Když je smutek příliš velký: Jak překonat ztrátu milovaného člověka?

Smutek, tato přirozená reakce na ztrátu, je emocionálním utrpením, které nás postihne, pokud ztratíme někoho, koho milujeme. Intenzita smutku je přímo úměrná velikosti ztráty – čím větší ztráta, tím hlubší smutek. Nejintenzivnější formu smutku pak zažíváme v případě smrti blízkého člověka.

Reklama

Truchlení je složitý proces, který každý z nás vnímáme rozdílně. Někteří lidé procházejí všemi fázemi truchlení, zatímco jiní mohou některé fáze přeskočit. Důležité je si uvědomit, že smutek je nepředvídatelný a individuální proces.

Fáze truchlení

  • Odmítnutí
  • Hněv
  • Deprese
  • Přijetí
  • Adaptace a reintegrace

Neexistuje žádná pevná doba, během níž by měl smutek zmizet. Nejtěžší období budou časem méně intenzivní a kratší, ale je zcela běžné po letech po ztrátě pociťovat silný smutek, zvláště ve chvílích, které jsme chtěli sdílet s milovanou osobou.

Příznaky smutku

Vina a hněv: Úleva po smrti člověka, který dlouhodobě bojoval s vážnou nemocí, je normální emoce. V případě nečekané a náhlé smrti nás přepadá velký hněv, často si myslíme, že jsme tomu nějak mohli zabránit, i když to nebylo reálně možné.

Strach: Ztráta blízkého člověka může aktivovat spoustu starostí a strachů, můžeme cítit obavy, bezmoc a nejistotu. To vše někdy vede k záchvatům paniky a často zpochybňujeme svůj život, tedy smrtelnost.

Fyzické změny: Přestože je truchlení emocionální proces, často zahrnuje fyzické, tedy zdravotní problémy, jako je únava, snížená imunita, hubnutí nebo náhlé přibírání na váze, nevolnost, bolest a nespavost.

Jak truchlit?

Najděte podporu: Oslovte přátele nebo členy rodiny a nevyhýbejte se jim, protože potřebujete podporu, i když si možná myslíte, že to všechno zvládnete sami. Hledejte duchovní útěchu, pokud dodržujete náboženské tradice. Duchovní rituály jako modlitba, které pro vás obvykle hodně znamenají, vám nyní mohou přinést velkou útěchu.

Starejte se o sebe: Po smrti blízkého člověka se o sebe musíme starat více než kdy jindy, protože velký emoční stres může poškodit naše zdraví. Kromě svého fyzického zdraví dbejte také o své duševní zdraví, protože tělo a mysl jsou propojeny. Snažte se dostatečně spát a jíst včas, abyste neztráceli fyzickou sílu. Vyhněte se drogám, které vám okamžitě zvednou náladu a vrátí vás do depresivního stavu poté, co odezní.

Připravte se na „spouštěče“ smutku: Svátky, narozeniny, výročí, výročí – to všechno jsou situace, které probudí vzpomínky a pocity. Buďte připraveni na tyto „hity’“ a vězte, že je normální být při těchto příležitostech smutný. Mluvte s lidmi, s nimiž je sdílejte, a neskrývejte, jak se cítíte.

Vyjádřete svůj smutek: Na svého milovaného nezapomenete a nikdo to po vás nevyžaduje. Raději si vzpomeňte na všechny hezké chvíle, které jste spolu strávili. Smutek můžete vyjádřit mnoha způsoby.

Rozdíl mezi smutkem a depresí

Tyto dva stavy jsou podobné povahy, ale s depresí pocit prázdnoty a zoufalství neustává. Od smutku se také liší intenzivními pocity viny a beznaděje a častými sebevražednými myšlenkami.

Nikdy se nestyďte vyhledat odbornou pomoc, zvláště pokud:

  • myslíte si, že váš život už nemá smysl
  • cítíte se odříznuti od světa
  • nemůžete dělat své každodenní činnosti
Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama