REKLAMA

Tajemství modřin po odběru krve: Proč se objevují pod kůží?

Jestli vám někdy brali krev, s modřinami v místě vpichu jste se možná už setkali. Ačkoli se jedná o poměrně běžný jev, obvykle bývá neškodný. Proč se modřiny vůbec tvoří a jak jim předejít?

REKLAMA

Modřiny po odběru krve: Jak vznikají? 

Modřiny vznikají, pokud dojde k poranění cévy při vpichu jehlou, což může způsobit únik malého množství krve do okolní tkáně. Tak se modřinka objeví kolem místa vpichu. Během hojení mění barvu, od tmavě modré se postupně dostanete až k fialové a následně žluté. Poté modřinka zmizí. Přestože modřiny způsobuje více faktorů, někteří k nim mají větší tendenci kvůli křehkým cévám, užívaným lékům, věku nebo genetickým predispozicím.

Mohou za to vaše žíly? Nebo nešikovná sestra? Pokud hledáte, na koho svalit vinu, musíme vás zklamat. Faktorů, které vznik modřin ovlivňují, totiž může být několik.

I když se to nestává úplně často, na vině může být chyba při zavádění jehly, to se ale stává vzácně. U starších osob je může způsobovat i snížená elasticita žil. Větší náchylnost k modřinkám ale můžete mít i v případě, že užíváte léky na ředění krve, nebo některé doplňky stravy, jako je vitamín C a K.

TIP: Každá sestra vám po odběru připomene, ať si několik minut tlačíte prstem na místo vpichu. Tuhle radu neberte na lehkou váhu. Opravdu je potřeba si místo stlačovat. Po odběru proto nespěchejte domů, ale ještě chvilku si sedněte. To vám pomůže i v případě, že vám odběry nedělají úplně dobře.

REKLAMA

Nedoporučuje se také bezprostředně po odběru ruku přetěžovat. Vyhněte se zvedání těžkých předmětů a dejte si alespoň na zbytek dne klidový režim.

Modřiny po odběru krevní plazmy

Modřina se může objevit po odběru či darování krve nebo krevní plazmy. Většinou se vybarví několik hodin po odběru. Ve chvíli, kdy si modřiny všimnete, je už samotná žíla stažená a jde jenom o to, aby se vstřebala krev.

Darování krevní plazmy je proto bezpečné i prospěšné z celé řady důvodů. Plazma pomáhá zachraňovat životy. Vyrábí se z ní léky pro pacienty s poruchami srážlivosti krve, imunitními nedostatky nebo při léčbě popálenin a těžkých infekcí. Pomoci může ale i u pacientů s velkou ztrátou krve, kdy se používá při transfúzích.

TIP: Odběru se bát nemusíte. Profesionální péči vám zajistí v odběrových centrech Amber Plasma, kde získáte nejen pocit, že pomáháte druhým, ale budete i pravidelně kontrolováni kvůli zdravotnímu stavu. Tak můžete předejít celé řadě obtíží.

REKLAMA

Kdy vám modřina po odběru zmizí? 

Hojení modřin je individuální proces. Menší modřiny obvykle zmizí do několika dnů, větší modřiny budete mít nejspíš týden až dva. Důležité je si pohlídat, že modřina není bolestivá a ani kolem místa vpichu nemáte otok. Pokud pociťujete bolest, je vhodné navštívit lékaře.

Jak urychlit hojení modřin snadno a rychle

Modřiny mají svůj čas. Podpořit hojení ale můžete. Ihned po odběru se doporučuje na postižené místo přiložit studený obklad. Otok můžete snižovat i mastí s heparinem (je to třeba Heparoid nebo Hemagel). Ulevit vám může i jemná masáž v okolí modřiny, která podporuje vstřebávání krve zpět do těla.

Den odběru: Co dodržovat? 

V první řadě je potřeba dodržet doporučení lékaře, zda na odběr máte přijít na lačno nebo můžete jíst. Dodržujte pitný režim, před odběrem pijte obyčejnou vodu. Vyhněte se alkoholu a přijďte ve volném oblečení tak, abyste k paži (ideálně oběma), měli pohodlný přístup.

Po odběru pevně zatlačte místo vpichu a držte ruku nataženou alespoň 5 minut. Vyhněte se ten den zvýšené fyzické námaze a pití alkoholu. Neodstraňujte náplast z místa vpichu alespoň 3 hodiny.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Bodamské jezero skrývalo 68 let tajemství: Vytáhli trosky letadla a objevili...

Před 68 lety se zřítilo do Bodamského jezera letadlo Douglas DC-3 společnosti Swissair a při pádu zahynulo...

Krevní sraženiny pod lupou: Co je způsobuje, jak je léčit a...

Krevní sraženiny neboli trombózy, pomáhají tělu zastavit krvácení. Pokud se tedy tvoří tam, kde jsou žádoucí. V...

Žákyně vyskočila z budovy školy v Čelechovicích na Hané. Podle matky...

Pokus o sebevraždu žákyně otřásla v pondělí dopoledne Základní školou v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku. Žákyně...

Co víme a nevíme o dřevostavbách

Dřevostavby jsou moderní a stále populárnější alternativou k tradičním zděným stavbám. Ačkoliv jsou na vzestupu, stále kolem...

Trendy v pánských a dámských hodinkách na rok 2025: Co bude...

Hodinky jsou nejen praktickým doplňkem, ale také vyjádřením osobního stylu. Rok 2025 přináší do světa pánských i...

Policie identifikovala všechny oběti požáru restaurace U Kojota

Po sobotním požáru restaurace U Kojota v Mostě potvrdila genetická expertíza totožnost všech šesti obětí. Jedná se...

Proč je CNG stále skvělou volbou pro firemní flotily i běžné...

Elektromobilita, elektromobilita, elektromobilita. Skoro to vypadá, jako by jiné alternativy v automobilovém světě ani neexistovaly. Ale ony...

Mrazy elektromobilu nesedí? Ale kdeže! S trochou rozumu a pár tipy...

Mrazy a elektromobil? Pro mnohé strašák. Jenže praxe ukazuje, že s trochou rozumu a pár fígly se...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA