REKLAMA

Darování krevní plazmy: Jak darovat a jaké benefity to přináší?

Zachraňte život a posilte své zdraví. Darování krevní plazmy je jedinečnou šancí, jak prospět sobě i ostatním. Zjistěte, jak darovat krevní plazmu a jak celý proces probíhá, jaké benefity vám přinese a kde se můžete zapojit.

REKLAMA

Proč je krevní plazma důležitá

Krevní plazma je tekutá složka krve, která má světle žlutou barvu. Tvoří přibližně 55 % objemu krve a obsahuje vodu, elektrolyty, proteiny, hormony a živiny. Plazma hraje významnou roli v mnoha tělesných funkcích, včetně srážení krve, imunitní odpovědi a transportu látek.

Z plazmy se izolují důležité proteiny, jako jsou albumin, imunoglobuliny a faktory srážlivosti, které se používají k léčbě pacientů s různými onemocněními. Albumin například pomáhá udržovat objem krve a transportuje hormony, léky a další látky. Imunoglobuliny (protilátky) bojují proti infekcím a faktory srážlivosti jsou nezbytné pro zastavení krvácení.

Darováním plazmy můžete i vy pomoci lidem s poruchami imunity, krvácivými stavy, popáleninami, onemocněními jater a ledvin a dalšími závažnými zdravotními problémy.

Proces darování plazmy krok za krokem

Proces darování krevní plazmy je bezpečný a opravdu relativně jednoduchý. Skládá se z několika kroků: registrace a vstupní vyšetření, samotný odběr, separace plazmy a regenerace.

REKLAMA

Než budete moci darovat plazmu, je nutné se zaregistrovat v dárcovském centru a projít vstupním vyšetřením. Lékař zkontroluje váš zdravotní stav, změří vám krevní tlak a puls a odebere vám vzorek krve k určení krevní skupiny a hladiny hemoglobinu. Dále s vámi probere váš zdravotní stav a anamnézu, aby se ujistil, že splňujete podmínky pro darování.

K registraci budete potřebovat občanský průkaz. Mezi základní požadavky pro darování plazmy patří: věk 18-60 let, váha alespoň 50 kg, dobrý celkový zdravotní stav, absence infekčních onemocnění a dodržení stanoveného časového intervalu od posledního darování krve či plazmy.

Samotný odběr plazmy probíhá v příjemném a moderním prostředí dárcovského centra. Během odběru sedíte nebo ležíte v pohodlném křesle. Zdravotní sestra či bratr vám zavede do žíly na paži jehlu a krev se odebírá do speciálního přístroje – separátoru. V separátoru se krev rychle otáčí, aby se oddělila plazma od ostatních krevních složek (červené a bílé krvinky, krevní destičky). Ty se pak vracejí zpět do vašeho těla.

Chtěli byste darovat krevní plazmu, ale máte trochu obavy? Není z čeho. Odběry provádějí pouze proškolené zdravotní sestry a bratři. Používají se bezpečné, jednorázové pomůcky. Odběr probíhá metodou tzv. plazmaferézy. Separátorem sice krev prochází, ale červené krvinky, bílé krvinky a destičky jsou kompletně vraceny zpět do tělního oběhu. Odebraný objem plazmy se v reálném čase nahrazuje fyziologickým roztokem o teplotě lidského těla.

REKLAMA

Po odběru je důležité dodržovat pitný režim a dopřát si odpočinek. Tělo plazmu rychle regeneruje, obvykle během 24-48 hodin. Na rozdíl od darování krve, kde je nutné dodržet delší interval mezi odběry, se plazma obnovuje mnohem rychleji. To umožňuje častější darování a tím i větší pomoc pacientům, kteří plazmu potřebují. Váš organismus to navíc zvládne na jedničku. Tekutinu i odebrané bílkoviny si totiž tělo dokáže obnovit do 48 hodin.

Zdravotní benefity pro dárce krevní plazmy

Kromě dobrého pocitu z pomoci druhým přináší darování plazmy i řadu benefitů pro vaše zdraví: pravidelné zdravotní kontroly, stimulaci imunitního systému, regeneraci organismu, snížení rizika kardiovaskulárních onemocnění a detoxikaci organismu.

Každý dárce plazmy prochází pravidelnými lékařskými prohlídkami, které zahrnují kontrolu krevního tlaku, pulsu a krevního obrazu. Díky tomu se mohou včas odhalit případné zdravotní problémy. Odběr plazmy stimuluje imunitní systém a podporuje tvorbu nových protilátek.

Studie publikovaná v odborném časopise PubMed zjistila, že dárci krevní plazmy mají zvýšené procento B buněk, které hrají klíčovou roli v imunitním systému. Odběr plazmy může stimulovat tvorbu nových krvinek a urychlit regeneraci organismu.

Psychologické benefity

Darování plazmy má dokonce i pozitivní vliv na psychiku: pocit uspokojení, zvýšení sebevědomí a sounáležitost. „Vědomí, že pomáháte zachraňovat životy, přináší pocit uspokojení a smysluplnosti. Darování plazmy může posílit sebevědomí a pocit vlastní hodnoty,“ vyplývá z badání vědců z Columbia University Irving Medical Center.

Kde darovat krevní plazmu?

V České republice provozuje oblíbená dárcovská centra společnost Amber Plasma. Najdete je v těchto městech: Česká Lípa, Děčín, Cheb, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Karlovy Vary, Litoměřice, Mladá Boleslav, Plzeň, Praha – Nové Butovice, Příbram a Teplice.

Na webových stránkách amberplasma.com najdete podrobné informace o jednotlivých centrech, podmínkách darování a možnostech rezervace termínu online.

Tipy pro přípravu na darování plazmy

Před odběrem krevní plazmy je důležité pít dostatek tekutin, ideálně vodu nebo neslazené čaje. Vyhněte se tučným a těžkým jídlům před odběrem. Dejte si raději lehké jídlo bohaté na bílkoviny a sacharidy. Před odběrem si dopřejte dostatek spánku a vyhněte se fyzické námaze. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz, který budete potřebovat k registraci v dárcovském centru.

Darování krevní plazmy je smysluplný a bezpečný způsob, jak pomoci zachraňovat životy. Nejenže přispějete k léčbě pacientů s různými onemocněními, ale zároveň uděláte i něco pro své zdraví a koneckonců si každým darováním přijdete na 900 korun. Dárcovství přináší výhody i pro OSVČ, kteří si mohou snížit základ daně o 3000 korun za každý úspěšný odběr.

Pokud splňujete podmínky a chcete se zapojit do darování, neváhejte navštívit webové stránky amberplasma.com a objednat se na odběr. Zachránit život můžete i vy!

Pozn. redakce: Tento článek slouží pouze pro informační účely a nenahrazuje odborné lékařské poradenství. Pokud máte zdravotní potíže nebo potřebujete konkrétní doporučení, poraďte se s kvalifikovaným zdravotnickým specialistou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Škoda Elroq RS: Sportovní elektromobil už má českou cenu

Škoda Elroq RS, nejdynamičtější elektromobil značky, je tady! S cenou od 1 269 000 Kč, výkonem 250...

Mohou včelí úly stát v lese? Výhody, nevýhody a doporučení pro...

Umístění včelích úlů je jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného chovu včel. Včelaři často zvažují umístění úlů do...

Hvězda fotbalové budoucnosti: osmiletý brankář si jde za svým snem s...

Adrián, mladý fanoušek týmu Real Madrid, si získal zvláštní místo na sociálních sítích díky své vášni pro...

Tragédie na Hradčanské: Tramvaj srazila chlapce, nepřežil

K tragické nehodě došlo ve čtvrtek dopoledne na tramvajové zastávce Hradčanská v Praze 6. Tramvaj zde srazila...

Zpěvák Dan Bárta utrpěl poškození sluchu. J. A. R. zrušila koncerty

Skupina J. A. R. zrušila plánované koncerty v pražském Lucerna Music Baru. Dan Bárta v úterý utrpěl...

V Chorvatsku zavádějí skenování obličeje při nákupu tabákových výrobků

Chorvatsko zavádí nový systém ověřování věku při nákupu tabákových výrobků. Technologie umožňuje skenování obličeje, která s vysokou...

Mediální asociace: Návrh poslance Radka Vondráčka ohrožuje svobodu médií

Česká unie vydavatelů, Sdružení pro internetový rozvoj, Asociace online vydavatelů, Český výbor International Press Institute a Syndikát...

Karel Šíp je opět pranýřován. K divákům byl nezdvořilý, označil je...

Karel Šíp (79), oblíbený moderátor pořadu Všechnopárty, se opět ocitl v centru pozornosti. Tentokrát ale vůbec ne...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA