V chorvatské zátoce na poloostrově Pelješac se lidé obávají o kvalitu moře. Voda prý zapáchá a není tak průzračná jako dřív. Místní tvrdí, že za vším stojí jachty turistů, které do moře vypouštějí výkaly.
Většina chorvatského pobřeží se může pochlubit výbornou kvalitou mořské vody. Přesto se najdou lokality, kde situace tak růžová není. Tamní úřady některým plážím přiřadily na oficiálním webu sledujícím čistotu vody žlutou barvu – ta značí jen dostačující kvalitu. Tento stav zaznamenali například na pláži v Lovišti na poloostrově Pelješac, jak uvedl chorvatský portál Morski.hr.
Lidé žijící v této oblasti mají jasno v tom, co za zhoršením čistoty moře stojí. Podle nich jsou to jachty, které kotví v zátoce a bezohledně vypouštějí splašky přímo do moře.
„Není nikdo, kdo by je varoval před všemi zakázanými činnostmi, protože instituce nefungují. Takže platíme daně, aby budili naše hosty celonočním křikem, přivázali si lodě k borovicím a kamenům a znečišťovali moře, a proto máme strašné výsledky v kvalitě moře,“ uvedl jeden z rozhořčených místních v online komentáři.
Část obyvatel ale přiznává, že za problémy nemohou jen turisté a jejich lodě. Podle některých názorů přispívají ke znečištění i samotní obyvatelé, kteří údajně vypouštějí obsah svých domácích septiků přímo do moře.
Hygienici při hodnocení kvality vody sledují především koncentraci bakterií rodu Enterococcus a Escherichia coli. V Lovišti se situace zlepšila o uplynulém víkendu, ale jinde problémy přetrvávají.
Server Riportal upozornil, že některé pláže se se znečištěním potýkají opakovaně a dlouhodobě.
„Trvale problematické lokality jsou Crikvenica a Novi Vinodolski, máme hlášení, znečištění ale nedokážeme zachytit. Pobřeží Bribiru a na okolních plážích se hlášení opakují už léta,“ uvedla chorvatská hygienička Darija Lušičová. Ta také doplnila, že systém hodnocení v Chorvatsku je přísnější než v jiných evropských zemích.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Žádné davy ani auta aneb 5 nejméně osídlených ostrovů v Chorvatsku