Představte si armádu. Co se vám vybaví? Možná tanky, letadla, tisíce vojáků v maskáčích. A teď si představte armádu o 135 mužích, v barevných uniformách s halapartnami a meči. Ne, neocitli jsme se ve fantasy filmu, ale ve Vatikánu. Řeč je o Papežské švýcarské gardě, nejmenší armádě světa, která už po staletí chrání papeže.
A jak se vlastně Švýcaři dostali do Vatikánu? Inu, tradice sahá až do středověku, kdy byli švýcarští žoldnéři vyhlášení svou statečností a věrností. Papež Julius II. si je v roce 1506 najal na ochranu papežského státu a od té doby mu tito „bodyguardi“ v pestrobarevných kostýmech zůstali věrní.
Přísná pravidla pro elitní jednotku
Ne každý se ale může stát členem této elitní jednotky. Kandidáti musí být Švýcaři, katolíci, svobodní, s dokončenou vojenskou službou a výškou alespoň 174 cm. A pozor, věk se smí pohybovat pouze mezi 19 a 30 lety! Noví rekruti skládají slavnostní přísahu každý rok 6. května, v den výročí krvavé bitvy, kdy garda bránila papeže Klementa VII.
Halapartny, meče… a tasery?
Ačkoliv se může zdát, že halapartny a meče jsou dnes už jen na parádu, gardisté jsou vybaveni i moderními zbraněmi, jako jsou pistole, automatické pušky a dokonce i tasery. Jejich hlavní úkol je jasný: chránit papeže a jeho rezidence. Ať už ve Vatikánu, nebo na cestách po světě.
Barevné uniformy inspirované renesancí
A co ty barevné uniformy? Modro-žluto-červené pruhované oblečení s nabíranými rukávy a peřím na přilbách navrhl v roce 1914 velitel Jules Repond. Inspiroval se prý renesančním umělcem Raphaelem a barvami slavné rodiny Medici.
Vlajka, která se mění s papežem
Věděli jste, že vlajka Švýcarské gardy se s každým novým papežem mění? Zobrazuje totiž erb aktuálního papeže, velitele gardy i papeže Julia II., zakladatele této unikátní armády.
Švýcarská garda je zkrátka fascinující kombinací historie, tradice a moderního světa. Až budete příště obdivovat krásy Vatikánu, vzpomeňte si na tyto statečné muže v barevných uniformách, kteří bdí nad bezpečností papeže.