REKLAMA

Pouhé 2 hodiny stačí na to, aby AI replikovala vaši osobnost, tvrdí vědci

Představte si, že byste mohli mít digitálního dvojníka, který by s neuvěřitelnou přesností odrážel vaše myšlenky, hodnoty a postoje. Vědci přišli na to, že k vytvoření takového AI klonu stačí pouhé dvě hodiny rozhovoru.

REKLAMA

Svět umělé inteligence se neustále vyvíjí a posouvá hranice toho, co je možné. Dnes už umělá inteligence nezvládá jen rutinní úkoly, ale dokáže i něco mnohem komplexnějšího – napodobit lidskou osobnost. Jak ukázal nedávný výzkum, na kterém se podíleli odborníci z Googlu a Stanfordu, k vytvoření takového AI „dvojčete“ stačí pouhé dvě hodiny konverzace.

Výzkumníci nazvali tyto umělé inteligence „simulovanými agenty“ – modely, které napodobují lidské chování s překvapivou přesností.

Do studie, která byla publikována ve vědeckém časopise arXiv, se zapojilo více než tisíc dobrovolníků různého věku, pohlaví, vzdělání a politického přesvědčení. Ti s vědci strávili dvě hodiny rozhovorem o svých životních příbězích, názorech na svět a hodnotách. Tato data pak posloužila k trénování generativních modelů umělé inteligence.

Po dvou týdnech účastníci výzkumu opakovali testy osobnosti, průzkumy sociálních postojů a logické hry. Stejné úkoly následně absolvovali i jejich AI klony. Výsledky byly ohromující. Umělá inteligence dosahovala v odpovědích až 85procentní shody s lidmi, na jejichž datech byla trénována. „Je to neuvěřitelné, jak přesně dokáže AI napodobit lidskou osobnost,“ komentuje výsledky jeden z výzkumníků.

Vědci věří, že by tyto AI klony mohly znamenat revoluci ve výzkumu lidského chování. „Místo toho, abychom do studií zapojovali lidi, bychom mohli pracovat s jejich digitálními dvojníky,“ vysvětluje jeden z autorů studie.

REKLAMA

To by mohlo usnadnit testování různých teorií a provádění intervencí bez etických a logistických komplikací spojených s výzkumem na lidech. Představte si například, že by se s AI klony mohlo diskutovat o otázkách veřejného zdraví, společenských akcích nebo uvádění nových produktů na trh. Získané odpovědi by pak měly být podobné těm, které by poskytli skuteční lidé.

I přes slibné výsledky studie se ukázalo, že AI klony mají i své limity. V testech, které vyžadovaly pochopení komplexní sociální dynamiky a kontextových nuancí, si vedly hůře. Například v interaktivních rozhodovacích hrách nedokázaly předvídat lidské chování s takovou přesností jako v testech osobnosti a postojů. „To ukazuje, že umělá inteligence má stále co dohánět v úkolech, které vyžadují hlubší pochopení lidské interakce,“ dodávají vědci.

Výsledky výzkumu nicméně vzbudily velký zájem ve vědecké komunitě a otevírají dveře pro další zkoumání potenciálu digitálních klonů lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Katastrofa, je mi zle, Eva Burešová kritizuje nový zákon o znásilnění

Herečka Eva Burešová se na Instagramu pořádně rozčílila. Důvodem je kontroverzní rozsudek v případu muže, který zneužil...

První elektrické Ferrari v akci: Bude to revoluce pro burácející motory?

Italská legenda Ferrari v tichosti chystá revoluci. Letos představí svůj první elektromobil, který by se měl na...

Schůzky s mafiány, strach o život i ochranka. Josef Klíma na...

Známý investigativní novinář Josef Klíma se vrací na televizní obrazovky s novým pořadem "Jak jsem přežil devadesátky"....

Glosa: Stres ze stěhování? Jak se vyhnout depresi

Stěhování se často spojuje s novým začátkem. Málokdo si ale uvědomuje, jak stresující stěhování může být. Někdy...

Razie ve věznici v Příbrami

Byl odhalen drogový byznys za mřížemi ve věznici v Příbrami. Policie ve spolupráci s vězeňskou službou zasahuje...

Dívka obrátila zbraň proti sobě. Nedalo se tomu zabránit, řekl zdroj...

K otřesná události došlo v neděli na Střelnici Templář ve Znojmě. Nezletilá dívka utrpěla střelné zranění a...

Chystáte se poprvé do posilovny? 10 rad pro snadný start

Máte v plánu v roce 2025 konečně začít chodit do posilovny, ale představa cvičení mezi cizími lidmi...

Komentář: Máme se lépe a zbývá vám víc peněz? Fiala tvrdí,...

Všichni to cítíme – skoro všechno zdražilo, peněženky nejsou bezedné a firmy krachují. Byl rok 2024 opravdu...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA