S angličtinou jsme pořád na štíru, předstihli nás i Chorvati

Podle nejnovějšího žebříčku znalosti angličtiny se mezi zeměmi Evropy umístila Česká republika až na 26. místě. V Evropě nás předstihli i Chorvati. Dokonce i Srbové jsou na tom lépe, vyplývá z průzkumu English Proficiency Index (EPI) globální vzdělávací společnosti Education First (EF).

Reklama

Angličtina je považována za univerzální jazyk komunikace, obzvláště v době globalizace a cestování. Čekali byste, že většina Evropanů ji ovládá alespoň na vyšší úrovni. Překvapivě tomu tak není.

Každoročně vydává globální vzdělávací společnost EF English Proficiency Index, který hodnotí schopnost dospělých mluvit anglicky. Je založen na analýze výsledků 2,2 milionu lidí, kteří absolvovali standardizované testy angličtiny EF. Každá země může získat maximálně 800 bodů.

Nizozemsko je nejlepší, Kongo nejhorší

V roce 2023 si opět udrželo první místo v Evropě i ve světě Nizozemsko s 647 body. Následuje ho Rakousko, které se vyšplhalo na druhé místo v Evropě a třetí ve světě s 616 body.

Za nimi se řadí severské země Dánsko, Norsko a Švédsko, které jsou v angličtině tradičně silné. Další místa obsadily Belgie, Portugalsko, Německo a Řecko.

Na opačném konci světového žebříčku se nachází Demokratická republika Kongo, která získala pouhých 297 bodů. Předposlední je Ázerbájdžán s 305 body a třetí od konce je Turecko s 406 body. Tyto země patří do kategorie „velmi nízká odbornost“.

Česko zaostává za sousedy

Česká republika se umístila v Evropě na 26. místě s 565 body. To znamená, že patříme do kategorie „střední odbornost“. To je o 10 bodů horší výsledek oproti roku 2022.

Snad právě proto zaostáváme. Polsko je na 13. místě s 593 body, Slovensko na 18. místě s 587 body a Rakousko na 3. místě s 616 body. Dokonce i Německo je před námi na 10. místě s 604 body. S angličtinou jsme opravdu na štíru, protože i Chorvatsko je na tom lépe s 603 body a 11. místem.

Francie, Itálie a Španělsko mají problém

Některé z nejoblíbenějších evropských turistických destinací mají poněkud horší znalost angličtiny. Francie se propadla na 43. místo s 531 body. Itálie a Španělsko s 535 body spadly do kategorie „střední znalosti“ a skončily na 32. a 33. místě.

Podle zprávy EF je problém hlavně v menších městech, kde se angličtina používá méně často. Naopak v hlavních městech Francie, Itálie a Španělska se mluví anglicky lépe. Zároveň se ukazuje, že mladší generace ovládá angličtinu lépe než starší, což je pozitivní trend.

Proč je angličtina důležitá?

Angličtina je nejrozšířenějším jazykem na světě. Používá se v podnikání, programování, vědě, kultuře a cestovním ruchu. Znalost angličtiny otevírá nové možnosti a nekonečné příležitosti. Podle studie EF je angličtina spojena s vyšším hrubým domácím produktem, lepším vzděláním, vyšší kvalitou života a větší inovativností.

Zároveň je angličtina klíčem k porozumění jiným kulturám a názorům. Pomáhá nám komunikovat s lidmi z celého světa. Dalo by se říci, že Angličtina je jazykem jakési tolerance, spolupráce a dialogu.

Autor: Jan Votruba – NašeTéma. Zdroj: EF

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama