Kolský superhluboký vrt je nejhlubší díra na světě, která odhalila mnoho tajemství o naší planetě. Zajímavosti o historii Kolského vrtu, objevech a legendách, které ho obklopují.
Kolský superhluboký vrt je nejhlubší vrt na světě, který byl vyhlouben za účelem výzkumu zemské kůry a pláště. V tomto článku se dozvíte o jeho historii, objevech a legendách, které ho obklopují.
Historie Kolského superhlubokého vrtu
Kolský superhluboký vrt se nachází na ruském poloostrově Kola, ve vzdálenosti 10 km od města Zapoljarnyj. Jeho hloubení bylo zahájeno v roce 1970 a trvalo až do roku 1994. Během té doby dosáhl hloubky 12 261 metrů, což je více než třikrát hlouběji než nejvyšší hora světa, Mount Everest. Vrt byl zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejhlubší vrt na světě.
Vrt byl umístěn na území geologického Baltského štítu, kde je zemská kůra velmi tenká a blízko povrchu se nachází takzvaná Mohorovičićova diskontinuita, což je přechod mezi zemskou kůrou a pláštěm. Cílem vrtu bylo provést podrobný průzkum litosféry, tedy pevné vrstvy Země, a zjistit její složení, strukturu, teplotu a další vlastnosti.
Vrtání bylo prováděno v rámci studené války, kdy Sovětský svaz soutěžil s USA o vědecké a technologické převaze. Sověti své americké konkurenty překonali několikanásobně, neboť jejich nejhlubší vrt, Projekt Mohole, dosáhl pouze hloubky 183 metrů. Po konci studené války a rozpadu Sovětského svazu už nebylo potřeba propagandistických rekordů a hlavně docházely finance. Když se teplota na dně jámy začala blížit ke 180 °C, práce skončily, protože nástroje nebyly na tuto teplotu stavěny a na nové zkrátka nebyl rozpočet.
Kolský superhluboký vrt a objevy
Během hloubení kolského vrtu bylo učiněno cca 12 000 nových objevů v geologii. Jedním z nich bylo to, že život na Zemi mohl vzniknout přibližně o 1,5 miliardy let dříve, než se do té doby předpokládalo. V hlubokých vrstvách, jejichž stáří převyšuje 2,8 miliardy let, bylo objeveno 14 druhů zkamenělých mikroorganismů.
Dalším překvapujícím zjištěním byla teplota 180 °C v hloubce 10 km. Hornina v této hloubce byla prosáklá vodou, což bylo do té doby považováno za nepravděpodobné. Voda se zde dostala pravděpodobně z povrchu prostřednictvím trhlin a pórů v hornině. Voda měla vysoký tlak a byla nasycená minerály a plyny.
V hloubce přes 9 km byl objeven metan, který se stal faktorem ve prospěch hypotézy, že ropa a zemní plyn nemají biologický původ, ale jsou výsledkem chemických reakcí mezi vodou a uhličitany v zemském plášti.
Kolský superhluboký vrt a legendy
Kolský superhluboký vrt se stal také zdrojem mnoha legend a mýtů, které se šířily internetem a médií. Jednou z nich je, že vrt byl zastaven z důvodu údajného provrtání se do „pekla“. Ruští inženýři údajně měli spustit do vrtu mikrofon, který měl zachytit podivné nářky. Tento audio záznam koluje na internetu jako autentický. Nicméně jedná se o část soundtracku z roku 1972 k filmu Baron Blood, který byl pouze částečně remixován.
Další legenda tvrdí, že vrt způsobil zemětřesení, které zničilo město Zapoljarnyj. To je také nepravda, neboť největší zaznamenané zemětřesení v této oblasti mělo magnitudo 3,9 a nezpůsobilo žádné škody. Město Zapoljarnyj existuje dodnes a má přes 15 tisíc obyvatel.
Kolský superhluboký vrt a zajímavosti
Kolský superhluboký vrt byl inspirací pro několik sci-fi a hororových děl, jako například román Deeper od Jeffa Longa, film The Darkest Hour nebo videohru Metro 2033.
Čína plánuje vybudovat vlastní superhluboký vrt, který by měl dosáhnout hloubky 10 kilometrů. Cílem je studovat geotermální energii, zemětřesení a horniny.
Kolský superhluboký vrt je stále navštěvován turisty, kteří se chtějí podívat na nejhlubší díru na světě. Existuje dokonce i speciální cestovní agentura, která nabízí exkurze na místo.
Kolský superhluboký vrt je fascinující dílo lidského úsilí a vědy, které nám odhalilo mnoho tajemství o naší planetě. Jeho hloubení bylo ukončeno v roce 1994, ale jeho význam a odkaz zůstávají. V současnosti je vrt zapečetěn a opuštěn, ale stále přitahuje zájem turistů, vědců a milovníků záhad.