Učitelka přírodních věd šíří dezinformace: tvrdí, že Země je placatá

Učitelka přírodních věd šokuje ​​kontroverzními názory na tvar naší planety. V minulosti snila o tom, že se stane astronautkou a první ženou na Měsíci, ale její kariéra se vydala zcela jiným směrem. Dnes, místo toho, aby se pohybovala ve vesmíru, je známá tvrzením, že Země je placatá.

Reklama

Američanka Shelley Lewisová vyučuje na soukromé škole v Kalifornii, kde děti vzdělává v oblasti vědy. Zatímco se snaží vyvážit své pedagogické povinnosti tvorbou videí, její tvrzení o tvaru Země je značně kontroverzní. „Ve skutečnosti to už nenazývám přesvědčením, protože mám tolik důkazů, že se to stalo víceméně vědeckým faktem,“ řekla Lewisová portálu Unilad.

Její názory nejsou podloženy vědeckými důkazy, ale přesto je přesvědčená, že „se něco děje. Buď žijeme v simulaci, nebo je Země placatá. Vše, co jsme se učili, je zcela pochybné.“

Předtím, než učitelka přijala tuto kontroverzní teorii, měla velké ambice a chtěla se dostat na prestižní vojenskou akademii West Point. Dnes se ale místo astronautiky věnuje psaní veganských knih a natáčení obsahu zaměřeného na teorii placaté Země. „Chtěla jsem být astronautkou,“ přiznala. „Mým snem bylo být první ženou, která se dostane na Měsíc. Tehdy jsem si myslela, že ti, co věří, že Země je placatá, ničí vědu.“

Když se její názor na tvar planety změnil, přičítá to vlivu svého partnera, pilota. „Začala jsem dělat rozhovory s piloty, inženýry a odborníky na balistické zbraně a výsledky mého zkoumání poukazují na placatý tvar naší Země,“ řekla pro portál Unilad.

Podle učitelky je teorie o placaté Zemi kontroverzní, ale stále založená na vědeckých základech. „Jdete proti vědě, víte o Newtonovi a Keplerovi a všech velkých vědcích, ale v podstatě zpochybňujete všechny roky výzkumu. Ale není zrovna toto věda?“

Její přesvědčení a dopad názorů na okolí? Ačkoli ji rodiče bezpochyby milují, jeden člen rodiny se od ní distancoval. Někteří lidé z jejího okolí si myslí, že by Lewisová měla vyhledat lékařskou pomoc.

Historie teorie placaté Země sahá až k antickým Řekům. Teorie se stala populární v 19. století a i přes pozdější vesmírné závody a fotografie z Měsíce její popularita nepolevila.

I přes další pokroky a technologické důkazy o kulaté Zemi, jako jsou satelity a GPS, počet zastánců teorie placaté Země roste. Tento trend je částečně způsoben internetem, kde se dezinformace šíří jako lavina.

Podle vědců, kteří se zabývají konspiračními teoriemi, je nedůvěra v autority klíčovým faktorem, proč se lidé uchylují k takovým teoriím. Asheley R. Landrum z Texas Tech University říká: „Tito lidé nahlížejí na svět jakýmsi temným filtrem jako předpokladem, že veškeré instituce a autority na světě existují jen proto, aby lidi zneužívali.“

Někteří vědci dokonce doporučují, abychom zastánce teorie placaté Země neignorovali, ale raději jim neúnavně předkládali fakta. Ale vzhledem k jejich skeptickému pohledu na vše, co není osobně prožité, se jedná o téměř nadlidský úkol. Včetně základů matematiky a fyziky, které mohou být podle jejich názoru zmanipulované.

Problém je i ve způsobu, jak fungují internetové algoritmy. Například na streamovací platformě YouTube se po zhlédnutí jednoho konspiračního či dezinformačního videa automaticky doporučují další podobné, a podobně to platí i pro sociální sítě. Uživatelé, kteří konzumují konspirace a dezinformace, jsou tak neustále přesvědčováni o opaku pravdy.

Kontroverzní učitelka z Kalifornie je příkladem toho, jak dezinformace a osobní přesvědčení mohou ovlivnit náš pohled na svět.

Autor: Eva Klein. Zdroje: Unilad.com, ScientificAmerican.com

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama