Vědci poprvé dokumentovali případ, kdy byla australská ježura pozřena žralokem

Překvapivý objev učinili vědci sledující žraloky u australského severního pobřeží, kde tygří žralok vypustil na břeh nedotčenou suchozemskou ježuru. O zajímavém objevu informoval BBC News.

Reklama

Tým z Univerzity Jamese Cooka byl na výpravě, při níž dával sledovací čipy žralokům v blízkosti ostrova Orpheus v Queenslandu, když se stal svědkem unikátního okamžiku. Vědci věří, že jde o první případ, kdy bylo zjištěno, že je žralok tygří schopný pozřít ježuru, která může dorůst délky až 50 centimetrů a její bodliny měří až pět centimetrů.

„Když ji vyplivl, podíval jsem se na to a poznamenal: ‚Co to k čertu je?‘,“ řekl novinářům odborník na žraloky Nicolas Lubitz. „Povedlo se mi pořídit jen jeden snímek, ale je na něm vidět obrys ježury ve vodě,“ dodal Lubitz.

Vědci předpokládají, že ježura, která žije jen v Austrálii a částech Papuy-Nové Guineje, se dostala do žraločího chřtánu, když plavala na mělčině nebo mezi ostrovy.

Žraloci tygří jsou známí svým žravým apetitem a nejsou právě vybíraví. V jejich žaludcích už se našli mořští ptáci, pneumatiky, poznávací značky a dokonce i malá televize.

„Viděl jsem videa, na kterých bezdůvodně sežrali kámen,“ řekl Nicolas Lubitz.

Je ale dost nezvyklé, aby svou kořist zase vydávili – ovšem v tomto případě nejspíš třímetrový žralok kořist podcenil. „Byla to kompletně neporušená ježura s bodlinami a nohama,“ dodal Lubitz. „Myslím, že ho musela docela škrábat.“

Zdroj: BBC, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama