Americký prezident Donald Trump pohrozil uvalením sankcí na Rusko. Podle jeho vyjádření na sociální síti Truth Social Rusko na bojišti výrazně převyšuje Ukrajinu a situace vyžaduje okamžité diplomatické řešení. Trump zároveň vyzval obě strany k okamžitému sjednání míru, než bude pozdě.
Americký prezident Donald Trump v pátek veřejně pohrozil, že zvažuje zavedení nových hospodářských opatření proti Rusku. Důvodem jsou pokračující boje na Ukrajině, kde podle něj Rusko dosahuje převahy. Ve svém příspěvku na sociální síti Truth Social Trump uvedl, že v případě přijetí sankcí by se jednalo o rozsáhlá bankovní opatření a zavedení nových cel, které by zůstaly v platnosti, dokud by nedošlo k uzavření příměří a konečné mírové dohody.
Trump zároveň apeloval na obě strany konfliktu, aby okamžitě usedly k jednacímu stolu. „Rusku a Ukrajině vzkazuji: sedněte si k jednacímu stolu hned teď, než bude příliš pozdě. Děkuji!!!“ napsal americký prezident.
Doposud se Trumpova administrativa soustředila zejména na Ukrajinu, které byla pozastavena vojenská pomoc i sdílení zpravodajských informací. Tento krok způsobil komplikace při plánování přesných vojenských operací proti ruským silám. Napětí v Bílém domě vyvrcholilo nedávným incidentem, kdy se Trump v přímém přenosu ostře pohádal s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a následně přerušil jejich schůzku.
Zelenskému vzkázal, že se může vrátit, až bude připravený k mírovému jednání.
Trump ve svém projevu v Kongresu také naznačil, že Rusko vysílá signály ochoty jednat o ukončení konfliktu, na rozdíl od Ukrajiny, která podle něj zatím podobný krok neučinila, což je v silném kontrastu s jeho dnešním výrokem na sociální síti.
V nejbližších dnech se také očekává důležité setkání mezi USA a Ukrajinou v Saúdské Arábii, kde by se mohly vyjasnit další kroky ohledně pokračující války na Ukrajině.
Trumpova strategie vůči Rusku i Ukrajině je značně nevyzpytatelná. Zatímco v minulosti opakovaně vyjadřoval skepsi vůči pokračujícím dodávkám americké vojenské pomoci Ukrajině, nyní naznačuje, že by mohl přistoupit k tvrdším opatřením i vůči Rusku. Obrat by tak mohl mít zásadní dopad na evropskou diplomacii, která se v posledních měsících soustředila na tlak na Moskvu a zároveň podporu Kyjeva.
Dalším aspektem, který vyvolává obavy, je vliv možných sankcí na globální ekonomiku. Rusko je klíčovým hráčem na trhu s energetickými surovinami a jakékoliv nové sankční mechanismy by mohly způsobit výkyvy v cenách ropy a plynu. To by mohlo především v Evropě vést k dalším ekonomickým otřesům.
Mezinárodní reakce na Trumpova slova zatím zůstává rozpačitá. Někteří zahraniční analytici vnímají jeho výzvu k mírovým jednáním jako pozitivní signál, jiní varují, že jeho chaotická a nejasná politika může situaci na Ukrajině ještě více zkomplikovat. O dalším vývoji se rozhodne pravděpodobně v následujících týdnech, kdy by měla proběhnout klíčová diplomatická jednání.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Trump zastavil vojenskou pomoc Ukrajině, tlačí Zelenského k vděčnosti USA a míru s Ruskem