Výsledek války na Ukrajině může zásadně ovlivnit nejen budoucnost Ukrajiny, ale také podobu evropské liberální demokracie. Tento názor zastává britský novinář a spolueditor deníku Financial Times Martin Wolf.
Podle Martina Wolfa Ukrajina vede boj za právo svého národa svobodně určovat svůj osud, píše deník Financial Times. „Rusko je autokracie, jak tomu bylo po staletí, a je řízeno prezidentem, jehož vůle má váhu zákona. Ukrajinci s velkým odhodláním a statečností bojují za svobodu od této tyranie a za možnost zvolit si vlastní cestu,“ píše Wolf.
Putin a válka na Ukrajině
Dále zdůraznil, že ruský prezident Vladimir Putin rozpoutal svou „speciální vojenskou operaci“, protože je přesvědčen, že Rusko má božské právo vládnout Ukrajině, zničit její národní identitu a začlenit její obyvatele do „Velkého Ruska“.
„Ukrajina čelí státu, který usiluje o dominanci nad Evropou. Pokud by Rusko zvítězilo, stalo by se nejsilnější vojenskou mocností na kontinentu a představovalo by přímou hrozbu pro sousední členy NATO a EU. V situaci, kdy USA projevují narůstající lhostejnost k osudu Evropy, by to znamenalo značné oslabení kontinentu,“ varuje Wolf.
Podle jeho slov, pokud Evropa nepřijme účinná opatření a USA zůstanou stranou, mohla by převahu získat osa Rusko-Čína-Severní Korea, což by narušilo „rovnováhu sil a myšlenek po celém světě“.
„Kdo uvěří – nebo bude důvěřovat – těm, kteří tvrdí, že podporují svobodu a demokracii, a přitom lhostejně přihlížejí, když jsou tyto hodnoty brutálně pošlapávány přímo na jejich hranicích,“ dodal Wolf.
Budoucí světový řád
V roce 2024 server Novinky.cz upozornil na ruský záměr změnit budoucí světový řád. Tento záměr vychází z tajného dodatku k ruské koncepci zahraniční politiky, který získal deník The Washington Post od jedné z evropských zpravodajských služeb. Dokument vyzývá k agresivní informační kampani proti Západu s cílem podkopat jeho jednotu.
„Je důležité vytvořit mechanismus pro vyhledávání zranitelných míst jejich (západní – pozn. red.) vnější a vnitřní politiky s cílem vypracovat praktické kroky k oslabení protivníků Ruska,“ uvádí se v dodatku. „Musíme dále upravovat náš přístup ke vztahům s nepřátelskými státy,“ cituje The Washington Post z tajného dokumentu. Tento přístup je motivován snahou ovlivnit výsledek války na Ukrajině, kterou Rusko označuje jako „speciální vojenskou operaci“ a od níž podle dokumentu závisí budoucí světový řád.
Režim Vladimira Putina v dodatku rovněž navrhuje opatření ve „vojensko-politické, ekonomické, obchodní a informačně-psychologické sféře“, která mají být namířena proti takzvané koalici „nepřátelských zemí“. Kreml do této kategorie zařazuje většinu západních států, přičemž jmenuje i Česko a USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Rus odsouzen v Estonsku za špionáž pro ruskou kontrarozvědku