Tajemný mrak nad Novým Zélandem. Vzácný atmosférický úkaz zaznamenal satelit

Tajemný mrak Taieri Pet byl zaznamenán nad horami Nového Zélandu. Jde o vzácný atmosférický úkaz zaznamenaný satelitem NASA z oběžné dráhy.

REKLAMA

Jedinečné útvary tajemných mraků nad Novým Zélandem dodávají nádherné krajině pohádkový nádech. Jedním z nejzajímavějších je Taieri Pet, který má tvar palačinky. „Vyskytuje se za určitých povětrnostních podmínek,“ uvádí NASA.

Tento atmosférický jev se vyskytuje nad pohořím Rock and Pillar Range v oblasti Strath-Taieri, nedaleko města Middlemarch na jižním ostrově Nového Zélandu.

„Taieri Pet je typ lentikulárního mraku, který stojí na místě a vyvíjí se v troposféře, když vítr přechází přes pohoří. Existují tři hlavní typy lentikulárních oblaků: altocumulus lenticular (ACSL), stratocumulus lenticular (SCSL) a cirrocumulus lenticular (CCSL). Každý se liší nadmořskou výškou, ve které vzniká,“ vysvětluje NASA.

Při větru se vytváří stojaté vlny, které jsou viditelné právě jako mraky, když v nich za určitých podmínek kondenzuje vlhkost. Novozélanďané si mraku všimli již v 90. letech 19. století a přikládají mu význam znamení blížící se bouře.

V září pořídil operační systém NASA Operational Land Imager (OLI) na satelitu Landsat 8 snímek mraku v celé jeho kráse.

Pozemní i letečtí pozorovatelé jej popsali jako obrovský stoh palačinek, které se jakoby vznášejí na jednom místě. „Vzhled Taieri Pet je skvělým indikátorem silných větrů vysoko v atmosféře,“ vysvětluje John Law, novozélandský meteorolog z MetService. Podmínky v těchto typech mraků a kolem nich představují nebezpečí pro letectví ve formě vertikálních proudů, silných turbulencí a námrazy.

Satelit Landsat 8 obíhá naší planetu 705 kilometrů nad Zemí a pořizuje snímky každých 16 dní. „Satelity typu Landsat jsou na oběžné dráze již více jak 50 let a dodávají do NASA vědecká data pro další vědecká bádání,“ uvádí USGS.

Autorský text: Petr Ševčík. Zdroj: NASA

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA