REKLAMA

Konec důvěry v internetové recenze? Úřaduje umělá inteligence

Umělá inteligence proniká do světa online recenzí a zanechává za sebou stopu nedůvěry. Dokáží sofistikované algoritmy nahradit lidské zkušenosti? A jak se v záplavě falešných recenzí zorientovat?

REKLAMA

Představte si, že si vybíráte novou restauraci na romantickou večeři. Pročítáte si nadšené recenze, které chválí lahodné jídlo a příjemnou atmosféru. Ale co když tyto recenze ve skutečnosti nenapsal žádný spokojený host, ale sofistikovaný algoritmus? S rozvojem umělé inteligence (AI) se tento scénář stává stále reálnějším. Internet, který nám dříve sloužil jako zdroj informací a zkušeností ostatních, se nyní potýká s novou hrozbou – záplavou falešných recenzí generovaných AI.

Nástroje jako ChatGPT, Gemini a další dokáží vytvářet texty, které se na první pohled tváří věrohodně a jen stěží se odlišují od recenzí psaných lidmi. Odborníci bijí na poplach, protože důvěra spotřebitelů v online recenze je v ohrožení. „Je to opravdu, opravdu dobrý nástroj pro podvodníky s recenzemi,“ varuje Maury Blackman, investor a poradce technologických startupů.

Analýza Transparency Company odhalila znepokojivá čísla: téměř 14 % z 73 milionů analyzovaných recenzí bylo pravděpodobně falešných a 2,3 milionu vykazovalo jasné známky AI.

Falešné recenze se neomezují jen na restaurace. Objevují se všude – od e-shopů s elektronikou a oblečením přes hotely a turistické atrakce až po lékařské služby. V srpnu společnost DoubleVerify zaznamenala nárůst falešných recenzí propagujících podvodné aplikace. Tyto aplikace se často tváří jako legitimní, ale ve skutečnosti mohou uživatele okrádat o peníze nebo zneužívat jejich osobní údaje.

REKLAMA

Situaci dále komplikuje fakt, že poptávka po falešných recenzích roste. Na portálech, jako je Webtrh.cz, se objevují inzeráty, kde firmy poptávají hodnocení na Google. Typickým příkladem je například tento inzerát: „Ahoj, pro klienty poptávám hodnocení na Goolge (Google recenze) prosím o informaci: Počet recenzí / cena Také upřesnění, zdali máte možnost pouze českých nebo i slovenských recenzí. Děkuji.“ Tento inzerát publikovaný na platformě Webtrh.cz jasně ukazuje, že někteří podnikatelé se neštítí manipulovat s online reputací a platit za falešné recenze.

Technologické platformy si uvědomují závažnost problému a snaží se s ním bojovat. Amazon a Trustpilot například povolují recenze generované AI, ale pouze pokud odrážejí skutečné zkušenosti uživatelů. Jiné platformy zavádějí přísnější pravidla a investují do vývoje pokročilých detekčních systémů.

Organizace jako Coalition for Trusted Reviews, do které patří i Amazon a Tripadvisor, sdílejí osvědčené postupy a vyvíjejí společné strategie pro boj s falešnými recenzemi. „Sdílením osvědčených postupů a zvyšováním standardů můžeme chránit spotřebitele a udržovat integritu online recenzí,“ zdůrazňuje koalice.

Nicméně snaha platforem o regulaci AI recenzí se střetává s otázkou, jak definovat „skutečnou zkušenost“ v kontextu umělé inteligence. Může AI, která nemá vlastní vědomí a emoce, skutečně „zažít“ produkt nebo službu stejným způsobem jako člověk?

REKLAMA

Jak se v záplavě recenzí zorientovat a nenaletět falešným hodnocením? Odborníci radí dávat si pozor na následující signály:

  • Příliš nadšený jazyk: Recenze generované AI často obsahují přehnaně pozitivní a emotivní výrazy, které působí neupřímně.
  • Opakování názvů produktů: AI algoritmy mají tendenci opakovat klíčová slova a názvy produktů, aby se recenze zdála relevantnější.
  • Klišé a obecné fráze: Recenze psané AI se často vyznačují používáním obecných frází a klišé, které postrádají specifické detaily.
  • „Prázdné deskriptory“: AI recenze mohou obsahovat deskriptivní výrazy, které ve skutečnosti nic neříkají o produktu nebo službě, například „úžasný“, „fantastický“ nebo „neuvěřitelný“.

I přes snahu platforem a odborníků je identifikace falešných recenzí stále obtížnější. Uživatelé internetu prozatím nerozlišují recenze napsané lidmi od těch vytvořených AI. V online světě, kde se informace šíří rychlostí blesku, je stále důležitější ověřovat si zdroje, kriticky zhodnotit informace a spoléhat na vlastní úsudek.

Nástup AI generovaných recenzí představuje novou výzvu pro důvěryhodnost online informací. Spotřebitelé se ocitají v situaci, kdy je stále těžší rozlišit pravdu od fikce. Technologické platformy se snaží s tímto problémem bojovat, ale je zřejmé, že definitivní řešení si vyžádá spolupráci všech zúčastněných stran – platforem, odborníků i samotných uživatelů.

V konečném důsledku je na každém z nás, abychom si uvědomili rizika spojená s falešnými recenzemi a naučili se kriticky hodnotit informace, které na internetu nacházíme. Pouze tak můžeme chránit sami sebe před dezinformacemi a zachovat si důvěru v online svět.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Radim Fiala opakuje narativy ruské propagandy o Ukrajině

Místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala v pořadu v pořadu 360° ve středečním vysílání CNN Prima NEWS...

Rusko shodilo leteckou pumu na nákupní centrum v Dobropillji

Ruský útok zasáhl ve středu nákupní centrum v ukrajinském městě Dobropillja v Doněcké oblasti. Výbuch poškodil desítky...

Rusko vycvičilo žoldáky pro převrat v Moldavsku

Rusko připravilo žoldnéře v Srbsku a Bosně pro převrat v Moldavsku, odhalilo vyšetřování. Cílem bylo narušit tamní...

Trest smrti podporuje většina Čechů

Většina Čechů by chtěla trest smrti zpět v zákonech. Pro jsou hlavně starší a méně vzdělaní, zatímco...

Policie má posledních 14 dní na dopadení vraha ze Šternberka

Policie zveřejnila novou podobiznu vraha ze Šternberka, kterou vytvořila AI. Po 20 letech má jen 14 dní,...

Žebříček vlivu europoslanců: Niedermayer a Nerudová v čele, Turek a další...

Institut pro evropskou politiku EUROPEUM zveřejnil druhý ročník žebříčku vlivu českých europoslanců. Nejlépe si vedou Luděk Niedermayer,...

Slovensko selhává v ochraně peněz z EU. OLAF na stopě hladových...

Kontrola evropských financí na Slovensku odhalila vážné nedostatky v ochraně peněz z fondů Evropské unie. Závěrečná zpráva...

Česko zasáhnou silné bouřky. Meteorologové varují před přívalovým deštěm a kroupami

Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) varují před silnými bouřkami. Výstraha, kterou zveřejnili v úterý dopoledne, platí...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA