REKLAMA

Archeologický zázrak v Íránu: Operace mozku a umělé oko před pěti tisíci lety?

V jihovýchodní části Íránu se nachází Shahr-e Sukhteh, starověké město, které bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Toto místo skrývá tajemství jedné z prvních komplexních společností v historii, která dokázala provádět primitivní mozkovou chirurgii a vytvořit umělé oko.

REKLAMA

V jihovýchodní části Íránu se nachází jedno z nejzajímavějších archeologických nalezišť na světě: Shahr-e Sukhteh, což v překladu znamená „Spálené město“. Toto místo bylo osídleno před více než pěti tisíci lety a bylo svědkem vzniku a pádu jedné z prvních komplexních společností v historii lidstva. V červenci 2014 byla tato lokalita zařazena na seznam světového dědictví UNESCO jako výjimečný příklad kulturního dědictví starověkého Íránu.

Zbytky domů, pomníků a hrobů

Shahr-e Sukhteh bylo postaveno z cihel a hlíny v dlouhé době bronzové, na křižovatce obchodních cest, které křižovaly íránskou náhorní plošinu. Město bylo spojeno s kulturou zvanou Jiroft, která je známá svou vyspělou uměleckou a řemeslnou výrobou. Město bylo opakovaně zničeno požáry, které zanechaly vrstvy popela, a proto se mu říká „Spálené město“.

Místo je působivé, protože přináší svědectví o výstavbě pomníků a rodinných domů, stejně jako pohřebních ploch a míst, kde se stavělo a vyrábělo. Archeologové zde objevili nádherné předměty, jako jsou keramické nádoby, figurky, korálky, pečetní razítka, náramky, náušnice, náhrdelníky a další šperky. Také zde byly nalezeny tabulky s písmem, které je považováno za jedno z nejstarších na světě.

Kostra ženy s umělým okem

Jedním z nejzajímavějších nálezů v Shahr-e Sukhteh je kostra ženy stará neuvěřitelných 3 tisíce let. Tato žena byla pohřbena s bohatou výbavou, která svědčí o jejím vysokém postavení ve společnosti. Na její lebce byly nalezeny stopy po primitivní mozkové chirurgii, která byla provedena ještě před její smrtí. Z této ženské kostry bylo extrahováno první známé umělé oko na světě se dvěma otvory na obou stranách spojenými zlatou nití. Tato oční koule byla vyrobena z jemného zlata a byla pokryta tenkou vrstvou stříbra. Na povrchu byly vyryty drobné kruhy, které napodobovaly duhovku a zornici. Podle některých výzkumů byla tato oční koule funkční.

REKLAMA

Muzeum a poušť Lut

Před starověkou sbírkou je stejnojmenné muzeum, kde jsou vystaveny nálezy Shahr-e Sukhteh, včetně keramiky, figurek a korálků. Také příklady hrobů pocházejících z tohoto starověkého místa byly restaurovány a zobrazeny na zbytcích antických soch. Muzeum nabízí návštěvníkům možnost poznat historii a kulturu této fascinující civilizace.

Shahr-e Sukhteh se nachází ve slavné poušti Lut, jedné z nejbohatších archeologických lokalit na Středním východě a ve střední Asii. Poušť Lut je také známá jako jedno z nejteplejších míst na Zemi, kde byla naměřena teplota až 70,7 °C. Poušť Lut je domovem mnoha přírodních úkazů, jako jsou solné pláně, písečné duny, skalní útvary a oázy. Poušť Lut je také zařazena na seznam světového dědictví UNESCO jako příklad přirozeného dědictví planety.

Shahr-e Sukhteh je tedy nejen archeologický poklad, ale také cestovní lákadlo, které stojí za návštěvu. Toto místo nám ukazuje, jak byl starověký Írán bohatý a rozmanitý, a jak si jeho obyvatelé dokázali přizpůsobit náročným podmínkám pouště. Shahr-e Sukhteh je také svědectvím o lidské tvořivosti a odvaze, která překonávala překážky a hledala nové způsoby života.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA