REKLAMA

Zrození hvězdy: Webbův teleskop odhalil tajemství formování planet

Fascinující snímek z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba zachycuje zrození hvězdy HH30 v nebývalých detailech. Nahlédněte s námi do tajemství formování hvězd a planet.

REKLAMA

Nejnovější snímek z Vesmírného dalekohledu Jamese Webba (JWST) zachycuje formování hvězdy HH30 v souhvězdí Býka s úžasnými detaily. Díky infračervenému vidění teleskopu můžeme nahlédnout skrz hustá oblaka prachu, která by jinak zakrývala pohled, a pozorovat proto planetární disk, ze kterého se rodí nová hvězda.

Z okrajů disku se táhnou kuželovité proudy plynu a prachu, které připomínají křídla motýla, zatímco z centra vyvěrá silný proud energie. Tento proud, jak se domnívají vědci, hraje klíčovou roli v procesu formování planet.

Snímek HH30 navazuje na počáteční pozorování Hubbleova teleskopu a poskytuje nám dosud nejdetailnější pohled na tento fascinující proces. Vědci zkombinovali data z JWST, Hubblea a pozemní observatoře ALMA v Chile, aby lépe porozuměli mechanismům, které formují exoplanetární systémy a také původu naší sluneční soustavy.

„Je to jako dívat se do minulosti na zrod naší vlastní sluneční soustavy,“ říká Dr. Thomas Henning z Max Planck Institute for Astronomy v Německu, jeden z vědců podílejících se na analýze dat. „Díky JWST můžeme pozorovat detaily, o kterých se nám dříve ani nesnilo.“

REKLAMA

HH30 je mladá hvězda obklopená hustým diskem plynu a prachu, vzdálená od nás asi 450 světelných let. Objekt je klasifikován jako mlhovina Herbig-Haro, která vzniká, když se rychlé výtrysky ionizovaného plynu z nového zrozených hvězd srazí s okolním mezihvězdným materiálem. Tyto srážky vytvářejí rázové vlny a zahřívají plyn, což způsobuje jeho záři ve viditelném a infračerveném světle.

JWST, který byl vypuštěn v prosinci 2021, pokračuje v revoluci našeho chápání vesmíru. Jeho 6,5metrové zrcadlo a pokročilé přístroje již přinesly převratné snímky vzdálených galaxií a exoplanetárních atmosfér.

Díky svému umístění v Lagrangeově bodě L2, asi 1,5 milionu kilometrů od Země, má teleskop nerušený výhled do hlubin vesmíru.

Vědci doufají, že další pozorování HH30 a podobných objektů pomocí JWST jim pomohou lépe porozumět procesům, které vedou ke vzniku planet a vzniku života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

AI se mění v nebezpečnou zbraň. Velká digitální krize zasahuje i...

AI se často stává i nástrojem zneužití, který může ničit životy teenagerů. Stačí jediná fotografie ze sociálních...

Jak dlouho vydrží vařená vejce?

Velikonoce jsou za námi, ale v lednici máte pořád vařená vejce? Pokud vás zajímá, jak dlouho zůstanou...

Papež František zemřel. Byl úplně jiný než jeho předchůdci

Papež František zemřel na Velikonoční pondělí ve věku 88 let, oznámil Vatikán na síti X. Hlavou církve...

Filip Turek se vyfotil při jízdě přes 200 km/h. Sobecký machr,...

Europoslanec Filip Turek vyvolal na sociálních sítích vlnu kritiky poté, co na Instagramu zveřejnil fotografii naznačující jízdu...

Pozor na nebezpečné barvy na vlasy. Některé obsahují toxický lilian, Henkel...

V posledních dnech se množí upozornění od krajských hygienických stanic i Ministerstva zdravotnictví ČR na nebezpečné drogistické...

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA