Tipy, jak oslavit Světový den mokřadů

Mokřady působí jako neúrodná podmáčená půda, kde číhají na svou kořist komáři. Světový den mokřadů má zvýšit povědomí, že tomu tak není. Jsou hlavně důležitým prvkem pro život.

REKLAMA

Kalendář prozrazuje blížící se Světový den mokřadů, který se slaví 2. února. Krásu a důležitost jedinečného ekosystému popisovala v minulosti ekoložka Kateřina Berchová-Bímová v rozhovoru pro Český rozhlas, která se ráda toulá mokřady.

„Mokřady z definice jsou území slatin, bažin, rašelinišť, ale počítáme mezi ně i mokřady člověkem uměle vytvořené, rybníky a jakékoliv lokality s vysokou hladinou podzemní vody,“ vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas Kateřina Berchová-Bímová z Katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU.

Mokřady pokrývají pouze 6 procent zemského povrchu, a přesto v nich žije a rozmnožuje se spousta vzácných rostlin a živočichů. Je to ideální prostředí pro mech, orobinec, komáry, vážky nebo motýly. Pokud půjdete na procházku kolem mokřadů, stojí za to být potichu a zaposlouchat se do zvuků kolem. Je dost možné, že zaslechnete bekasinu otavní nebo cvrčilku.

Mokřady nejsou jen důležitým ekosystémem pro fungování přírody, ale mají i lidskou hodnotu, mohou vytvářet oblasti pro tvorbu potravin.

Mokřady v ohrožení

„Důvodem ohrožení je antropogenní tlak, protože mokřady byly vždycky lidstvem brány jako neúrodná, podmáčená půda, kde se nedalo nic dělat, nehostinné bažiny, ještě ke všemu líhniště komárů. Tak se člověk snaží je nějakým způsobem využívat jako zemědělskou půdu po vysušení, ohrožené jsou velmi často zástavbou, volná půda, která doposud není využitá,“ uvedla ekoložka Bímová pro Český rozhlas.

V Česku napomáhají obnově mokřadů dotace z evropského Operačního programu Životní prostředí nebo národních krajinotvorných programů.

Světový den mokřadů

Datum 2. února nebyl pro Světový den mokřadů vybrán jen tak náhodou. Je to také datum, kdy byla podepsaná Ramsarská úmluva o mokřadech, která má mezinárodní význam.

Připojilo se k ní 171 států. Poloostrov Cobourg v Austrálii je první ramsarskou památkou na světě. Česká republika se k úmluvě připojila v roce 1990, na seznamu má zapsáno 14 mokřadů. Šumavské rašeliniště byly zařazeny do Ramsarské úmluvy jako první mokřady u nás.

Mottem Světového dne mokřadů v roce 2024 je „Mokřady a lidská pohoda“. Cílem je vystihnout, jak jsou mokřady důležité pro lidstvo, přírodu a zdůraznit skutečnou hodnotu mokřadů, včetně lidského blahobytu.

Osvěta ohledně mokřadů, není až tolik známá, ale podle ekoložky Bímové je na docela vysoké úrovni a většina z nás si je hodnoty mokřadů vědoma. „Zásadní je neodvodňovat, nepovolovat výstavbu na takových lokalitách a udržovat vodu v krajině,“ doplnila ekoložka pro Český rozhlas.

Tipy na výlet k mokřadům

Mezi nejznámější a turisty nejnavštěvovanější mokřady, patří Krkonošská rašeliniště, Šumavská rašeliniště, Lednické rybníky nebo Třeboňské rybníky. Na okraji Prahy je možnost navštívit mokřad Na Beránku, či zavítat k Cholupickému mokřadu, oba jsou v ohrožení nebezpečí zániku.

Brňáci mohou vyrazit na výlet k Ořešínské rákosině, kde se nachází poslední dochovaný mokřad, na kterém roste nekosený rákos. K mokřadu vede krásná naučná stezka Ořešín i s odpočinkovým místem.

Česká ornitologická společnost pravidelně vypisuje vycházky a přednášky k příležitosti Světového dne mokřadů, které jsou zaměřené na poznávání a pozorování vodních ptáků s významem pro jejich zimování.

Autor: Renáta Šestáková – NašeTéma. Zdroje: Ramsar, BirdLife, MZP, Český rozhlas.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA