Plánujete koupi ojetého vozidla? Ať už své nové auto hledáte v autobazarech nebo na internetu, můžete ušetřit. Rádi vám poradíme, jak můžete díky pravidlu tří let ušetřit několik desítek tisíc korun, které pak můžete využít třeba na letní dovolenou.
Mnoho Čechů nemá dostatečný finanční příjem, aby si mohlo dovolit koupit nové auto. Patříte-li mezi ty, kteří se potýkají s finančními omezeními nebo si nemohou dovolit nové auto, nezoufejte.
„Nová auta jsou často předražená,“ tvrdí Nischa Shah, bankéřka a investiční poradkyně s více než milionem odběratelů na svém YouTube kanálu. Na svém kanálu pravidelně poskytuje finanční rady lidem, kteří se snaží vytěžit maximum ze svého rozpočtu. Nedávné rady zahrnují také tipy na nákup ojetého auta.
„Nákup nového auta je finančně méně chytré rozhodnutí,“ říká investiční poradkyně Nischa.
Důvodem je amortizace, neboli ztráta hodnoty nového vozu. Vozidlo může za dva roky ztratit až 25 procent své původní ceny. V takovém případě se jako jediná alternativa nabízí právě nákup ojetého vozu.
„Pokud hledáte finančně nejvýhodnější variantu, měli byste zvážit tříletou ojetinu,“ doporučuje Nischa. Dále dodává, že období nejvýhodnější koupě zahrnuje vozy až do pěti let stáří.
Nischa dále vysvětluje, že vůz během prvních pěti let finančně nejvíce ztrácí na hodnotě, což je samozřejmě nevýhodné pro předchozího majitele. „Zatímco auta ztrácejí nejvíce na své hodnotě v prvních dvou letech, data ukazují, že mezi třetím a šestým rokem ztrácejí už jen 15 procent,“ dodává.
Mimochodem, nákup ojetého vozu může být také velmi riskantní. I když se budete řídit tříletým pravidlem, neznamená to, že nákup proběhne bez starostí. Je stále nutné důkladně zvážit, jaké auto si koupíte a od koho. Navíc, pokud předchozí majitel neprováděl pravidelný servis, může vozidlo vyžadovat výrazně vyšší náklady na údržbu.
Nutno podotknout, že o ojetá vozidla je v Česku velký zájem, což souvisí také s podvody prodejců, na které je třeba si dát velký pozor. Je všeobecně známo, že se objevují podvody se stočenými tachometry.
Pokud se poohlížíte po svém novém vozu na internetu, buďte neustále ve střehu. „Pokud je inzerát psán špatnou češtinou, zpozorněte. Velcí a seriózní prodejci si správnost jazyka hlídají, neboť to ukazuje na jejich prestiž, serióznost a důvěryhodnost. Špatná čeština se často vyskytuje u inzerátů na problémová auta. V tomto případě buďte obezřetní a VŽDY si prověřte historii daného auta,“ doporučuje Barbora Minksová z firmy Cebia, která je lídrem v prověřování aut v České republice.
Autor: Petr Ševčík