REKLAMA

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy korun

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více než 733 milionů hřiven, tedy téměř půl miliardy korun. Peníze měly být mimo jiné použity k nákupu nemovitostí v zahraničí, například hotelů v Chorvatsku.

REKLAMA

Na Ukrajině se znovu rozhořela debata o rozsahu korupce v zemi, tentokrát v souvislosti s armádními zakázkami. Vyšetřování Národního protikorupčního úřadu (NABU) a Specializované protikorupční prokuratury (SAPO) odhalilo schéma, v jehož rámci došlo k nelegálnímu odčerpání více než 733 milionů hřiven z rozpočtu ministerstva obrany. O korupci informoval ve středu web Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny.

Peníze měly být původně určeny na nákup tzv. potravinových balíčků pro armádu. Ty měly obsahovat stovky různých položek – od základních potravin až po doplňkový sortiment. Vyšetřovatelé ale zjistili, že pouze zhruba desetina z těchto produktů byla reálně poptávaná nebo využívaná. Šlo především o zeleninu, maso, obiloviny a vodu. Zbytek – například sezónní ovoce či koření – se buď neobjednával vůbec, nebo jen ve velmi omezené míře.

Klíčovým problémem se ukázal být samotný způsob naceňování balíčků. Jejich cena se určovala podle průměru všech položek v katalogu. To umožnilo manipulaci s cenami – zatímco u často objednávaných potravin, jako jsou například brambory, došlo k výraznému navýšení ceny, u sezónního ovoce, které se prakticky nevyužívalo, se ceny naopak výrazně snižovaly.

„Takový model umožnil dodavatelům pokřivit reálný obraz nákladů. Výsledná cena balíčků přitom působila na papíře konzistentně, aniž by vyvolávala podezření,“ uvedl NABU v oficiálním prohlášení.

REKLAMA

Nemovitosti místo zásobování armády

Podle detektivů za schématem stojí bývalý vysoce postavený úředník ministerstva obrany, dvě osoby z vedení dodavatelských firem a jedna fyzická osoba, která prostřednictvím sítí ovlivňovala tok peněz. Vyšetřování ukázalo, že finance určené na armádní dodávky byly ve skutečnosti převedeny jako „dividendy“ a „pomoc“ spřízněným společnostem. Z těchto prostředků byly následně hrazeny nákupy nemovitostí – mimo jiné hotelových zařízení v Chorvatsku.

K přelivu prostředků došlo podle zjištění v druhé polovině roku 2022, kdy se schéma nejintenzivněji rozjelo. Úředník ministerstva měl přitom při uzavírání smluv ignorovat zjevné nesrovnalosti v cenách a katalogových položkách.

Korupce jako druhá fronta

Už v roce 2023 média přinášela informace o tom, že ministerstvo obrany nakupuje základní potraviny pro vojáky za ceny výrazně převyšující tržní hodnoty. Například vejce či zelí měly stát dvakrát až třikrát více než v běžných kyjevských obchodech.

Tehdejší ministr obrany Oleksij Reznikov původně odmítal, že by šlo o reálný problém. Kritiku označil za manipulativní a tvrdil, že se jedná o dezinformace. Později ale v rozhovoru podle serveru Ukrajinska pravda připustil, že reagoval příliš emotivně a slíbil prověrku celého systému.

REKLAMA

Z rezortu obrany se ale i nadále ozývaly zprávy o dalších zakázkách podezřelého charakteru – tentokrát se týkaly nákupů vojenské výstroje a munice, přičemž hodnota těchto kontraktů přesáhla 1,5 miliardy hřiven, tedy zhruba 910 milionů korun. Situace vyústila v Reznikovovo odvolání z funkce. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj jej nahradil Rustemem Umerovem, od kterého se očekává důslednější přístup v boji s korupcí.

Důvěra na bodu mrazu

Korupce v armádním sektoru přichází v době, kdy je Ukrajina pod mimořádným tlakem ze strany Ruska. Jakákoli zpráva o rozkrádání prostředků, které měly jít na obranu země, zásadně narušuje důvěru veřejnosti i mezinárodních partnerů.

Prezident Zelenskyj opakovaně označuje boj s korupcí za prioritu a snaží se v tomto směru vysílat jasné signály. Otázkou ale zůstává, zda je systémově schopen zajistit dostatečně pevné kontrolní mechanismy, které podobným korupčním kauzám dokážou předcházet.

Video: Odhalování korupce na Ukrajině

Zelenskyj je dokonce ve sporu s tamními reportéry. „Nelíbí se mu, že odkrýváme korupci,“ tvrdí novinářka pro server Aktuálně.cz.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA