Europoslanec Filip Turek vyvolal na sociálních sítích vlnu kritiky poté, co na Instagramu zveřejnil fotografii naznačující jízdu rychlostí přes 200 km/h. Zatímco tvrdí, že šlo o německou dálnici, uživatelé sociálních sítí a europoslanci Danuše Nerudová a Tomáš Zdechovský poukazují na to, že snímek byl pravděpodobně pořízen na české D5, kde je taková rychlost nelegální.
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se ocitl v centru pozornosti poté, co na svém Instagramu zveřejnil virální fotografii, na níž je zachycen jeho vůz Mercedes třídy S s tachometrem ukazujícím rychlost přes 200 km/h. Ke snímku uvedl, že byl pořízen během cesty po Německu, kde se účastnil série přednášek.
Uživatelé sociálních sítí ale na základě detailů na fotografii, jako jsou svodidla a prostředí, usuzují, že snímek pochází z české dálnice D5 v Plzeňském kraji, kde je maximální povolená rychlost 130 km/h.
Chování Turka vyvolalo ostré reakce i ze strany politiků. Europoslankyně Danuše Nerudová (STAN), která je s Turkem dlouhodobě ve sporu, jeho počínání označila za nezodpovědné. „Jet v plném provozu na dálnici přes 200 km/h a fotit se u toho na telefon, může jen sobecký machr, kterému je bezpečnost ostatních úplně ukradená. U toho pána nepřekvapí…,“ uvedla Nerudová na síti X.
Jet v plném provozu na dálnici přes 200 km/h a fotit se u toho na telefon, může jen sobecký machr, kterému je bezpečnost ostatních úplně ukradená. U toho pána nepřekvapí…. pic.twitter.com/lrATPd0nFw
— Danuše Nerudová (@danusenerudova) April 19, 2025
Podobně se vyjádřil i europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL): „Filipe, opravdu jezdíš na české dálnici 200 km/h, respektive 238 km/h a fotíš se u toho? Tohle je naprosto zbytečné machrování, které ti bohužel nepřinese žádné politické body, ale spíše předvolání policie. Tohle není obrázek vytvořený umělou inteligenci a rozhodně nebyl pořízen v Německu, jak tvrdíš. To je opakovaně vyvrácené,“ komentoval snímek Zdechovský. „Na machrování se imunita nevztahuje. Zbytečně nahráváš svým kritikům,“ dodal Zdechovský.
Filipe @DolphSegal, opravdu jezdíš na české dálnici 200 km/hodině, respektive 238 km/hodině a fotíš se u toho?
Tohle je naprosto zbytečné machrování, které ti bohužel nepřinese žádné politické body, ale spíše předvolani @PolicieCZ
Tohle není obrázek vytvořeny umělou… pic.twitter.com/eZ0usR3Mbv
— Tomáš Zdechovský (@TomasZdechovsky) April 19, 2025
Na Instagramu Turek reagoval na Nerudovou s odkazem na korupční kauzu Dozimetr, spojenou s pražským dopravním podnikem: „Díky dozimetru zemřelo 8 lidí, ale řeší se plynulá jízda po dálnici,“ napsal Filip Turek v jízlivém tónu.
V rozhovoru pro deník Blesk Turek prohlásil, že rychlost přes 200 km/h považuje za „ideální cestovní rychlost“ za vhodných podmínek, jako jsou přehledné, prázdné a suché úseky dálnice. Europoslanec Filip Turek dodal, že v minulosti jezdil ještě rychleji, například 300 km/h ve voze Audi RS6 nebo dokonce více ve svém bývalém voze CL65AMG. „Velká část lidí by ovšem neměla jezdit vůbec, třeba ta, které připadá 200km/h po přehledné, prázdné a suché dálnici, v Mercedesu třídy S, jako moc,“ uvedl.
V České republice je překročení rychlosti považováno za přestupek, za který hrozí zákaz řízení na 6 až 18 měsíců, peněžitý trest a šest bodů v bodovém systému. Vzhledem k tomu, že Filip Turek na fotografii nejen překročil rychlost, ale také se během jízdy fotil mobilem, což odvádí pozornost od řízení, mohl by čelit dalším sankcím. Otázkou ale zůstává, zda lze přestupek jednoznačně prokázat. Datum pořízení snímku není známo, není potvrzeno, zda vůz skutečně řídil Turek, a existuje možnost, že fotografie byla upravena, například v grafickém programu.
Případ rozpoutal na sociálních sítích vášnivou debatu o bezpečnosti na českých silnicích a odpovědnosti veřejných činitelů. Někteří uživatelé Turka obhajují s tím, že na prázdné dálnici a v kvalitním voze nepředstavuje rychlá jízda riziko, zatímco jiní jeho chování považují za arogantní a nebezpečné. „Pokud je to pravda, je to ukázka naprosté ignorace zákonů a ohrožení ostatních řidičů,“ uvedl jeden z komentujících na síti X.
Policie ČR se k případu zatím nevyjádřila, a není jasné, zda bude tento případ vyšetřovat. Podle právních expertů by pro zahájení řízení bylo klíčové prokázat místo a čas pořízení fotografie, což může být vzhledem k absenci dalších důkazů obtížné.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry