Iveta Bartošová: Zvláštní talent pro výběr komplikovaných partnerů

O Ivetě Bartošové se poslední dobou napsalo skoro všechno. Měla zvláštní talent na komplikované vztahy. Jako vzdálený pozorovatel mám pocit, že jediný muž, který ji učinil šťastnou, byl její syn Artur Štaidl.

Reklama

V tomhle článku se k Ivetě Bartošové vracím jako někdo, komu se líbil její hlas. Ne vždycky i písničky, které zpívala. Jako někdo, kdo zažil éru její největší slávy, ale také pády až na dno, které si nenechala ujít nejen bulvární, ale vlastně všechna média. Je to pohled čistě subjektivní a já to přiznávám. Protože jsem s ní nebyla každý den jejího života a hodně informací mám jen zprostředkovaně, jiný ani být nemůže.

Potkala jsem ji jen několikrát, ale nijak blíž jsme se neznaly. Osobně byla velmi milá, příjemná a opravdu krásná. Ale přišlo mi, že i ve chvíli, kdy se usmívala, měla v očích trochu smutku. Ale možná si to jen zpětně namlouvám, když už teď znám její nešťastný osud. Bylo mi jí líto, když na ni média pořádala hony a když už nikoho nezajímal její hudební talent, ale jen ty vztahové veletoče a skandály.

Bára Basiková o Bartošové pro TV Nova řekla: „Iveta podle mě chtěla úplně obyčejnou lásku, podporu a důvěru. Prostě mít partnera, který ji bude obdivovat za to, co je. Že je zpěvačka a zároveň může být i maminkou. Ale asi jí to žádný z těch partnerů nesplnil.“

Myslím, že to přesně vystihuje život Ivety Bartošové. I když byla pěveckou hvězdou, toužila po obyčejném vztahu. Možná po lásce a hezkém rodinném životě, jaký viděla u svých rodičů. Jenže ve světě showbyznysu se upřímnost, věrnost a respekt dá najít jen dost těžko.

Petr Sepeši – romantická láska, nebo jen propagační pohádka?

První muž, s nímž byla na veřejnosti spojována, byl zároveň i jejím pěveckým partnerem. O romantické lásce dvou mladých zpěváků už se napsaly hromady článků. Hodně odhaluje i seriál Novy. Ale bylo to opravdu tak? Jisté je, že minimálně Petr Sepeši měl i jiné vztahy a podle svědectví lidí z jeho okolí o žádný osudový vztah z jeho strany nešlo. Dalibor Janda pro Novu ale tvrdil, že „Iveta a Petr byli jako dvě hrdličky“.

Kdyby Petr Sepeši tragicky nezahynul při autonehodě, nejspíš by se jejich cesty časem rozešly i hudebně. Hlasově k sobě ladili, ale Ivetin talent byl mnohem výraznější a duo dvou sympatických mladých lidí by nemohlo nefungovat věčně. Už se nikdy nedozvíme, jak by jejich hudební i osobní partnerství pokračovalo. Každopádně to byl Ivetin první ne úplně šťastný vztah a Iveta neměla šanci ho ukončit, případně v něm pokračovat. Rozhodla smrt, která tehdy teprve devatenáctiletou Ivetu silně poznamenala.

Rebel Michal Penk a popová princezna – to nemělo šanci

Po krátkém angažmá ve skupině Balet a vystupování s Kroky Františka Janečka se dostala do „stáje“ Ladislava Štaidla. Ale v té době byly jejich vztahy ještě čistě profesionální a její srdce v té době ukradl někdo úplně jiný. Michal Penk začínal v amatérských rockových kapelách a mimo jiné byl i u zrodu skupiny Lucie. Jako u většiny jejích vztahů, i v tomto případě spolu také pracovali.

Zpívali duety, oba vystupovali s Orchestrem Ladislava Štaidla, ale Michal pro ni také psal písničky, například hit Tichá píseň. Svůj vztah tajili. Michal Penk k tomu v dokumentu TV Nova „Málo mě znáš“ říká: „Štaidl asi neměl úplně jen ty pracovní úmysly od začátku. To je asi jasný. Měl už na ni asi zálusk.“ Jenže Michalova rebelská duše se s prostředím popové scény a poslušnosti k šéfovi nedokázala smířit, a tak se rozhodl po roce od Štaidla odejít. „Kluci z jeho kapely říkali: ‚Jo, ty jsi první, kdo dává výpověď‘,“ doplňuje Michal Penk.

Rebel odešel, princezna zůstala. To byl konec vztahu. Iveta žila ve světě, kdy za ni všechno plánovali manažeři a na osobní život nebyl prostor. Ladislav Štaidl byl navíc blízko a s Michalem už se nevídali.

Big boss Ladislav Štaidl

Můj pocit z osobního setkání s Ivetou a Ladislavem byl, že jsou jako den a noc, jako jing a jang. Zatímco ona byla usměvavá a ke všem se chovala vstřícně a mile, on byl zamračený a arogantní. Už jen tím, jak se choval třeba k číšníkovi, dával všem najevo, kdo je velký šéf. Připadal mi jako pavouk, v jehož síti byla Iveta jako muška. Zcela bez šance.

Tu aroganci dával najevo nejen tím, jak o Ivetě mluvil, jak se k ní choval, ale také tím, že po celou dobu jejich osobního vztahu zůstával ženatý. A to i ve chvíli, kdy mu Iveta porodila syna Artura. Ubližoval tak tehdy nejen Ivetě. Trpět musela určitě i jeho manželka. Ovládal Ivetin celý život, pracovní i soukromý. On byl výrazně starší, vlivný a do jisté míry i obávaný člověk, ona byla zase holka z Frenštátu pod Radhoštěm, křehká, půvabná a zvyklá poslouchat.

Jenže další zlom přišel i pracovně. Po roce 1989 se za socialismu uzavřená česká hudební scéna otevřela světu i do té doby zakázaným interpretům. Pro někoho, kdo byl hvězdou za normalizace, to začalo být mnohem těžší. Ještě žila ze své získané slávy, ale Ladislav Štaidl už nebyl producent, který si mohl dovolit všechno. Všichni sice věděli, že s Ivetou tvoří pár i v soukromí, ale oficiálně se to neprezentovalo. Veřejným tajemstvím byl také poměr Ivety s hereckým partnerem z filmu Svatba upírů Rudolfem Hrušínským nejmladším.

Následoval skandál s únosem, začátek bulvárního honu na Ivetu a svým způsobem i začátek pádu hvězdy na dno. Po narození Artura se stáhla do soukromí. Ale každý, kdo někdy veřejně vystupoval, ví, že kontakt s publikem je jako droga. Dříve nebo později vám začne scházet. Ladislav z ní chtěl mít ženu v domácnosti, ona ale chtěla být mámou a k tomu zároveň zpívat.

Její tehdejší sousedka z Jevan Vendula Pizingerová v dokumentu Novy říká: „Chvíli se stáhla ze showbyznysu. Říkala mi, že to byla podmínka Ládi, že už nebude dělat to, co dělala, když bude vychovávat dítě.“ Ale jak Artur rostl, tak se jí víc a víc stýskalo po zpívání.

Přijala nabídku do muzikálu Dracula od Karla Svobody, prvního manžela Venduly, která k tomu uvedla: „Karel o ni stál v té roli a chtěl, abych ji přemluvila. Ale myslím si, že to neudělalo dobře jejich vztahu (s Ladislavem Štaidlem, pozn. red.). Jak se na to koukám po těch letech, tak toho dnes lituju.“ Dracula byl návrat na pódia, ale partnerství se začalo hroutit.

Jiří Pomeje se oženil s hvězdou a zpeněžil i jejich svatbu

Přiznám se, že začátek nového tisíciletí si moc nepamatuji. Vím, že proběhly médii nějaké další skandály, ale v paměti mi utkvěla až její honosná svatba s hercem Jiřím Pomeje. I když zpětně mám pocit, že to nebylo ani tak láskyplné završení jejich vztahu, ale spíš snaha vydělat na hvězdě, než úplně zhasne. Ale Ivetě se splnil sen. Konečně ji někdo požádal o ruku, když to otec jejího syna nikdy neudělal.

Svatby popové princezny na zámku bylo všude plno. Pomeje byl v té době už víc producent než herec a s médii to uměl. A hlavně potřeboval vydělávat za každou cenu a na všem, protože měl obrovské dluhy. Byl dalším z řady mužů, kteří se snažili Ivetu manipulovat a zneužívat k vlastnímu prospěchu. Dopadlo to, jak se dalo čekat, rozvodem. A pro Ivetu dalším zklamáním.

Josef Rychtář a ti další na konci

Konec jejího života mám tak trochu v mlze. Vím, že se kolem ní motal nějaký Ital a že se podruhé vdala. Pamatuji si hlavně to, že byla psychicky na dně natolik, že její milovaný Artur odešel bydlet ke svému otci.

Pana Rychtáře znám jenom z médií, ale mám k němu až fyzický odpor. Zatímco Pomeje na Ivetě vydělával, ale vypadalo to, že se jí snažil alespoň trochu dát pocit štěstí, z druhého manžela jsem měla pocit strašné neupřímnosti. Každé jeho slovo o lásce a péči v souvislosti s Ivetou mi znělo jako lež. Vydělával ostatně i na její tragické smrti.

Nedá se zapomenout ani na další muže, pro které byla hlavně zdrojem obživy, tedy bulvární novináře a fotografy. Potřebovala ochranu, ale měla zvláštní talent věřit těm nepravým, vybírat si nevhodné partnery. Svým psychickým démonům neuměla čelit. A nenašel se žádný muž, který by ji dokázal skutečně podržet a ochránit.

Iveta Bartošová: Poslední cesta

Video: NašeTéma

Byla sama, když šla svou poslední cestu od domu až na koleje. A já mám pocit, že sama byla vlastně většinu svého života uprostřed davů. Škoda jejího talentu a krásy.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama