Nejstarší známá rtěnka na světě se nosila před 5000 lety na území dnešního Íránu. Tmavě červená barva na rty v kamenné nádobce se našla na dávném pohřebišti v roce 2001, ale vědcům se až nyní podařilo zjistit, o co se vlastně jedná, informoval web BBC News.
Mezinárodní tým vědců uvedl, že se barva patrně nanášela štětečkem. Tento objev pomáhá osvětlit „veřejný obraz ženského půvabu“ v rychle se měnící době bronzové, uvedli vědci ve své studii.
Profesor archeologie Massimo Vidale z Padovské univerzity v Itálii, který se podílel na analýze nalezeného vzorku, řekl BBC News, že si rád představuje, jak tuto dávnou rtěnku nosily ženy „ze společenské elity před 5000 lety“.
Nádobka obsahující vysušenou barevnou pastu byla objevena v hrobě z třetího tisíciletí před naším letopočtem nedaleko řeky Halil v provincii Kermán v jihovýchodním Íránu. Jednalo se o jeden z řady artefaktů, které se dostaly na povrch po povodních a padly do rukou vykradačů hrobů, než se je íránským úřadům podařilo zabavit.
Analýzy nádobku spojily s mocnou civilizací Marhaši z doby bronzové, která v této části Mezopotámie tehdy vzkvétala, napsala BBC. „Když jsme do otvoru nádobky vsunuli dláto, vysypal se sypký, homogenní prášek tmavě šedofialové barvy,“ řekl profesor Massimo Vidale.
Tým vyschlý prášek analyzoval a zjistil, že obsahuje hematit, který „dodává hmotě sytě červenou barvu“. Ten v kombinaci s dalšími složkami, včetně rostlinných olejů a vosků, vytvořil „přesně to, co bychom očekávali v moderní rtěnce“, dodal profesor Vidale.
Společnost žijící v tomto regionu se od doby bronzové značně změnila a moderní íránská teokracie se na ženská líčidla dívá skrz prsty, píše BBC. Ale tehdy používala podle vědců nastupující elita líčidla jako součást „projevu luxusu a nadřazeného postavení“. Potřebu vypadat dobře vědci také pokládají za součást „rostoucího sociálního tlaku, kterému byly ženy vystaveny v době rychlých společenských změn“.
Zdroj: ČTK