REKLAMA

Darování krevní plazmy: Jak darovat a jaké benefity to přináší?

Zachraňte život a posilte své zdraví. Darování krevní plazmy je jedinečnou šancí, jak prospět sobě i ostatním. Zjistěte, jak darovat krevní plazmu a jak celý proces probíhá, jaké benefity vám přinese a kde se můžete zapojit.

REKLAMA

Proč je krevní plazma důležitá

Krevní plazma je tekutá složka krve, která má světle žlutou barvu. Tvoří přibližně 55 % objemu krve a obsahuje vodu, elektrolyty, proteiny, hormony a živiny. Plazma hraje významnou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně srážení krve, imunitní odpovědi a transportu látek.

Z plazmy se izolují důležité proteiny, jako jsou albumin, imunoglobuliny a faktory srážlivosti, které se používají k léčbě pacientů s různými onemocněními. Albumin například pomáhá udržovat objem krve a transportuje hormony, léky a další látky. Imunoglobuliny (protilátky) bojují proti infekcím a faktory srážlivosti jsou nezbytné pro zastavení krvácení.

Darováním plazmy můžete i vy pomoci lidem s poruchami imunity, krvácivými stavy, popáleninami, onemocněními jater a ledvin a dalšími závažnými zdravotními problémy.

Proces darování plazmy krok za krokem

Proces darování krevní plazmy je bezpečný a opravdu relativně jednoduchý. Skládá se z několika kroků: registrace a vstupní vyšetření, samotný odběr, separace plazmy a regenerace.

REKLAMA

Než budete moci darovat plazmu, je nutné se zaregistrovat v dárcovském centru a projít vstupním vyšetřením. Lékař zkontroluje váš zdravotní stav, změří vám krevní tlak a puls a odebere vám vzorek krve k určení krevní skupiny a hladiny hemoglobinu. Dále s vámi probere váš zdravotní stav a anamnézu, aby se ujistil, že splňujete podmínky pro darování.

K registraci budete potřebovat občanský průkaz. Mezi základní požadavky pro darování plazmy patří: věk 18-60 let, váha alespoň 50 kg, dobrý celkový zdravotní stav, absence infekčních onemocnění a dodržení stanoveného časového intervalu od posledního darování krve či plazmy.

Samotný odběr plazmy probíhá v příjemném a moderním prostředí dárcovského centra. Během odběru sedíte nebo ležíte v pohodlném křesle. Zdravotní sestra či bratr vám zavede do žíly na paži jehlu a krev se odebírá do speciálního přístroje – separátoru. V separátoru se krev rychle otáčí, aby se oddělila plazma od ostatních krevních složek (červené a bílé krvinky, krevní destičky). Ty se pak vracejí zpět do vašeho těla.

Chtěli byste darovat krevní plazmu, ale máte trochu obavy? Není z čeho. Odběry provádějí pouze proškolené zdravotní sestry a bratři. Používají se bezpečné, jednorázové pomůcky. Odběr probíhá metodou tzv. plazmaferézy. Separátorem sice krev prochází, ale červené krvinky, bílé krvinky a destičky jsou kompletně vraceny zpět do tělního oběhu. Odebraný objem plazmy se v reálném čase nahrazuje fyziologickým roztokem o teplotě lidského těla.

REKLAMA

Po odběru je důležité dodržovat pitný režim a dopřát si odpočinek. Tělo plazmu rychle regeneruje, obvykle během 24-48 hodin. Na rozdíl od darování krve, kde je nutné dodržet delší interval mezi odběry, se plazma obnovuje mnohem rychleji. To umožňuje častější darování a tím i větší pomoc pacientům, kteří plazmu potřebují. Váš organismus to navíc zvládne na jedničku. Tekutinu i odebrané bílkoviny si totiž tělo dokáže obnovit do 48 hodin.

Zdravotní benefity pro dárce krevní plazmy

Kromě dobrého pocitu z pomoci druhým přináší darování plazmy i řadu benefitů pro vaše zdraví: pravidelné zdravotní kontroly, stimulaci imunitního systému, regeneraci organismu, snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a detoxikaci organismu.

Každý dárce plazmy prochází pravidelnými lékařskými prohlídkami, které zahrnují kontrolu krevního tlaku, pulsu a krevního obrazu. Díky tomu se mohou včas odhalit případné zdravotní problémy. Odběr plazmy stimuluje imunitní systém a podporuje tvorbu nových protilátek.

Studie publikovaná v odborném časopise PubMed zjistila, že dárci krevní plazmy mají zvýšené procento B buněk, které hrají klíčovou roli v imunitním systému. Odběr plazmy může stimulovat tvorbu nových krvinek a urychlit regeneraci organismu.

Psychologické benefity

Darování plazmy má dokonce i pozitivní vliv na psychiku: pocit uspokojení, zvýšení sebevědomí a sounáležitost. „Vědomí, že pomáháte zachraňovat životy, přináší pocit uspokojení a smysluplnosti. Darování plazmy může posílit sebevědomí a pocit vlastní hodnoty,“ vyplývá z badání vědců z Columbia University Irving Medical Center.

Kde darovat krevní plazmu?

V České republice provozuje oblíbená dárcovská centra společnost Amber Plasma. Najdete je v těchto městech: Česká Lípa, Děčín, Cheb, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Litoměřice, Mladá Boleslav, Plzeň, Praha – Nové Butovice, Příbram a Teplice.

Na webových stránkách amberplasma.com najdete podrobné informace o jednotlivých centrech, podmínkách darování a možnostech rezervace termínu online.

Tipy pro přípravu na darování plazmy

Před odběrem krevní plazmy je důležité pít dostatek tekutin, ideálně vodu nebo neslazené čaje. Vyhněte se tučným a těžkým jídlům před odběrem. Dejte si raději lehké jídlo bohaté na bílkoviny a sacharidy. Před odběrem si dopřejte dostatek spánku a vyhněte se fyzické námaze. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz, který budete potřebovat k registraci v dárcovském centru.

Darování krevní plazmy je smysluplný a bezpečný způsob, jak pomoci zachraňovat životy. Nejenže přispějete k léčbě pacientů s různými onemocněními, ale zároveň uděláte i něco pro své zdraví a koneckonců si každým darováním přijdete na 900 korun. Dárcovství přináší výhody i pro OSVČ, kteří si mohou snížit základ daně o 3000 korun za každý úspěšný odběr.

Pokud splňujete podmínky a chcete se zapojit do darování, neváhejte navštívit webové stránky amberplasma.com a objednat se na odběr. Zachránit život můžete i vy!

Pozn. redakce: Tento článek slouží pouze pro informační účely a nenahrazuje odborné lékařské poradenství. Pokud máte zdravotní potíže nebo potřebujete konkrétní doporučení, poraďte se s kvalifikovaným zdravotnickým specialistou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Škoda od prvních skic po sériový model, exkluzivní pohled do tajné...

Nová Škoda Enyaq už je nějaký ten pátek na světě. Ale než se tento elektromobil dostal na...

ČHMÚ vydal pro pět krajů výstrahu před mrznoucím deštěm a ledovkou

Mrznoucí déšť a s ním spojená ledovka hrozí ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne v pěti...

Drsný rocker Kamil Střihavka: Dcery nesměly chodit s muzikanty a doma...

Kamil Střihavka, legenda české rockové scény, se rozpovídal v pořadu 7 pádů Honzy Dědka o své přísné...

Tip na romantický výlet: Zoo Praha láká na valentýnský víkend

Chcete zažít netradiční valentýnský víkend? Vydejte se do pražské zoo, kde se dozvíte vše o lásce ve...

Jak investovat do alternativních paliv: Výhody dodávek biometanu a CNG řešení...

Alternativní paliva jsou aktuálním tématem nejen v souvislosti s růstem cen tradičních paliv, ale i s tlakem...

Muskova „ohromující“ FSD v akci: Cybertruck naboural do sloupu

Majitel Tesly Cybertruck se podělil o svůj nepříjemný zážitek s pokročilým systémem autonomního řízení. Při používání funkce...

Moderní dřevostavby: Trendy, technologie a úspory pro ekologický domov

Toužíte po moderním, ekologickém a úsporném bydlení ve vlastním domě? Dřevostavby zažívají doslova boom a díky inovativním...

Hrozba bomby v bankách v Ústí nad Labem a Kadani. Policie...

Anonymní výhrůžka bombovým útokem v bankách v Ústí nad Labem a Kadani dnes odpoledne zalarmovala policii. Po...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA