Kontroverzní Turínské plátno aneb Nový pohled na krvavé skvrny a stopy po bičování Krista

Je Turínské plátno důkazem ukřižování Ježíše Krista, nebo mistrovským podvrhem? Vědci a veřejnost o tom stále debatují. Nová studie italského profesora Giulio Fantiho přináší nové poznatky o krvavých skvrnách a stopách po bičování.

REKLAMA

Turínské plátno pod mikroskopem

„Nová studie od italského vědce, která analyzuje krev na Turínském plátně, tvrdí, že skvrny jsou v souladu s mučením a ukřižováním Ježíše Krista, jak je popsáno v evangeliích,“ uvedl web Catholic News Agency (CNA).

Giulio Fanti, uznávaný profesor zaměřený na mechanická a tepelná měření na univerzitě v Padově, nedávno představil analýzu krvavých skvrn na Turínském plátně, která podle něj přesně odpovídá fyzikálním podmínkám spojeným s tělem Ježíše Krista, jak jsou popsány v Bibli, zejména ve čtyřech evangeliích.

Profesor Fanti, který publikoval více než 50 studií na téma Turínského plátna a několik knih, zdůrazňuje, že Turínské plátno, považované mnohými za roucho, do kterého bylo zabaleno tělo Ježíše Krista po jeho ukřižování, je předmětem dlouhodobých akademických diskusí. Zatímco někteří vědci podporují jeho pravost, jiní tvrdí, že jde o mistrovský podvod. Vatikán dosud oficiálně nepotvrdil ani nevyvrátil jeho pravost.

Fantiho výzkum odhaluje, že krevní skvrny na přední straně a bocích plátna ukazují na tři různé směry toku krve: vertikální tok, tok pod úhlem 45 stupňů a horizontální tok. Fanti tvrdí, že změny směru jednotlivých krevních proudů svědčí o tom, že krev proudila v okamžiku, kdy bylo s tělem manipulováno.

Ve své studii také uvádí, že různé odstíny krve naznačují tři odlišné typy krvácení. Má tím na mysli posmrtné krvácení způsobené pohybem těla, dále méně patrné krvavé skvrny a úniky krevního séra. Krevní stopy podle něj také vykazují známky bičování, které by odpovídaly popisu bičování na kříži, a množství krve by odpovídalo zraněním popsaným v evangeliích.

Nanočástice kreatininu nalezené v krvi, jak uvádí zmíněná Fantiho studie, odpovídají extrémnímu mučení, kterému byl Ježíš vystaven. Fanti také naznačuje, že vysoké hladiny močoviny v krvi ukazují na renální selhání způsobené intenzivním bičováním, které mohlo vést k mikrocytární anémii.

„Tato mikrocytární anémie, zhoršená dlouhodobým půstem, naznačuje, že Ježíš měl vážné problémy s dýcháním, což pravděpodobně vedlo k velmi namáhavému dýchání,“ uvádí studie. „Ježíš musel zrychlit dechovou frekvenci, což vedlo ke zvýšení srdeční frekvence a nakonec k srdečnímu infarktu, který byl pravděpodobně hlavní příčinou jeho smrti.“

Otec Robert Spitzer, jezuitský kněz a prezident Magis Center of Reason and Faith, uvedl pro CNA, že výsledky Fantiho studie jsou bezesporu v souladu s ukřižováním Ježíše Krista. Spitzer, silný zastánce pravosti Turínského plátna, zdůraznil, že kreatinin v krvi svědčí o těžkém polytraumatu, což je stav, při kterém člověk utrpěl vážná zranění na více částech těla.

Spitzer je toho názoru, že krevní stopy na plátně svědčí o jedinečném ukřižování Ježíše. Zastává názor, že žádný středověký padělatel by nedokázal předvídat moderní vědecké metody, které analyzují krevní stopy na plátně: „Určitě by nepoužil hematické sérum oběti s těžkým polytraumatem.“

Spitzer také poukazuje na další výzkumy, které podporují pravost plátna, včetně analýzy rozptylu rentgenového záření z roku 2022, kterou vedl Liberato De Caro z italského National Research Council v Bari. Tato studie určila, že stáří látky odpovídá zhruba 2000 letům, což by bylo v souladu s obdobím, kdy žil Ježíš Kristus. Tato zjištění jsou ale v rozporu s výsledky uhlíkového datování z roku 1988, které určilo stáří plátna do období 13. až 14. století.

Spitzer také zpochybnil spolehlivost studie uhlíkového datování z roku 1988, poukazujíc na možnost kontaminace vzorku a na to, že byla analyzována pouze malá část plátna. Tvrdí, že vzorek použitý pro uhlíkové datování byl z materiálu, který byl přidán při opravách po požáru v 16. století, což výsledky mohlo zkreslit.

Přestože kolem pravosti kontroverzního Turínského plátna stále probíhají ožehavé diskuze, plátno i nadále přitahuje pozornost poutníků z celého světa a zůstává předmětem tajemna.

Nedávno bylo Turínské plátno vystaveno na Národním eucharistickém kongresu v Indianapolisu, kde byla dokonce představena i jeho replika. Znovu se také dostalo do centra pozornosti, když New York Post zveřejnil obrázek vytvořený umělou inteligencí (AI), který měl rekonstruovat tvář Ježíše Krista na základě otisku na Turínském plátně.

Pravda a Turínské plátno

Žádná z dosud zveřejněných teorií a studií nedokázala se stoprocentní jistotou, že na kontroverzním Turínském plátně je zachyceno právě tělo umučeného Ježíše Krista. Tyto teorie samozřejmě nelze zcela přehlížet. Plátno tak zůstává i nadále zahaleno tajemstvím. Tato křesťanská relikvie nepochybně bude i nadále přitahovat pozornost vědců, skeptiků i milionů lidí po celém světě.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA