REKLAMA

Jak klimatické změny a vlny veder ovlivňují náš každodenní život v Evropě

O klimatických změnách a jejich dopadu na náš svět se mluví už dlouhá léta. Mnozí odborníci a vědci tvrdí, že pokud se neprovedou radikální změny, můžeme očekávat velmi pesimistické scénáře. Jak konkrétně klimatické změny již ovlivňují Evropu, přináší nejnovější studie publikovaná v odborném časopisu Nature, která čerpá z mnoha studií o vlivu povětrnostních podmínek na naše zdraví.

REKLAMA

Vědkyně Rachel Loweová z Katalánského institutu pro výzkum a pokročilá studia se svým týmem sledovala 42 různých ukazatelů, které spojují změnu klimatu s dopady na naše zdraví. Výsledky nové studie publikované v prestižním odborném časopisu Nature nejsou vůbec povzbudivé. Loweová uvádí, že je nutné přijmout nejen v Evropě tvrdá opatření, aby se lidstvo před globálním oteplováním ochránilo.

Extrémní vedra a důsledky

Například SeznamZprávy v posledních dnech informují o dopadu extrémních veder na zdraví v Řecku. S rostoucími teplotami v Evropě se bohužel zvyšuje i počet úmrtí.

Zmíněný výzkum vědkyně Loweové odhalil, že v období 2013 až 2022 došlo k nárůstu úmrtí způsobených horkem v průměru o 17 na 100 tisíc obyvatel ve srovnání s obdobím 2003 až 2012. Zajímavé je, že horko působí více na ženy.

Proč ženy trpí více než muži?

Jedním z důvodů, proč jsou ženy více ohroženy, jsou rozdíly ve ztrátách tepla z těla a rychlosti pocení. Ženy mohou být také vystaveny vyššímu riziku tepelného stresu po ovulaci, kdy je jejich tělesná teplota vyšší.

REKLAMA

Parazité a infekční nemoci

Dalším alarmujícím důsledkem změny klimatu a rostoucích teplot je šíření parazitů, kteří nyní přenášejí nemoci do několika evropských regionů. Mezi nejnebezpečnější patří klíšťata a parazit jménem Leishmania infantum, kterého přenášejí písečné mouchy. Zmíněný parazit způsobuje kožní vředy a v nejhorších případech může zapříčinit horečku, otoky jater a sleziny, a dokonce i smrti.

Teplejší a vlhčí podmínky v Evropě podporují přežívání a rozmnožování zmíněných parazitů i do severních oblastí. Data ukazují, že počet těchto parazitů je v roce 2010 vyšší než na počátku století. Podobně vhodné podmínky podporují šíření klíštěte Ixodes ricinus, které může přenášet nemoci jako lymská borelióza a klíšťová encefalitida.

Klimatické změny a jejich dopady

Výzkum vědkyně Loweové jednoznačně ukazuje, že klima v posledních deseti letech je mnohem příznivější pro šíření parazitů a klíšťat ve srovnání s obdobím 1951 až 1960. Množství měsíců s ideálními teplotami pro jejich životní cyklus se značně zvýšilo, což představuje další výzvu pro veřejné zdraví.

Klimatické změny a jejich důsledky nelze podceňovat. Extrémní vedra a šíření nebezpečných parazitů jsou jen některé z problémů, kterým čím dál tím více čelíme. Je na čase jednat a chránit naše zdraví i budoucnost naší planety!

REKLAMA

„Opravdu potřebujeme, aby evropské země podnikly drastické kroky, které pomohou udržet evropskou populaci i populaci celého světa v bezpečí před zdravotními dopady změny klimatu,“ říká Loweová, která působí v Barcelonském superpočítačovém centru a v Katalánském institutu pro výzkum a pokročilá studia ve Španělsku.

Autor: Jana Mitalová. Zdroj: Nature

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...

Máte svůj domov skutečně v bezpečí?

Domov je obvykle považován za útočiště a často jediné klidné místo v každodenním shonu. Ale co když...

Postavit si studnu bude od srpna levnější. Zlevní poplatek

Od srpna letošního roku se výrazně sníží poplatky za povolení ke stavbě studní a menších čističek odpadních...

Nejlepší kožené boty a mokasíny na jaro 2025

Přicházející jaro otevřelo dveře botám stylovějšího rázu a notnou dávkou elegance – a přesně to splňují kvalitní...

Žloutenka typu A na vzestupu. Případů nemoci špinavých rukou přibývá

V České republice letos výrazně přibylo případů žloutenky typu A, lidově nazývané nemoc špinavých rukou. Od začátku...

Evropská raketa Spectrum explodovala pár vteřin po startu

Německá společnost Isar Aerospace v neděli otestovala svou raketu Spectrum, která krátce po startu z kosmodromu Andøya...

Zaměstnanci se v práci kvůli mobilům flákají

Kdo by to byl řekl, že za flákáním v práci nestojí jen neustálé scrollování na sociálních sítích?...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA