REKLAMA

Zrození hvězdy: Webbův teleskop odhalil tajemství formování planet

Fascinující snímek z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zachycuje zrození hvězdy HH30 v nebývalých detailech. Nahlédněte s námi do tajemství formování hvězd a planet.

REKLAMA

Nejnovější snímek z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) zachycuje formování hvězdy HH30 v souhvězdí Býka s úžasnými detaily. Díky infračervenému vidění teleskopu můžeme nahlédnout skrz hustá oblaka prachu, která by jinak zakrývala pohled, a pozorovat proto planetární disk, ze kterého se rodí nová hvězda.

Z okrajů disku se táhnou kuželovité proudy plynu a prachu, které připomínají křídla motýla, zatímco z centra vyvěrá silný proud energie. Tento proud, jak se domnívají vědci, hraje klíčovou roli v procesu formování planet.

Snímek HH30 navazuje na počáteční pozorování Hubbleova teleskopu a poskytuje nám dosud nejdetailnější pohled na tento fascinující proces. Vědci zkombinovali data z JWST, Hubblea a pozemní observatoře ALMA v Chile, aby lépe porozuměli mechanismům, které formují exoplanetární systémy a také původu naší sluneční soustavy.

„Je to jako dívat se do minulosti na zrod naší vlastní sluneční soustavy,“ říká Dr. Thomas Henning z Max Planck Institute for Astronomy v Německu, jeden z vědců podílejících se na analýze dat. „Díky JWST můžeme pozorovat detaily, o kterých se nám dříve ani nesnilo.“

REKLAMA

HH30 je mladá hvězda obklopená hustým diskem plynu a prachu, vzdálená od nás asi 450 světelných let. Objekt je klasifikován jako mlhovina Herbig-Haro, která vzniká, když se rychlé výtrysky ionizovaného plynu z nového zrozených hvězd srazí s okolním mezihvězdným materiálem. Tyto srážky vytvářejí rázové vlny a zahřívají plyn, což způsobuje jeho záři ve viditelném a infračerveném světle.

JWST, který byl vypuštěn v prosinci 2021, pokračuje v revoluci našeho chápání vesmíru. Jeho 6,5metrové zrcadlo a pokročilé přístroje již přinesly převratné snímky vzdálených galaxií a exoplanetárních atmosfér.

Díky svému umístění v Lagrangeově bodě L2, asi 1,5 milionu kilometrů od Země, má teleskop nerušený výhled do hlubin vesmíru.

Vědci doufají, že další pozorování HH30 a podobných objektů pomocí JWST jim pomohou lépe porozumět procesům, které vedou ke vzniku planet a vzniku života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Škoda od prvních skic po sériový model, exkluzivní pohled do tajné...

Nová Škoda Enyaq už je nějaký ten pátek na světě. Ale než se tento elektromobil dostal na...

ČHMÚ vydal pro pět krajů výstrahu před mrznoucím deštěm a ledovkou

Mrznoucí déšť a s ním spojená ledovka hrozí ve středu večer a ve čtvrtek dopoledne v pěti...

Drsný rocker Kamil Střihavka: Dcery nesměly chodit s muzikanty a doma...

Kamil Střihavka, legenda české rockové scény, se rozpovídal v pořadu 7 pádů Honzy Dědka o své přísné...

Tip na romantický výlet: Zoo Praha láká na valentýnský víkend

Chcete zažít netradiční valentýnský víkend? Vydejte se do pražské zoo, kde se dozvíte vše o lásce ve...

Jak investovat do alternativních paliv: Výhody dodávek biometanu a CNG řešení...

Alternativní paliva jsou aktuálním tématem nejen v souvislosti s růstem cen tradičních paliv, ale i s tlakem...

Darování krevní plazmy: Jak darovat a jaké benefity to přináší?

Zachraňte život a posilte své zdraví. Darování krevní plazmy je jedinečnou šancí, jak prospět sobě i ostatním....

Muskova „ohromující“ FSD v akci: Cybertruck naboural do sloupu

Majitel Tesly Cybertruck se podělil o svůj nepříjemný zážitek s pokročilým systémem autonomního řízení. Při používání funkce...

Moderní dřevostavby: Trendy, technologie a úspory pro ekologický domov

Toužíte po moderním, ekologickém a úsporném bydlení ve vlastním domě? Dřevostavby zažívají doslova boom a díky inovativním...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA