Vědci se obávají erupce kalifornského supervulkánu Long Valley. Není důvod k obavám, tvrdí geofyzik

Long Valley je supervulkán, který se nachází v Kalifornii. Vědci se obávají, že by vulkán mohl brzy vybuchnout a zahubit tak miliony lidí v celé Kalifornii. Naštěstí se ale žádné obrovské erupce nechystají. „Nemyslíme si, že se region připravuje na další supervulkanickou erupci,“ uvádí Zhongwen Zhan, profesor geofyziky na Caltechu pro web Psych.

Reklama

Začínají narůstat obavy z toho, že by mohlo brzy dojít k výbuchu supervulkánu Long Valley. Tato americká sopka nahání vědcům strach už několik let. Supervulkán je 32 kilometrů dlouhý, 18 kilometrů široký a 9 kilometrů hluboký. „Na světě je celkem 20 supervulkánů a všechny dosahují stupně 8 VEI (index sopečné výbušnosti),“ píše Danny Gutmann a Joel Den pro Daily Star.

Supervulkán Long Valley vznikl zhruba před 760 tisíci lety. Stalo se tak kvůli rozsáhlé erupci Bishop Tuff, která se považuje za supererupci. Vulkanologové ale nedávno zjistili, že se v oblasti sopky objevily horké prameny. „To je nejčastěji známkou toho, že by povrch pod nimi mohl vybuchnout,“ informuje Joel Day pro Express.

„Neustále se objevují alarmující známky možné sopečné aktivity,“ varuje Rob Nelson v dokumentu Secrets of the Underground (Tajemství podzemí) od Science Channels. „Existují stopy, které ukazují na hrozící výbuch rozptýlený po celém tomto údolí. Jedná se o místo s druhou největší explozivní sopečnou erupcí v Severní Americe,“ dodává Rob.

Výbuch, který nastal před 760 tissíci lety, byl obrovský a není pravděpodobné, že další erupce bude stejně silná. I přesto se podle Roba Nelsona jedná o existenční hrozbu pro miliony lidí žijících v okolí.

V letech 1970 až 1980 došlo v oblasti vulkánu k vysokému počtu zemětřesení. To vyvolává u vědců další obavy. Dokonce se zvýšilo dno a někteří proto věřili tomu, že se jedná o nárůst magmatu. Důkazy o deformaci půdy v Long Valley potvrdili výzkumníci v článku z roku 2018. Článek byl publikován v časopise GeoScience World.

Aby dokumentaristé ze Science Channels zjistili o supervulkánu více, pozvali k vyšetřování geofyzika Jareda Peacocka. Ten k výzkumu použil technologii dálkového průzkumu neboli InSAR a zjistil, že v dané oblasti se cosi probouzí k životu.

Později provedené testy naštěstí prokázaly, že v současné době není důvod k obavám. Můžeme konstatovat, že dole není žádný obrovský magmatický krb. V okolí však nějaké menší jsou,“ řekl závěrem Jared Peacock.

Autor: Nikola Strnadová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama