Europoslanec Tomáš Zdechovský kritizuje chování Filipa Turka a upozorňuje, že jeho postoje a rebélie mohou negativně ovlivnit mladé. „Není to dobrý příklad pro mladé,“ řekl Zdechovský v rozhovoru pro server NašeTéma.cz s tím, že politici by měli na veřejnosti podporovat dodržování pravidel a zákonů.
Vzbouřenec proti systému, marketingový omyl nebo hrozba pro mladou generaci? Kauza kolem Filipa Turka hýbe už týden Českem. Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se pochlubil fotografií, na které při jízdě po dálnici výrazně překračuje povolenou rychlost. A to i přesto, že pořizování selfie za jízdy je jak v Česku, tak v Německu zakázané. Jeho jednání vyvolalo obrovskou vlnu kritiky – komentují ho herci, politici, sportovci, motoristé i běžní lidé na sociálních sítích. Není divu. V centru pozornosti totiž stojí někdejší amatérský závodník a dnes politik, který svými výroky budí vášně a stále více se profiluje jako typický antisystémový rebel.
Podpora Filipa Turka na sociálních sítích přichází zejména od mladších lidí ve věku 17 až 27 let. Často ji ale doprovázejí útočné komentáře, které se výrazně odchylují od zásad slušné diskuse.
Na sociálních sítích serveru NašeTéma se objevují rozhořčené reakce některých podporovatelů Filipa Turka na zprávu, že policie vyšetřuje jednání europoslance Filipa Turka. Kritici v komentářích vyčítají médiím, že se podle nich zaměřují jednostranně pouze na Turka, zatímco jiné kauzy, týkající se například prezidentova okolí, údajně přehlížejí.
„Debilní pisálci se věnují jen Turkovi, ale že prezidentův řidič najebaný naboural vládní limuzínu, nic. Že prezidentův sponzor zabil svým Porsche na sídlišti matku, kdy alespoň dítě přežilo, taky nic. Takže co vy jste za provládní prasata?“ zaznělo v jednom z několika set podobných komentářů.
Redakce serveru NašeTéma.cz proto požádala o reakci europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který se v rozhovoru vyjádřil k chování a vystupování kontroverzního politika.
Nezodpovědné chování
Zdechovský zjevné přestupky europoslance jednoznačně označuje za nezodpovědnost. „Europoslanec Turek se zachoval s prominutím pitomě. Podle mě jednal impulzivně a nedomyslel, co jeho počínání způsobí,“ uvedl v rozhovoru. Podle něj nejde o promyšlenou politickou deklaraci, ale o impulzivní selhání, které Turek a jeho příznivci nyní zkoušejí vydávat za protest proti nesmyslným rychlostním limitům. „Takže to přičítám nezodpovědnému a hloupému jednání, ačkoliv z toho on a jeho příznivci chtějí udělat otočku, že tím chtěl poukázat na nesmyslně stanovenou rychlost na dálnicích. Jako politik má několik nástrojů, jak to změnit, i jak na to konstruktivně upozornit,“ vysvětluje Zdechovský.
Turkovo tvrzení, že rychlou jízdu praktikuje „polovina řidičů“, Zdechovský odmítá jako nepodložené. „Je to osobní selhání Filipa Turka,“ zdůrazňuje a upozorňuje, že pokud se politikovi nelíbí pravidla, měl by usilovat o jejich změnu politickou cestou. „Pokud se mu stávající pravidla nelíbí, může vybídnout politickou aktivitou ke změně. Takto jde o nezodpovědné chování fracka, jemuž rodiče půjčili auto na víkend a on machruje před kamarády na sítích,“ říká. Zároveň připomíná, že politici by měli nést odpovědnost za své činy. „Každý politik někdy spěchal, nedodržel rychlost, ale rozhodně se tím nechlubil. Pokud to prasklo, zaplatil pokuty, posypal si popel na hlavu a případně i finančně přispěl na pozůstalé po obětech dopravních nehod,“ dodává.
Protest proti regulacím?
Na otázku, zda lze Turkovy činy vnímat jako protest proti přeregulovanému světu, Zdechovský odpovídá, že za normálních okolností by jeho chování nikoho nezajímalo. „Kdyby nebyl viditelným politikem na sociálních sítích, tak by se jeho chování vůbec neřešilo,“ konstatuje. Jako politik však má podle Zdechovského větší odpovědnost. „Na nás politiky je větší tlak, měli bychom jít příkladem, dodržovat pravidla a zákony, ne je porušovat a vysmívat se jim. To fakt není normální,“ zdůrazňuje.
Nebezpečný vliv na mladé
Zdechovský vidí v Turkově chování vážné riziko, zejména pro mladé lidi, kteří ho sledují na sociálních sítích. „Sleduje ho spousta mladých lidí, kteří se v jeho chování mohou zhlédnout. Může jim to připadat cool. A to není dobré,“ varuje. Jeho obavy potvrzuje i fakt, že se na sociálních sítích objevila výzva, při níž se mladí lidé fotí v autech při vysoké rychlosti. „Všiml jsem si nějaké výzvy na sociálních sítích, při které se mladí lidé fotí v autech při vysoké rychlosti. Je to nesmírně hloupé. Nejen, že mohou přijít o řidičák, ale také mohou způsobit vážnou dopravní nehodu, při které mohou zemřít další nevinní lidé. Za machrování to nestojí,“ upozorňuje.
Zdechovský apeluje na ostatní politiky, aby Turka v jeho chování nepodporovali, ale naopak ho odsoudili. „Úlohou ostatních politiků je jeho chování odsoudit a říct, ať ho lidé v tomto nenásledují, což se stalo,“ říká. Podle informací, které má k dispozici, už Policie ČR v souvislosti s Turkovým přestupkem jedná. „Pokud se prokáže, že jel tak rychle v České republice, je to porušení předpisů, a jednat by měla Policie ČR. Ta už tedy podle všeho jedná,“ dodává.
Varovný signál pro politiku?
Podpora, kterou Turek získává od části mladých lidí, je podle Zdechovského nebezpečným signálem. „Vnímám to jako velké nebezpečí, protože ho spousta lidí slepě následuje. Má velkou fanouškovskou základnu, které se líbí určitá rebélie, vymezování se vůči současnému pořádku,“ konstatuje. Obává se, že pokud budou mladí vnímat Turkovy excesy jako normální, může to mít negativní dopady na jejich postoje a chování. „Jde převážně o mladé lidi, kteří formují své názory na svět. Pokud však jeho chování budou vnímat za něco normálního, může to být do budoucna problém,“ varuje.
Změna zákona musí přijít z veřejné, odborné a politické diskuze a hledání konsenzu,“ zdůrazňuje. Dodává, že Turkovy akce mohou poškodit pověst jeho strany. „Ze svého prostředí sleduji velmi negativní reakce občanů na Turkovo počínání. Myslím, že tím Motoristé jenom ztratí,“ poznamenává.
Turek v Evropském parlamentu
Otázku, zda by měl být Turek za své chování sankcionován Evropským parlamentem, Zdechovský odmítá. „To je v kompetenci členských států, do toho nemá Evropský parlament co mluvit,“ vysvětluje. Dodává, že Kodex chování poslanců EP se zaměřuje na střety zájmů či korupci, nikoliv na případy, jako je Turkovy. „Evropský parlament může řešit otázky reputace a etiky – existuje Kodex chování poslanců EP. Ale ten je zaměřen hlavně na střety zájmů, korupci, finanční nesrovnalosti, ne na to, kdo machruje s tachometrem na sockách,“ poznamenává.
Zdechovský také podotýká, že Turkovy excesy nejsou v Evropském parlamentu tématem. „Ne, to je příliš marginální záležitost. Řešíme tam záležitosti spojené s migrací, bezpečností či pomocí Ukrajině. Nemáme čas se zabývat takovými malichernostmi na evropské půdě,“ říká. Dodává, že Turek je v EP nováčkem a jeho vliv je omezený. „Filipa Turka tam příliš mnoho lidí nezná, je tam první období, tedy necelý rok, a nechci mu křivdit, ale jeho vliv je v EP velmi malý,“ konstatuje.
Politický trend?
Turkovy excesy Zdechovský nepovažuje za ojedinělý jev. „Někteří politici – především z těch krajně pravicových spekter – prahnou po pozornosti, ale neumí ji vyvolat pozitivním způsobem. Nezbývá, než „slávy“ dosáhnout negativně, což je vždy jednodušší,“ konstatuje. Jako příklad uvádí bulharského poslance, který v minulosti vyvolal skandál nacistickým pozdravem. „V minulosti v EP například bulharský poslanec z extrémně pravicové strany zahajloval, za což, tuším, dostal pokutu,“ připomíná. Podle Zdechovského však takoví politici, pokud nejsou schopni zaujmout svou prací, rychle ztrácejí pozornost. „Obecně bych řekl, že čas od času se někdo takový objeví, pokud ale neumí zaujmout i svou prací, tak jeho kometa rychle uhasne,“ dodává.
Zdechovský také vidí paralely s jinými evropskými politiky, kteří využívají kontroverze k posílení popularity. „Určitě bych jich několik našel. Koneckonců se stačí podívat k našim sousedům, kde hraje jedno dlouhé kabaretní číslo premiér Fico nebo europoslanec Blaha. Bizarních politiků bychom tam našli víc,“ říká.
Rychlostní limity
Zdechovský si stojí pevně za názorem, aby politici komunikovali s občany, kteří sdílejí Turkovu frustraci z regulací, odpovědně a na základě faktů. „Myslím, že demokratická část politické spektra zareagovala naprosto přirozeně. Odsoudila jeho chování a vybídla občany, aby Turka nenásledovali,“ říká. Zdůrazňuje, že změny zákonů by měly být výsledkem odborné diskuse. „Běžný člověk ví, že změna pravidel a zákonů je určitý proces, který nějakou dobu trvá. Do vyjednávání vstupují různé strany, experti, kteří dávají svá stanoviska na základě analýz,“ vysvětluje. Jako příklad uvádí otázky, které by měly být zodpovězeny při debatě o rychlostních limitech: „Když to uděláme, co to způsobí? Kolik států v Evropě to tak má? Jaká je nehodovost? Zvládnou to české dálnice?“
Zdechovský je otevřený diskuzi o změně pravidel, ale odmítá unáhlené kroky. „Nemám problém se bavit o tom, jestli bychom měli zrušit maximální povolenou rychlost na dálnicích, ale chci nejprve znát stanoviska odborníků a všech zainteresovaných stran. Bez toho si nebudu schopen udělat ucelený obrázek,“ říká. Zároveň kritizuje Turkovy akce jako laciné. „Přestože mám také rád, když je jízda svižná a nikdo zbytečně nebrzdí pomalejší rychlostí provoz, nechci naskakovat na tuto lacinou notu,“ dodává.
Dopad na pověst českých europoslanců?
Zdechovský nevěří, že by Turkovy činy poškodily pověst českých europoslanců jako celku. „To si nemyslím. České předsednictví sklidilo velký potlesk, ukázali jsme, že nejsme jen zemí do počtu, ale že chceme sedět u stolu s největšími zeměmi,“ říká. Dodává, že Česko je v Evropě vnímáno jako konstruktivní partner. „Pohlíží se na nás jinak. Berou nás za konstruktivní zemi, se kterou je dobré se spojit v prosazení věcí,“ konstatuje. Zároveň však vyjadřuje obavu z možného návratu Andreje Babiše. „Těžko říct, jak to bude, pokud se vrátí Andrej Babiš,“ poznamenává.
Hazard a frustrace mladých
Na otázku, zda lze Turka považovat za nezodpovědného hazardéra a jeho podporu za varovný signál frustrace mladých, Zdechovský odpovídá opatrně. „Nevím, jestli s tím souhlasím. Chtělo by to změřit, kolik lidí svým krokem Turek potěšil a kolik naopak svým hazardérstvím ztratil. Bez dat střílíme naslepo a můžeme se pouze domnívat,“ říká. Ze svého okolí ale vnímá převážně negativní reakce. „Ze své bubliny vnímám, že drtivou část velmi štve, jak se choval. Není to dobrý příklad pro mladé,“ opakuje.
Zdechovský také doufá, že Turkovy činy nezaloží nebezpečný trend. „Doufám, že se z toho trend nestane. A že většina politiků si uvědomuje svou roli ve společnosti,“ uzavírá europoslanec Tomáš Zdechovský.
Kauza Filipa Turka poukazuje na to, jak tenká je hranice mezi osobní rebelií a veřejnou odpovědností. Zatímco jeho příznivci v jeho rebélii vidí symbol odporu proti přeregulovanému systému, Tomáš Zdechovský varuje před negativními dopady jeho chování na mladé lidi a společnost jako celek. „Není to dobrý příklad pro mladé,“ opakuje Zdechovský a vyzývá k odpovědné politické diskuzi, která by nahradila laciné provokace. Ať už je Turkovým cílem získat pozornost, nebo upozornit na nedostatky systému, jeho přístup je podle Zdechovského nezodpovědným hazardem, který by neměl být vzorem.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: BESIP varuje řidiče před prvními jarními vyjížďkami a vyzývá k maximální opatrnosti na silnicích