REKLAMA

Vědci vtěsnali počítač do vlákna látky. Chytrá textilie dokáže hlídat zdraví nositele

Skupina inženýrů z MIT vytvořila první inteligentní tkaninu s vestavěným mikropočítačem. Nové počítačové vlákno lze vetkat do oblečení, které pak dokáže sledovat zdravotní stav a fyzickou aktivitu člověka v reálném čase. Technologii již testuje armáda v extrémních arktických podmínkách a odborníci věří, že chytré oblečení najde využití v běžném životě, medicíně i vojenství.

REKLAMA

Počítač ukrytý ve vlákně textilie

Tým vědců z Massachusettského technologického institutu (MIT) představil nový typ elastického vlákna, do kterého integroval kompletní počítačový systém. Uvnitř pružného vlákna se nachází mikroprocesor, čidla, digitální paměť, bezdrátový modul Bluetooth i miniaturní baterie, tedy veškeré komponenty potřebné pro samostatný chod počítače​. Vlákno lze přitom zaplést do běžné textilie – vědci ukázali, že opletením kovovými i textilními nitěmi ho mohou prakticky neviditelně začlenit do látky​.

Výsledkem je na omak běžná tkanina, která v sobě má „nervový systém“ elektroniky. Novinka navazuje na několik let starý výzkum chytrých textilií. Už v roce 2021 vyvinul tentýž tým vědců první digitální vlákno, které podle serveru xTalks dokáže snímat tělesné funkce a dokonce ukládat data o zdraví nositele​. Tehdejší prototyp ale ještě potřeboval ke svému fungování přídavnou elektroniku – malou externí jednotku pro zpracování dat​.

Nyní vědci překonali tento limit: díky nové metodě konstrukce vláken dokázali do nitě vložit i řídicí jednotku a další součásti. „Tento pokrok byl pro nás zásadní, protože nám umožnil zabudovat do vlákna pokročilé výpočetní prvky, jako je mikrořadič a Bluetooth senzor,“ uvedl člen týmu Nikhil Gupta​ na webu zmíněného institutu.

Výzkum související s touto technologií byl publikován v renomovaném vědeckém časopise Nature.

REKLAMA

Materiál vláken tvoří mimořádně pružný termoplast, díky němuž je výsledná nit pružná, roztažitelná o 60 % a pratelná v pračce​ – oděv s touto technologií tedy lze běžně nosit a udržovat.

Tričko, které pozná pohyb i zdravotní potíže

Chytrá textilie z MIT slouží zejména k monitorování zdravotního stavu a pohybu. Do oděvu lze strategicky rozmístit více „počítačových vláken“, která spolu komunikují pomocí světelných signálů z miniaturních LED diod​. Každé vlákno zároveň bezdrátově odesílá naměřené údaje do telefonu nebo jiného zařízení, kde je může sledovat uživatel či lékař​.

Vědci už z takové tkaniny vytvořili prototyp chytrého trička, které dokáže rozpoznávat pohybové aktivity. Do rukávů všili čtyři počítačová vlákna a naučili je vyhodnocovat cviky, jako jsou dřepy, kroužení pažemi či výpady​. Každé vlákno s vlastní umělou inteligencí odhadovalo typ pohybu zvlášť a výsledky si „odsouhlasila“ vzájemná síť vláken, čímž se přesnost rozpoznání zvýšila ze 70 % na téměř 95 %​.

Tato experimentální trička by do budoucna mohla upozornit i na nezvyklé fyziologické vzorce – například odhalit náhlou arytmii srdce, problémy s dechem či jiné potíže, které by mohly signalizovat počínající zdravotní problém.

REKLAMA

Autoři projektu zdůrazňují, že podobné „nositelné“ počítače mohou v blízké budoucnosti změnit náš každodenní život. „Jsme velmi blízko době, kdy budeme moci psát aplikace pro textilie a začít skrze ně monitorovat své zdraví a dělat všechny věci, které telefon jednoduše nedokáže,“ vysvětluje profesor Yoel Fink z MIT​.

Na rozdíl od chytrých hodinek nebo náramků, které snímají jen omezené množství dat z jedné části těla, může být chytré oblečení rozprostřeno po více částech těla a sbírat komplexnější údaje. Navíc je jeho nošení přirozené – člověk si nemusí nasazovat žádný přístroj, stačí se obléci.

Testy v Arktidě

Od laboratorního prototypu rychle míří inteligentní textilie do terénu. Od letošního února se američtí vojáci námořnictva účastní experimentu, v rámci kterého urazí během 30 dnů na lyžích 1000 kilometrů napříč Arktidou v tuhých mrazech kolem -40 °C​.

Desítky účastníků této mise s krycím názvem Musk Ox II jsou vybaveny funkčními tričky ze síťované merino vlny, do nichž je zapleteno chytré vlákno z MIT​. Tato spodní vrstva oblečení bude nepřetržitě sbírat a přenášet údaje o tělesné kondici a aktivitě každého člena výpravy v reálném čase. „Budeme nosit tato počítačová trička 24 hodin denně, 7 dní v týdnu, abychom lépe porozuměli reakci těla na extrémní chlad a v konečném důsledku dokázali předvídat a předcházet zraněním,“ popsal velitel expedice major Matthew Hefner​.

Data z oblečení mohou včas varovat před vyčerpáním, podchlazením či omrzlinami a umožní velitelům rychle reagovat na zdravotní rizika. Odborníci se shodují, že pokud se nová technologie osvědčí, může se postupně rozšířit i do civilního sektoru. „Představte si, že textilní vlákna s vestavěnými počítači v oblečení neustále vnímají okolní prostředí i váš fyzický stav, zvyšují komfort a výkon, poskytují průběžné zdravotní monitorování a chrání před vnějšími hrozbami,“ nastínil Karl Friedl z amerického armádního výzkumu, který nový programovatelný oděv označil za možný „převrat pro každodenní život“.

Prvními uživateli jsou sice vojáci, ale stejné principy mohou najít využití například v medicíně – chytré oblečení by mohlo hlídat pacienty v nemocnicích i doma, měřit jejich životní funkce po celý den a upozornit lékaře na nouzové stavy. Další uplatnění se nabízí ve sportu a fitness: atleti by díky „digitálnímu trenérovi“ v triku mohli detailně sledovat svůj výkon, držení těla a regeneraci. U záchranářů či hasičů by integrované senzory mohly dohlížet na bezpečnost – podobně jako už dnes speciální zásahové obleky dokážou hlásit velitelům polohu a stav hasičů v terénu​.

Výzvy a omezení chytrých látek

Ačkoli možnosti chytré tkaniny vypadají slibně, čeká tuto technologii ještě řada výzev, než se stane běžnou součástí šatníku. Současný výroba je složitá a nákladná – například prototypy zásahových obleků smartPRO s elektronikou pro hasiče dosahují ceny dvaapůlkrát až třikrát vyšší než standardní výbava​.

Masová produkce „počítačových vláken“ by však časem mohla ceny snížit. Důležitá bude také odolnost a praktičnost: vlákno z MIT sice vydrží praní a natahování, ale životnost takového elektronického oděvu v běžném provozu (desítky pracích cyklů, každodenní nošení) zatím není ověřena.

Otázkou je i napájení – vestavěná baterie ve vlákně má omezenou kapacitu, takže bude nutné oblečení dobíjet, podobně jako dnes dobíjíme chytré hodinky. Neméně podstatná jsou soukromí a bezpečnost dat. Chytré oblečení by generovalo citlivé informace o zdraví uživatele, které bude třeba dobře chránit před zneužitím.

Přesto odborníci hodnotí trend propojování elektroniky a textilu jako velmi perspektivní. Na trhu se již podle webu PC MAG objevily první komerční „chytré oděvy“ – například kanadský top Hexoskin, který sleduje tepovou a dechovou frekvenci, tempo pohybu a další údaje a zobrazuje je nositeli v mobilní aplikaci​. Tyto produkty ale zatím spoléhají na oddělený modul s baterií a elektronikou připojenou k oblečení​.

Naproti tomu vývoj z MIT naznačuje budoucnost, kde budou elektronické funkce plně integrovány do samotné látky. Pokud se podaří vyřešit zbývající technické překážky, mohly by se inteligentní textilie stát běžnou součástí oblečení – stejně nenápadnou jako dnešní funkční materiály – a poskytnout nám nepřetržitý dohled nad zdravím i vyšší bezpečnost v každodenním životě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: AI mezi sebou mluví vlastním jazykem: Hrozba pro lidstvo, nebo technologický skok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Modernistický byt – jak skloubit eleganci s jednoduchostí?

Modernistický styl je synonymem čistých linií, střídmých barev a funkčního designu. Pokud miluješ jednoduchost, ale zároveň si...

V dubnu na silnicích zemřelo 43 lidí. Na vině je nepřiměřená...

Duben letošního roku se stal dosud nejtragičtějším měsícem na českých silnicích. Podle předběžných údajů Policie ČR přišlo...

Pavel Novotný má jít do vězení. V odůvodnění padla slova o...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný má jít na tři měsíce do vězení kvůli opakovaným přestupkům. Soud zmínil v...

Indie vs. Pákistán: Kdo má silnější armádu a větší jaderný arzenál?

Srovnáváme vojenské síly Indie a Pákistánu, jejich jaderné hlavice a rozpočty na obranu uprostřed napětí v Kašmíru....

Konkláve v 21. století: Vatikán se proměnil v nedobytnou pevnost

Vatikán se připravuje na jednu z nejdůležitějších událostí katolického světa – konkláve, které rozhodne o novém papeži....

Zoo Praha oživuje chov unikátních šnekožravých ještěrů

Do Zoo Praha se po letech vrací k životu chov dracén krokodýlovitých, fascinujících ještěrů, kteří si pochutnávají...

Indie zaútočila na Pákistán. Co zatím víme?

Vztahy mezi Indií a Pákistánem se výrazně vyhrotily poté, co indická armáda v úterý večer provedla raketový...

Filip Turek brojí proti politikům, nazývá je pokrytci a panáky. Sám...

Europoslanec Filip Turek se ostře vymezil vůči politické scéně, označil politiky za pokrytce a panáky. Redaktor Milan...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA