Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Evropskou komisi, aby připravila legislativu zakazující veřejné používání symbolů sovětského režimu a ruské vojenské agrese, včetně znaku „Z“. Výzvu podpořili další čeští europoslanci Danuše Nerudová, Jan Farský (oba Starostové) a Ondřej Kolář (TOP 09). Iniciativa, která přirovnává tyto symboly k nacistickému hákovému kříži, získala během 24 hodin podporu 20 europoslanců z různých zemí EU, řekl serveru NašeTéma Zdechovský.
Zdechovský v dopise Evropské komisi zdůrazňuje, že symboly sovětského komunismu, jako je srp a kladivo, jsou spojeny s rozsáhlými zločiny proti lidskosti. „Sovětský komunismus, jehož symbolem byl srp a kladivo, je odpovědný za smrt více než 100 milionů lidí po celém světě. Režimy založené na marxisticko-leninském dogmatu devastovaly celé národy, ničily demokratické instituce, věznily, mučily a vraždily své odpůrce,“ uvedl Zdechovský. Podle něj mají tyto symboly stejný charakter jako nacistické, a proto by měly být posuzovány shodně.
Společně s @danusenerudova @OndrejKolar6 a @JanFar_sky jsme iniciovali zákaz sovětských a ruských symbolů.
Totalitní ideologie Sovětského svazu stála na stejném základě zla a nenávisti jako nacismus. Není proto důvod, proč by měly být jejich symboly posuzovány odlišně.
Symbol… pic.twitter.com/3FGqotMakc
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) May 11, 2025
Iniciativa europoslanců se zaměřuje nejen na sovětské symboly, ale také na znak „Z“, který se stal emblémem ruské invaze na Ukrajinu. „Symbol Z, používaný ruskou armádou a jejími propagandisty, se stal synonymem pro vraždění, deportace civilistů, mučení a okupaci suverénního území,“ argumentuje Zdechovský. Tento znak podle něj reprezentuje ideologii, která „si necení lidských životů a pohrdá svobodou“.
Výzvu podpořila také europoslankyně Danuše Nerudová, která na síti X zdůraznila nutnost jasného postoje EU. „Už žádné srpy a kladiva. Symboly komunistického teroru patří na stejnou úroveň jako hákové kříže. Zlo nemá mít dvojí metr,“ uvedla. Podle Nerudové Evropská unie jako prostor míru a lidské důstojnosti nemůže tolerovat šíření symbolů spojených s genocidou a diktaturou.
Europoslanec Jan Farský na sociální síti X podpořil zákaz s odkazem na české a německé zkušenosti. „Stejně, jako je třeba v Česku nebo Německu zakázán hákový kříž, měly bychom i tyto symboly totality a agrese postavit mimo zákon,“ napsal.
Europoslanec Ondřej Kolář zase zdůraznil, že propagace zločinných režimů je nepřijatelná. „Asi se všichni shodneme, že propagovat zločin je zvrácené. Úplně stejně zvrácené je propagovat zločinné režimy – nacismus, sovětskou totalitu, nebo současné zločinné Rusko,“ uvedl na síti X.
Zdechovský a jeho kolegové vyzývají Evropskou komisi k třem konkrétním krokům: předložení návrhu na zákaz veřejného zobrazování symbolů Sovětského svazu a ruského militarismu, posílení právního rámce proti glorifikaci totalitních režimů a podpoře odstraňování památníků oslavujících sovětské či ruské okupace.
Výzva vychází z rezolucí Evropského parlamentu z let 2009 a 2019, které zdůrazňují důležitost evropské paměti a odmítnutí totalitních ideologií.
Podle Zdechovského iniciativa rychle získává podporu. „Během 24 hodin podpořilo výzvu 20 europoslanců napříč Evropskou unií. Pořád se přidávají noví,“ sdělil serveru NašeTéma. Pozitivní reakce přicházejí zejména od eurokomisařů ze střední a východní Evropy, kteří podle Zdechovského sdílejí obavy z glorifikace totalitních symbolů.
Iniciativa vyvolává na sociálních sítích ožehavé diskuse o svobodě projevu a historické paměti. Zdechovský však zdůrazňuje morální povinnost jednat. „Je naší historickou a morální povinností postavit se zlu v jakékoliv podobě – a to nejen slovem, ale i činem,“ uzavřel.
Výzva českých europoslanců přichází v době, kdy Evropa čelí rostoucí polarizaci a zneužívání historických symbolů k propagandistickým účelům.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Je to lhář a hochštapler, hodnotí Filipa Turka režisér Jan Hřebejk