Americký exprezident Donald Trump znovu vzbudil rozruch, když se na své sociální síti Truth přihlásil k citátu připisovanému Napoleonovi Bonapartovi: „Kdo zachraňuje svou zemi, neporušuje žádný zákon.“ Jeho slova přišla v době, kdy čelí řadě právních výzev ohledně svých výkonných opatření, která mohou skončit až u Nejvyššího soudu USA.
Trumpova exekutivní ofenziva
Donald Trump, který nastoupil do úřadu 20. ledna, začal ihned podepisovat řadu exekutivních opatření. Některé z nich však soudy zablokovaly a opozice tvrdí, že překračuje své pravomoci.
Kritika na sebe nenechala dlouho čekat. Demokratický senátor z Kalifornie Adam Schiff na síti X uvedl, že Trump „mluví jako skutečný diktátor“.
„Ten, kdo zachraňuje svou zemi, neporušuje žádný zákon,“ zveřejnil Donald Trump na své sociální síti Truth.
„Toto rčení se připisuje francouzskému vojevůdci, který v roce 1804 vytvořil Napoleonův občanský zákoník, než se prohlásil císařem,“ uvedla některá média v reakci na Trumpův příspěvek.
Otázka ústavnosti
Právní experti upozorňují, že některé Trumpovy výkonné příkazy mohou být v rozporu s americkou ústavou, protože obcházejí Kongres.
Washingtonský právník Norm Eisen, který se podílel na prvním Trumpově impeachmentu, varuje: „Trumpovi právníci se opakovaně pokoušeli argumentovat, že pokud prezident něco dělá, není to nezákonné. Napoleonovo rčení ospravedlňuje nezákonné činy. Toto je testovací bublina a provokace“.
Viceprezident JD Vance dokonce obvinil soudce z překračování pravomocí. „Soudci nesmí kontrolovat legitimní moc výkonné moci,“ napsal na síť X Vance. Trumpovi příznivci se domnívají, že justice záměrně brání prezidentovi ve výkonu moci, zatímco jeho kritici varují před nebezpečím eroze právního státu.
Trump a Boží vůle
Trump dlouhodobě spojuje svou politickou dráhu s vyšším posláním. Poté, co přežil pokus o atentát, uvedl: „Mnoho lidí mi řeklo, že Bůh z nějakého důvodu ušetřil můj život, a tím důvodem bylo zachránit naši zemi a udělat Ameriku znovu skvělou.“
Jeho rétorika tak stále více nabývá nejen politického, ale i náboženského rozměru. To však zároveň vyvolává obavy z možného upevnění kultu osobnosti a posunu k autoritářskému stylu vlády.
Trumpovy exekutivní kroky pravděpodobně narazí na soudní překážky a spor o rozsah prezidentských pravomocí se může stát jedním z klíčových bodů americké politické budoucnosti. Otázkou zůstává, zda jeho srovnání s Napoleonem skončí u soudu, nebo v učebnicích historie USA.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jan Hřebejk: K moci se dostala parta imbecilů, psychopatů, ku*ev a nácků, hrozné selhání