddělený od města Korčula pouze úzkým Ježevickým průlivem, je jedním z přibližně dvaceti ostrovů korčulanského souostroví. V létě se na něj dostanete lodním taxi z Korčuly. Tento malý ostrov, odkud chladné zimy vyhnaly většinu obyvatel, dýchá bohatou historií.
Je proslulý svým „bílým zlatem“ – kamenem, který od starověku nese stopy dávných generací. Říká se, že římský císař Dioklecián posílal trestance pracovat do vrnických lomů. Kámen se těžil ručně, opracovával se a nakládal na lodě směřující do Dubrovníku a Benátek.
Vrnik je spolu se stejnojmennou vesnicí nejstarším a nejznámějším lomem na Korčule – na ostrově jich je celkem 29! Oficiálně má ostrov jednoho stálého obyvatele, ačkoli malebná vesnice občas hostí několik rodin, které pronajímají pokoje turistům. Na Vrniku nenajdete auta, silnice ani obchody. Pokud vás přepadne hlad, můžete se najíst ve Vrnik Arts Clubu, který je zároveň galerií v zrekonstruované staré škole.
Ostrov Ošljak
Ošljak se rozkládá na ploše 0,39 kilometru čtverečního v Zadarském kanálu, nedaleko města Preko na ostrově Ugljan. Místní ho nazývají také Lazaret, protože kdysi sloužil jako karanténní nemocnice pro oblast Zadaru. Dnes je idylickým rekreačním místem plným krásné přírody a přibližně 60 tradičních domů středomořské architektury.
Na ostrov se dostanete trajektem, který kotví čtyřikrát denně v Ošljaku a připlouvá z přístavu Gaženica nebo z Preka. Můžete přijet i vlastní lodí či organizovaným lodním transferem ze Zadaru, který trvá méně než deset minut.
Na Ošljaku si pochutnáte v restauraci Lazaret, ale mějte na paměti, že zde není žádný obchod. Možnosti ubytování jsou velmi omezené, proto si rezervujte místo předem.
Ostrov Male Srakane
Male Srakane, nedaleko Lošinje, sdílí své jméno s jedinou osadou na ostrově. V blízkosti leží Vele Srakane, oddělené Žaplićským průlivem, a pět kilometrů severozápadně ostrov Unije. Mala Srakane je klidným místem, kde kromě moře a procházek můžete navštívit kostel Panny Marie Karmelské.
Při návštěvě můžete potkat jednoho ze dvou stálých obyvatel, kteří vyměnili život ve Vídni za klid ostrova. Občas zde zahlédnete i potulujícího se osla. Na ostrově není žádný obchod, proto si vezměte vlastní jídlo a pití, pokud plánujete cestu lodí.
Ostrov Krapanj
Krapanj je nejníže položeným obydleným ostrovem na Jadranu s nejvyšší nadmořskou výškou pouhých 1,25 metru. V 60. letech 20. století byl s více než 1500 obyvateli nejhustěji osídleným ostrovem na Jadranu, dnes je však na seznamu nejméně osídlených. Leží pouhých 300 metrů od vesnice Brodarica u Šibeniku, odkud vyplouvá trajektová linka číslo 501.
Střed ostrova tvoří síť kamenných uliček a domů v dalmatském stylu, obklopených hustým borovicovým lesem. Krapanj je známý výrobou dekorací a předmětů z mořských hub. V klášteře Svatého Kříže, vysvěceném v roce 1523, najdete muzeum s exponáty o místní historii a krucifix z olivového dřeva přivezený z Jeruzaléma.
Ostrov Babac
Babac je jediným obydleným ostrovem v souostroví mezi Pašmanem a pevninou. Můžete zde navštívit starý kostel sv. Ondřeje, prohlédnout si pozůstatky pevnosti Fortica z 15. století a maják. Klid, ticho, skryté zátoky a krásné pláže činí Babac ideálním místem k objevování.
Claudia Ceebee, Instagram
Cesta na ostrov je malebná, s výhledy na kornatské útesy a ostrůvky. Na Babaci najdete tavernu, kterou si hosté chválí pro její atmosféru. Ostrov není spojen pravidelnou trajektovou linkou, obyvatelé se spoléhají na vlastní lodě.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Chorvaté si stěžují na české turisty. Dělají z našeho městečka Monte Carlo