CECOT je největší přísně střeženou věznicí na světě s kapacitou až 40 tisíc trestanců. Nekompromisní válka mladého prezidenta proti zločineckým gangům tak plní vězeňský tábor členy kriminálních gangů. Salvadorský prezident Nayib Bukele nedávno na sociální síti X zveřejnil video, které ukazuje transport zločinců do věznice, kde podle jeho slov za své zločiny zaplatí.
Věznice CECOT byla postavena během několika měsíců na odlehlém místě a její provoz byl podle Sky News zahájen na počátku roku 2023. Podle salvadorského ministra veřejných prací Romea Rodrígueze má věznice rozlohu 160 hektarů. S celkovou kapacitou až 40 tisíc trestanců se jedná o největší vězení na světě.
Esta madrugada, trasladamos a más de 2,000 pandilleros desde los penales de Izalco, Ciudad Barrios y San Vicente, hacia el CECOT.
Ahí pagarán por los crímenes cometidos contra nuestro pueblo; incomunicados con el exterior, sin posibilidad de salir, ni de ordenar crímenes desde… pic.twitter.com/n4syM6l9Y3
— Nayib Bukele (@nayibbukele) June 11, 2024
Na vězně v CECOT dohlíží až tisíc vojáků a více než dvě stě policistů. CECOT je de facto symbolem kontroverzní bezpečnostní politiky salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho. Kritici věznici označili za „černou díru lidských práv“, jelikož tam podle nich vězni žijí v nepřijatelných podmínkách a dokonce zde má docházet k popravám bez formálního uplatnění trestu smrti.
Život ve věznici CECOT
Věznice CECOT, běžně označovaná jako „Alcatraz“, se od svého historického protějšku dramaticky liší. Zatímco původní Alcatraz byl známý svým chátrajícím prostředím, CECOT nabízí moderní betonové zařízení s vysokou úrovní bezpečnosti, kde jsou trestanci střeženi dozorci v kuklách s automatickými zbraněmi.
Je zcela jedno, zda je den či noc, v tomto vězení nikdy nezhasíná umělé světlo. „Zde jsou psychopati, teroristé a vrazi, kvůli kterým naše země truchlila,“ řekl novinářům BBC ředitel věznice CECOT, který si z bezpečnostních důvodů nepřál být jmenován. Většina trestanců jsou členové různých gangů, kteří v minulých letech v Salvadoru rozpoutali smrtelnou spoušť.
Vězni tráví čas u mříží nebo zaujímají místa na čtyřpatrových postelích, které jsou bez matrací, polštářů a přikrývek. „Kam se vejde deset lidí, dáme jich dvacet,“ odpovídá ředitel novinářům na dotaz ohledně kapacit cel, ve kterých přes den teploty dosahují bezmála 40 stupňů Celsia a jediným větráním jsou zamřížované stropy. Ředitel už ale neodpověděl, kolik přesně vězňů ve věznici mají. Podle tamní vlády je možné do věznice umístit až 40 tisíc trestanců. Ve vězeňských celách se nachází dále jen toaleta a dvě umyvadla.
Strava vězňů je omezena jen na základní potraviny, jako jsou rýže, fazole, vařená vejce a těstoviny. Stravu trestanci konzumují jen rukama, příbory jsou zakázané. „Z jakéhokoliv nádobí lze vytvořit zbraň,“ vysvětlil opatření ředitel věznice. Betonové cely mohou opustit jen na 30 minut během dne. Žádné jiné aktivity k dispozici nemají.
Věznici kritizují lidskoprávní organizace
Amnesty International podle britské stanice BBC varovala před státním násilím. V prosincové zprávě obvinila tamní úřady ze systematického mučení osob podezřelých ze spolupráce s gangy. Rovněž uvedla, že má docházet k úmrtím během vazby, i k odepírání lékařské péče pro vězně.
Ředitel věznice novinářům zdůraznil, že ve věznici dodržují mezinárodní vězeňské standardy. Jeho tvrzení ale nebylo možné podle novnářů nezávisle ověřit.
Salvadorské Centrum pro omezení terorismu (CECOT) patří mezi jednu z nejdrsnějších nápravných zařízení na světě.
Jak loni napsal Financial Times, každý vězeň má pro sebe „dokonce“ prostor o rozloze 0,6 metru čtverečního. Spaní na podlaze, matrace nejsou povoleny. „Předtím měli vězni PlayStation, televize, drogy, prostitutky… Teď jsme to zastavili,“ řekl Bukele.
A podle zprávy agentury AP z letošního dubna zemřelo ve věznicích v Salvadoru za poslední dva roky od doby, kdy Bukele rozpoutal válku proti gangům, 241 vězňů. „Z věznice, která pojme 40 tisíc vězňů a aktuálně je v ní odhadem kolem 15 tisíc trestanců, nebyl ještě nikdo propuštěn na svobodu,“ píše NY Post.
Prezidentova válka s gangy
Prezident Salvadoru, Nayib Bukele, zahájil v roce 2022 ofenzivu proti zločineckým gangům s cílem snížit počet vražd ve své zemi, která je považována za jednu z nejnebezpečnějších na světě, na méně než dvě denně. V březnu minulého roku prezident vyhlásil stav nouze, který byl místním parlamentem následně několikrát obnoven.
Stav nouze vede k omezení mnoha občanských práv a je spojen s rozsáhlými zatýkáními lidí podezřelých z příslušnosti k zločineckým gangům. Human Rights Watch upozorňuje, že toto opatření způsobilo „extrémní přetížení“ ve zhruba 20 existujících věznicích, které jsou navrženy pro přibližně 30 tisíc osob.
Salvadorský prezident, známý hlavně pro zavedení Bitcoinu jako oficiální měny, se opravdu podařilo výrazně snížit počet vražd. Kritici však tvrdí, že to bylo dosaženo za cenu zavádění autoritářského režimu a tajných dohod se zločineckými gangy. Přestože bylo zatčeno mnoho členů gangů, hlavní buňky, nebo alespoň většina z nich, zůstávají na svobodě.
„Počet vražd neklesl tak drasticky. Ani zdaleka. Prostě policie má příkaz nehledat masové hroby. A bez těla není vražda,“ řekl americkým médiím zdroj blízký úřadům v Salvadoru.
Salvador má nejvyšší míru uvězněných lidí na světě.
Autor: Jana Mitalová