Dvacet let za mřížemi: Jakou cestu si Miloslav Širůček vybere v roce 2025?

Doživotně odsouzený vrah Miloslav Širůček si za mřížemi odpykal již 20 let. V roce 2025 se mu naskytne možnost zvolit si další cestu. Bude usilovat o propuštění na svobodu nebo se rozhodne zůstat ve vězení?

REKLAMA

Miloslav Širůček, muž, jehož jméno se stalo synonymem pro brutální rodinnou popravu. Za sebou zanechal nejen tři mrtvé, ale i otázku, zda se člověk ve vězení po dvou desetiletích napraví. Příběh Širůčka začal krádežemi aut a eskaloval až k chladnokrevným vraždám ve své rodině. Jeho osud možná brzy budou řešit soudy, které se budou muset zabývat otázkou, zda Miloslavovi Širůčkovi dát druhou šanci a propustit jej na svobodu.

Širůček, jenž měl od mládí problémy se zákonem, se postupně dostal do spirály, kterou nedokázal zastavit. Po pobytu ve vězení, kde si odpykával tresty za krádeže automobilů, se dostal na svobodu. Po propuštění se jeho vztahy s rodiči, zejména s otcem, ještě více vyhrotily. Finanční problémy, neshody ohledně životního stylu a neustálé konflikty, které vrcholily opakovanými hádkami, se staly živnou půdou pro rodinnou tragédii, která následovala.

V listopadu 2004, po dalším výbuchu vzteku přerostly hádky s otcem v krveprolití. Miloslav, pod vlivem nahromaděného vzteku, vzal otcovu zbraň a svou rodinu popravil. Nejprve zastřelil svého bratra, poté otce a nakonec i matku. Těla ukryl v domě.

Zhruba tři dny, které následovaly, strávil s mrtvými rodiči a bratrem v domě. Poté se rozhodl udat sám sebe policii. Tento čin, který otřásl celým Českem, se dostal na veřejnost i díky dokumentární sérii Bez lítosti na streamovací platformě prima+, kde Širůček s klidem a místy i úsměvem popisuje události, které mu pravděpodobně navždy zpečetily osud.

Před soudem tehdy prohlásil, že si ani dnes nedokáže vysvětlit, proč svou rodinu zabil. „Táta mi stále vyčítal, že nemám žádnou budoucnost. Bratra jsem neměl rád, byl to mazánek. A máma… to je těžké. Ani teď nevím, proč jsem to udělal,“ řekl tehdy před soudem Širůček. Soud mu udělil doživotní trest a Miloslav Širůček se stal jedním z nejznámějších vězňů v Česku.

Rok 2025 Širůčkovi možná přinese novou životní kapitolu. Zákon totiž umožňuje doživotně odsouzeným podat žádost o propuštění po 20 letech.

Soudy většinou žádostem doživotně odsouzených nevyhoví. Podle právníků je nutné prokázat, že se vězeň změnil, že se napravil. Jak pro ČT24 uvedl odborník na trestní právo Tomáš Gřivna, „je potřeba prokázat, že je riziko recidivy nízké nebo téměř vyloučené.“ A právě to bude klíčovým faktorem pro rozhodnutí o případném propuštění.

Zatímco některým doživotně odsouzeným zločincům, jako Jiřímu Kajínkovi, se podařilo získat svobodu po 20 letech, a to na základě milosti prezidenta Miloše Zemana, u jiných se případ řešil až po zásahu Evropského soudu pro lidská práva, který uznal v případě Roberta Tempela porušení spravedlivého procesu. To je ale výjimečné a pro Miloslava Širůčka zůstává otázkou, zda jeho šance na svobodu budou větší než šance na to, že zůstane na doživotí za mřížemi.

Pokud se Širůček rozhodne soud požádat o propuštění, učiní tak již za pár týdnů. V roce 2025 totiž bude mít nárok. Otázkou ale zůstává, jak se ve vězení choval a zda prokáže nějakou formu nápravy. Možná bude čelit zpochybnění své nápravy soudcem, který jeho žádost bude posuzovat.

Pokud by se rozhodl žádost podat, pravděpodobně se dočká záporného verdiktu. Soudy doživotně odsouzené vězně zpravidla na svobodu nepropouští. Jak se tedy trojnásobný vrah rozhodne? Zvolí cestu možné svobody, nebo bude pokračovat ve výkonu doživotního trestu a čekat na smrt za mřížemi?

Autorský text: Milan Polák. Zdroje: ČT24, Denik.cz, prima+, Prima Zoom

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA