REKLAMA

Proč je CNG stále skvělou volbou pro firemní flotily i běžné řidiče

Elektromobilita, elektromobilita, elektromobilita. Skoro to vypadá, jako by jiné alternativy v automobilovém světě ani neexistovaly. Ale ony existují. Patří mezi ně například i CNG, neboli stlačený zemní plyn. Proč je CNG stále chytrou volbou pro vaše auto nebo firemní flotilu? Pojďme se na to podívat.

REKLAMA

Co se skrývá pod písmeny CNG

Možná jste ta tři písmena už někde zahlédli. Možná jste z kontextu pochopili, že jde o typ pohonné hmoty, ale přece jen vám vrtá hlavou, o co jde konkrétně. Pod písmeny CNG se neskrývá nic složitějšího než stlačený zemní plyn. Používaná trojice písmen pochází z anglických slov Compressed Natural Gas. Chemicky se jedná o metan, ekologicky o čistější palivo, než jakým je benzin, nafta nebo LPG, a smysl dává i po ekonomické stránce.

Ekonomické výhody CNG: Úspory, které pocítíte

Jednou z největších předností CNG, kterou pocítí každý majitel vozu, ať už je běžným řidičem nebo firmou, jsou nižší provozní náklady. Cena za ujetý kilometr je až o 50 % nižší než u benzínu nebo nafty. Například firemní flotila s deseti vozy, ve které každé najede přibližně 30 000 kilometrů ročně, může na palivu ušetřit šestimístnou částku. Běžný rodinný provoz pak oproti benzinu znamená úsporu v desítkách tisíc korun ročně.

Jak je to možné? V České republice je CNG osvobozeno od spotřební daně, takže jeho cena je oproti klasickým palivům o poznání nižší. Počty jsou to však poněkud složitější. CNG se jako plynná látka neprodává na objem, ale na hmotnost. Platíte tedy za kilogram. Běžně velké osobní auto pak jezdí se spotřebou kolem 5 kg CNG na 100 kilometrů.

V jiných zemích na tom mohou být ještě lépe. Vozy na stlačený zemní plyn leckde bývají předmětem daňových úlev či pobídek. U rodinného auta to zřejmě nevyužijete, ale pokud vaše firma podniká v zahraničí, je dobré se po podmínkách v této zemi pídit. Třeba ušetříte ještě více.

REKLAMA

Ekologické benefity: Proč CNG pomáhá životnímu prostředí?

Jak už jsme naznačovali, stlačený zemní plyn nedává smysl pouze ekonomický, ale i ekologický. Vozidla na CNG produkují podstatně méně emisí CO₂, NOₓ a pevných částic ve srovnání se srovnatelnými vozy na benzin či naftu. To samozřejmě pomáhá snížit ekologickou stopu vaší rodiny či firmy. Máte-li vztah k životnímu prostředí, musí vám to imponovat.

Pokud žijete ve městě, bude vás možná ještě víc zajímat, že jde také o příspěvek ke zlepšení kvality ovzduší zejména právě ve městech. Pro firmy pak může jít o jednu z cest, jak se přiblížit splnění ekologických cílů, nebo jak získat pozitivní obraz v očích široké veřejnosti. I to se počítá.

Dostupná infrastruktura: Kde natankovat CNG?

Pokud už vám v hlavě hlodá červíček, určitě se dřív nebo později začnete zamýšlet nad tím, jestli je vůbec dostatek míst k tankování stlačeného zemního. Vždyť jednou z nejčastějších obav lidí, kteří o přechodu na nový způsob pohonu vozidla uvažují, je právě dostupnost plnicích stanic. Strach mít ale nemusíte. Dnes je infrastruktura pro CNG i u nás na velmi dobré úrovni. V České republice je provozováno přes 200 veřejných CNG stanic a jejich počet stále roste. Doba plnění pak odpovídá běžnému tankování benzínu či na nafty. Žádné desítky minut, či dokonce hodiny na nabíječkách.

Stejně tak roste i počet provozovatelů plnících stanic CNG. Jedním z největších je společnost Bonett, která nabízí skutečně špičkové služby pro jednotlivce i firmy.

REKLAMA

Častým argumentem elektromobilistů je možnost domácího nabíjení. Ta však existuje i u CNG. Můžete si nechat nainstalovat domácí plničku CNG, a můžete se těšit na nezávislost na veřejných stanicích a účinnější využití dostupného zemního plynu.

Bezpečnost CNG: Mýty a fakta

Každá alternativa s sebou ale nese řadu mýtů a polopravd. Možná už jste to také slyšeli: „Plynovou „bombu“ v kufru bych tedy vozit nechtěl,“ nebo jiná podobná moudra. Mezi časté obavy či mýty patří otázky spojené s bezpečností. Strach ale rozhodně není na místě. Moderní vozidla na CNG jsou vybavena speciálními tlakovými nádržemi a ventilačními systémy, které zajišťují maximální bezpečnost. Žádné exploze ani nežádoucí úniky nehrozí.

Na to nakonec dbají i příslušné orgány. Díky přísným testům a certifikacím jsou CNG vozidla stejně bezpečná jako ta na benzín či naftu. Navíc je tu i další výhoda. Na rozdíl od kapalných paliv, se plyn případně rozptyluje do atmosféry, což snižuje riziko požáru, například při nehodě.

Budoucnost CNG: Má stále smysl přechod na CNG?

I přes narůstající popularitu elektromobilů a vodíkových technologií má CNG své místo na trhu. Jeho ekonomická dostupnost a ekologické benefity z něj dělají atraktivní alternativu. Vše pak ještě podtrhuje možná kombinovatelnost či úplná náhrada fosilního zemního plynu biometanem. Biometan je ještě čistější forma plynu. Jedná se o vyčištěný bioplyn, který vzniká například z odpadní biomasy.

Tím se CNG stává ještě atraktivnější volbou zejména pro firemní flotily. Pomáhá totiž plnit ekonomické i ekologické cíle bez vysokých vstupních nákladů spojených například s elektromobilitou. Auta na CNG jsou totiž oproti elektromobilům výrazně levnější.

Jak vám Bonett pomůže s přechodem na CNG?

Pokud vás přechod na CNG skutečně zaujal, svěřte se do rukou profesionálů. Společnost Bonett nabízí komplexní řešení pro jednotlivce i firmy, které chtějí přejít na CNG. Mezi její služby patří především provoz a výstavba plnicích stanic, nabídka domácích a firemních plniček a poradenství a podpora při přechodu na CNG.

Díky dlouholetým zkušenostem a širokému portfoliu služeb je Bonett ideálním partnerem pro každého, kdo chce optimalizovat provozní náklady a snížit ekologickou stopu. Chcete ušetřit na provozu svého vozidla a snížit ekologickou stopu? Navštivte Bonett.cz a zjistěte, jak vám tady pomohou s přechodem na CNG.

TIP: „Přemýšlíte o přechodu na CNG? Kontaktujte nás na Bonett.cz a objevte výhody, které toto moderní a ekologické palivo nabízí. Vaše peněženka i životní prostředí vám poděkují.“

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Bodamské jezero skrývalo 68 let tajemství: Vytáhli trosky letadla a objevili...

Před 68 lety se zřítilo do Bodamského jezera letadlo Douglas DC-3 společnosti Swissair a při pádu zahynulo...

Krevní sraženiny pod lupou: Co je způsobuje, jak je léčit a...

Krevní sraženiny neboli trombózy, pomáhají tělu zastavit krvácení. Pokud se tedy tvoří tam, kde jsou žádoucí. V...

Žákyně vyskočila z budovy školy v Čelechovicích na Hané. Podle matky...

Pokus o sebevraždu žákyně otřásla v pondělí dopoledne Základní školou v Čelechovicích na Hané na Prostějovsku. Žákyně...

Co víme a nevíme o dřevostavbách

Dřevostavby jsou moderní a stále populárnější alternativou k tradičním zděným stavbám. Ačkoliv jsou na vzestupu, stále kolem...

Trendy v pánských a dámských hodinkách na rok 2025: Co bude...

Hodinky jsou nejen praktickým doplňkem, ale také vyjádřením osobního stylu. Rok 2025 přináší do světa pánských i...

Policie identifikovala všechny oběti požáru restaurace U Kojota

Po sobotním požáru restaurace U Kojota v Mostě potvrdila genetická expertíza totožnost všech šesti obětí. Jedná se...

Mrazy elektromobilu nesedí? Ale kdeže! S trochou rozumu a pár tipy...

Mrazy a elektromobil? Pro mnohé strašák. Jenže praxe ukazuje, že s trochou rozumu a pár fígly se...

Tajemství modřin po odběru krve: Proč se objevují pod kůží?

Jestli vám někdy brali krev, s modřinami v místě vpichu jste se možná už setkali. Ačkoli se...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA