Boj s korupcí na Ukrajině přináší další šokující odhalení. Investigativní novináři odkryli korupci přímo v řadách elitních detektivů Národního protikorupčního úřadu (NABU). Exkluzivní informace poskytla pro NašeTéma ukrajinská novinářka z redakce serveru Informator.
Redakce serveru NašeTéma po vzájemné domluvě z bezpečnostních důvodů, s ohledem na situaci na Ukrajině a ožehavému tématu, záměrně nezveřejňuje jméno ukrajinské novinářky (zdroje informací) z redakce Informator. Zveřejněné informace redakce serveru NašeTéma křížově ověřila.
Protikorupční detektivové z NABU, kteří mají za úkol bojovat proti korupci v nejvyšších patrech moci, stále více ovládají metody maskování nezákonného obohacování. Na Ukrajině částečně přebírají roli protikorupčních detektivů investigativní novináři, kteří v poslední době dosahují výrazných úspěchů. Zaznívají také návrhy, aby byl Národní protikorupční úřad Ukrajiny zrušen.
Korupce u elitních protikorupčních detektivů
Detektivové z NABU Roman Niedov a Valentin Šmitko čelí obvinění z rozsáhlé korupce. Podle investigativních novinářů serveru Informator zmanipulovali hodnotu luxusních nemovitostí, převáděli miliony na zahraniční účty a napomáhali daňovým únikům. V souvislosti s těmito zjištěními byla Národní agentura pro prevenci korupce (NAPC) povolána k zahájení vyšetřování.
Podle zjištění novinářů detektiv Roman Niedov, zástupce vedoucího úřadu NABU, v posledních letech pořídil pro svou rodinu v Kyjevě několik luxusních nemovitostí. Tyto nemovitosti byly zapsány na jméno tchyně a následně, za zjevně podhodnocenou cenu, převedeny na jeho manželku.
Vyšetřování dále odhalilo, že oba detektivové převáděli značné finanční částky do zahraničí, což vyvolává otázky o původu peněz.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy korun
NAPC nyní prověřuje podezřelé aktivity obou detektivů a jejich možné napojení na daňové úniky a další nelegální aktivity. „Výsledky šetření by mohly mít zásadní dopad na důvěryhodnost ukrajinských protikorupčních úřadů,“ sdělila naší redakci ukrajinská novinářka.
„Tchyně Romana Niedova pořídila apartmán v prestižním rezidenčním komplexu Sherwood v Kyjevě, dokonce nedaleko sídla NABU. V letech 2018 až 2020 byla v dokumentech uvedena „snížená“ plocha bytu. V důsledku těchto manipulací došlo k podhodnocení nemovitosti, přičemž hodnota apartmánu v důsledku manipulace klesla: z 98 tisíc dolarů na přibližně 37 tisíc dolarů. Apartmán byl v této hodnotě darován manželce a objevil se v majetkovém přiznání za rok 2020. Dnes se ceny apartmánů v tomto rezidenčním komplexu po rekonstrukci a odpovídající plochou pohybují okolo 200 tisíc amerických dolarů,“ uvádějí novináři.
„Další apartmán v Kyjevě na Povitroflotské třídě byl podle obdobného schématu darován do vlastnictví Niedovovy manželky a jejich dcery,“ uvádějí novináři. Kromě luxusního bydlení rodina vlastní také vozidlo, pořízené za téměř poloviční cenu. Volkawagen Tiguan pořídila rodina podle prohlášení za 19 300 dolarů ve Španělsku. Ale jak novináři zjistili, vozidlo bylo fakticky zakoupeno za 31 555 dolarů. „Registrováno opět na jeho manželku,“ vyplývá ze zjištění novinářů.
„Další zaměstnanec NABU, Valentin Šmitko, který vede jednu z detektivních jednotek úřadu, dlouhodobě přijímá značné částky v hotovosti, jež někdy dosahují až dvou třetin jeho ročního příjmu, aby je následně převedl do zahraničí,“ pokračují novináři.
Detektiv Šmitko podle investigativních novinářů každoročně deklaroval vysoké částky peněz jako hotovostní úspory. „V roce 2017 – 425 000 UAH (přibližně 16 346 USD), v roce 2019 – 521 000 UAH (přibližně 20 038 USD), v roce 2020 – 619 000 UAH (přibližně 23 808 USD), v roce 2021 – 625 000 UAH (přibližně 24 038 USD), v roce 2024 – 670 000 UAH (přibližně 25 769 USD),“ citujeme z dat investigativních novinářů. „V roce 2024 pak ze země vyvezl 4 350 725 UAH (přibližně 167 336 USD),“ zjistili novináři.
Rodina Šmitkových může na první pohled působit jako vzor spořivosti, realita je však odlišná. Novináři zjistili na základě příspěvků na sociálních sítích, konkrétně na Instagramu Natálie Šmitkové, že tato žena, která je od roku 2019 nezaměstnaná, tráví značnou část času v zahraničí na dovolených. S krátkými přestávkami pobývala v Rumunsku, Černé Hoře, Benátkách, Chorvatsku, Dolomitech, San Franciscu, Los Angeles či dokonce v Hollywoodu. „Přitom od roku 2019 do roku 2024 pobírala sociální dávky od státu,“ uvedla novinářka pro naši redakci.
Kromě zatajování příjmů se detektiv Valentin Šmitko podle investigativních novinářů podílel na pokusu o vyhnutí se mobilizaci svého známého, který byl dokonce osobou v pátrání.
„Šmitkův přítel byl s velkým finančním obnosem v hotovosti v noci zastaven policisty ke kontrole vozidla. Samozřejmě zkontrolovali doklady a ukázalo se, že je hledaný. Detektiv Šmitko přijel ještě tu noc, aby to vyřešil. Ale vyřešil to tak, že byl spolu se svým přítelem, který se vyhýbal mobilizaci, obviněn. Vedení NABU ale Šmitka vyplatilo z vazby a jeho přítele zachránilo před mobilizací,“ zjistili svým pátráním novináři.
Redakce serveru Informator vyzvala Národní agenturu pro prevenci korupce (NAPC), aby zahájila vyšetřování těchto detektivů.
„NAPC má práce více než dost. Člověk má dojem, že pokud byste prověřili kteréhokoli detektiva NABU, narazili byste na podezřelé machinace: s penězi, auty, byty, domy. Všechny tyto případy bude nutné prošetřit a právně posoudit, jak ukládá zákon. Něco napovídá, že až k tomu dojde, někteří elitní detektivové se stanou obviněnými z korupce ve zvlášť velkém rozsahu,“ tvrdí novináři z ukrajinské redakce serveru Informator.
Nejde ale vůbec o první investigativní zjištění ukrajinských novinářů, kteří poukazují na nepoctivost zaměstnanců Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny. Úřad byl založen v roce 2015 jako klíčový orgán pro boj proti korupci na těch nejvyšších úrovních moci.
V poslední době však počet skandálů kolem jeho činnosti jen a jen roste i přesto, že má stále lepší výsledky než v minulosti. Podle tamních novinářů ve společnosti sílí hlasy volající po zrušení úřadu a vytvoření nové efektivní protikorupční instituce.
Národní protikorupční úřad Ukrajiny zveřejnil statistiku své činnosti za období od 1. ledna do 30. dubna 2025. V daném období bylo zahájeno 239 nových případů vyšetřování korupce, z trestného činu bylo obviněno prozatím 75 osob.
„K soudům bylo postoupeno 44 případů, které se týkaly 95 obviněných. Výše způsobené škody v těchto případech činí desítky milionů amerických dolarů. Ve sledovaném období padlo také 22 pravomocných rozsudků, které se vztahovaly k 27 osobám,“ uvádí na svém webu NABU.
V pravidelném mezinárodním srovnání organizace Transparency International o vnímání korupce si Ukrajina za poslední tři roky polepšila o několik příček a je tak aktuálně na 105. místě ze 180. Česko skončilo na 46. příčce, to si o pár příček pohoršilo.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr Blažek kritizuje pokusy soudců o vyloučení z kauzy Dozimetr
Autoři: Milan Polák, Petr Ševčík
Redakce serveru NašeTéma záměrně neuvádí jméno novinářky, zdroje informací z redakce Informator. Důvody jsou bezpečnostní s ohledem na situaci na Ukrajině.
PŘIPRAVUJEME: Ukrývání financí do kryptoměn
Kryptoměna se stala skutečným darem z nebes pro kolumbijské drogové kartely, stejně jako pro ukrajinské úředníky, poslance a kupodivu i pro protikorupční detektivy. „Je pozoruhodné, že na Ukrajině ti, kteří s korupcí mají bojovat – detektivové NABU – bezostyšně a drze ukrývají bohatství do kryptoměn,“ sdělili investigativní novináři z Ukrajiny naší redakci.
„Finanční prohlášení některých detektivů, obsahují vyplněnou kolonku „kryptoměna“, tedy zjevně podezřelé zdroje příjmů,“ upozorňují. Podrobnosti již brzy…