„Když se jedny dveře štěstí zavřou, jiné se otevřou. Často se však díváme tak dlouho na zavřené dveře, že nevidíme ty, které se pro nás otevřely.“ Tak zní známý citát od Hellen Kellerové. Je to pravda? Jsme šťastní? Výzkum World Happiness 2023 ukazuje, že si český národ nevede špatně.
Mezinárodní den štěstí
„V roce 2012 vyhlásila Organizace spojených národů Mezinárodní den štěstí, který připadá na 20. března. Poprvé se slavil o rok později, tedy v roce 2013. Mezinárodní den štěstí pochází z Bhútánu. Index štěstí, který měří blahobyt populace, ukazuje, že jeho obyvatelé jsou nejšťastnější na světě,“ uvádí web United Nations. Podle tvůrců oslavy má ukázat, že štěstí je jedním z největších cílů lidstva.
Co je štěstí?
Mezi mé oblíbené černobílé filmy patří Škola základ života. Snad každý si vzpomene na slavnou scénu s Jaroslavem Marvanem a Ladislavem Peškem: „Štěstí. Co je štěstí? Muška jenom zlatá.“ Věta, která vystihuje nestálost slova štěstí. Co vlastně znamená štěstí? Je to rodina, zdraví, láska nebo snad peníze? Každý vidí štěstí v něčem jiném a je to v pořádku.
Zeptala jsem se kamaráda, co je pro něj štěstí. „Štěstí je pro mě mít jeden druhého, vidět spokojené děti, že máme kde bydlet a co jíst,“ říká Miloš Říha v rozhovoru pro NašeTéma. A i když si myslíte, že zrovna štěstí nemáte, zkuste mu jít naproti.
Při hledání dobré nálady nezapomínejte na maličkosti. Já osobně, pokud nemám svůj den, si udělám radost drobným dárkem, poslechnu si motivační podcast, relaxační hudbu nebo se dojdu projít do lesa.
Svět bez stížností
Nedávno jsem si přečetla knihu Svět bez stížností od Willa Bowena, která se štěstím a šťastným životem souvisí. Je o zachycení povědomí, jak si neustále na něco stěžujeme a jak moc stěžování ovlivňuje naši energii a postoj k našemu životu. V knize autor vysvětluje svou 21denní náramkovou výzvu, kdy začínáte nosit náramek na jednom zápěstí a když se přistihnete, že si stěžujete, tak si náramek přendáte na druhé zápěstí. Uvidíte, jak často se to stane. Cílem je 21 dní bez stížností. Zkuste si to, není to vůbec lehké.
Myslím si o sobě, že jsem pozitivní a šťastný člověk, přesto jsem se přistihla pátý den náramkové výzvy, jak si stěžuji, že venku prší a nemůžu jít ven. Bowen v knize sděluje, že pokud kolem sebe vydáváme negativní energii, zpětně ji také přijímáme. Když však vydáme pozitivní energii, dostaneme pozitivní energii zpět.
Uvedla bych to na příkladu, kdy si budete stále stěžovat, že nemáte štěstí v lásce. Budete se chtít setkávat s někým, kdo si neustále stěžuje? Pravděpodobně ne. Kniha je čtivá a plná inspirativních myšlenek. Otevírá dveře do světa vztahů bez stížností a trvalého pocitu štěstí.
Jak být šťastný?
Vzhledem k tomu, že štěstí je subjektivním obrazem reality, stoji za to pracovat na tom, aby potěšilo množstvím barev. Co udělat pro to, abychom byli šťastní?
„Jako první bych zmínila umění zastavit se v každé chvíli, kdy cítíme nával emocí. Přes spojení se s dechem emoci prožít a přijmout ji. Nechat ji na sebe působit. Nepodaří se to vždy, ale už samotné uvědomění je cesta ke šťastnějšímu životu. Chyba je přítel, díky kterému se posouváme v životě dál. Velmi důležitou součástí života je zvědavost. Pozorovat život kolem sebe dětskýma očima, být v přítomnosti a umět se radovat i z drobností. Důležitým prvkem je nehodnocení. Je to těžké, ale velmi osvobozující a radost přinášející. Cesta, po které kráčíme, je štěstí,“ odpověděla na dotaz pro NašeTéma Lenka Klepáčková, účastnice roční akademie mindfulness.
Česko patří mezi 20 nejšťastnějších zemí
Filozofové se už od středověku snažili najít zdroj, který definuje šťastného člověka. „Nejznámější myslitelé (Sokrates a Platón) věřili, že štěstí je objektivní a znamená mít dobré a krásné věci, které uspokojují naše potřeby,“ uvádí v článku Sokrates web Antický svět.
Naopak Demokritos z Abdéry k tomu měl úplně jiný přístup. „Filozof byl přesvědčen, že radost a štěstí jsou subjektivní a nejsou založeny na materiálních statcích, které máme, ale na našem postoji k nim,“ uvádí v článku Démokritos výše zmíněný web Antický svět.
Stručně řečeno, o štěstí nerozhoduje množství hojnosti a krásy v našich životech, ale to, zda je vidíme a dokážeme v sobě najít stav spokojenosti.
Jsme šťastní? Dle výzkumu World Happiness 2023 je Česká republika z hlediska nálady a optimismu na 18. místě mezi 149 zkoumanými zeměmi, což je skvělé umístění. Svou pozici si drží od loňského roku. V minulosti tomu tak nebylo, například v roce 2013 byla Česká republika až na 39. místě.
Autor: Renáta Šestáková.