REKLAMA

Vědci objevili skryté abnormality v mozcích profesionálních vojáků z elitních jednotek

Život profesionálních vojáků z elitních jednotek si vybírá svou daň. Nová studie amerických vědců odhaluje, jak opakované vystavení bojovému traumatu ovlivňuje činnost mozku a může mít závažné důsledky pro duševní zdraví vojáků.

REKLAMA

Nový vědecký výzkum publikovaný v časopise Radiology prokázal, že vojáci z elitních jednotek opakovaně vystavení rázovým vlnám z explozí, mohou trpět poškozením mozku, které standardní skeny neodhalí.

Vědci z Harvard Medical School v USA zkoumali 212 současných a bývalých příslušníků amerických speciálních jednotek, kteří byli vystaveni opakovaným výbuchům. K identifikaci funkčních poruch v mozcích těchto profesionálních vojáků použili podrobné skenovací techniky MRI a neuropsychologická hodnocení.

Ve srovnání s málo exponovanými a zdravými účastníky vykazovali ti s vysokou expozicí výbuchu výrazně slabší funkční mozkovou konektivitu nebo jak různé oblasti mozku vzájemně interagují.

„Zjistili jsme, že vojáci s větší expozicí výbuchu měli vážnější příznaky, včetně problémů s pamětí, emočních potíží a známek posttraumatické stresové poruchy, a že jejich mozky vykazovaly menší konektivitu v klíčových oblastech. Stručně řečeno, opakovaná traumata zřejmě oslabují vnitřní komunikaci mozku,“ řekl neuroradiolog Andrea Diociasi.

REKLAMA

Vědci z Harvardu použili MRI s vysokým rozlišením a statistické modely k identifikaci jemných změn mozku. Jde o prediktivní model, který správně identifikuje vysoce exponované jedince se 73% přesností.

„Také jsme si všimli, že určité oblasti mozku byly ve skutečnosti větší u exponovanějších jedinců, což by mohlo odrážet dlouhodobé změny tkání, jako je například zjizvení. Toto nejsou zranění, která můžete vždy vidět pouhým okem, ale jsou skutečná a nyní je můžeme začít měřit,“ vysvětlil Diociasi.

Autoři studie se domnívají, že stejné metody by mohly být aplikovány na zranění při kontaktních sportech nebo pracovních úrazech.

„Výsledky odhalují, že i když mozek vypadá normálně, může nést skryté známky traumatu a my nyní máme nástroje, jak je odhalit. To otevírá dveře k dřívější detekci, lepší léčbě a hlubšímu pochopení toho, jak opakované trauma ovlivňuje mozek v průběhu času,“ dodal Diociasi.

REKLAMA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Roboti by mohli do 10 let vyhladit lidstvo. Nejde o sci-fi, varují experti na AI

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Našli jsme nejkrásnější wellness hotely v Česku

Hledáte místo, kde si dopřejete dokonalý odpočinek, zrelaxujete tělo i mysl a načerpáte novou energii? Přinášíme šest...

Kauza Josefa Roušala inspirovala režisérku Toulovou k filmu Krtkův svět

Režisérka Eva Toulová přichází s novým filmem Krtkův svět, který čerpá inspiraci z kontroverzní kauzy podnikatele Josefa...

Vědci našli způsob, jak získat zlato ze staré elektroniky pomocí syrovátky

Vědecký tým ze švýcarské univerzity ETH Zürich vyvinul unikátní metodu, která umožňuje získávat zlato z elektronického odpadu....

Matka oběti střelby na fakultě ukončila život skokem do propasti Macocha

Po děsivé tragédii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, kde střelec v prosinci 2023 zavraždil 14 lidí, přišla...

Bohatí a celebrity platí miliony za panenství neposkvrněných dívek

Mladé ženy po celém světě draží své panenství online a inkasují za něj miliony. Bohatí muži z...

Revizoři v Ostravě kontrolují častěji. Dopravní podnik zavedl elektronické dohody o...

Dopravní podnik Ostrava zavádí elektronické zpracování pokut za jízdu bez platného jízdního dokladu. Nový systém, který je...

Nový film Karavan s Aňou Geislerovou míří na filmový festival v...

Scenáristka a režisérka Zuzana Kirchnerová v Cannes vyhrála se svým studentským krátkým snímkem Bába (2009) a letos...

Roboti by mohli do 10 let vyhladit lidstvo. Nejde o sci-fi,...

Nový dokument AI 2027, vydaný Danielem Kokotajlem a jeho týmem, předpovídá, že umělá inteligence (AI) by mohla...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA