Nad Portugalskem a Španělskem prolétla zářivá koule. Podle ESA se jedná o meteor

V noci ze soboty na neděli ozářila nebe nad Portugalskem a Španělskem modrozelená koule. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA) se jedná o meteor, který s největší pravděpodobností shořel nad Atlantickým oceánem ve výšce kolem 60 kilometrů nad Zemí.

Reklama

Obyvatelé Portugalska a Španělska byli o víkendu svědky úchvatného přírodního divadla. V noci ze soboty na neděli rozjasnila oblohu modrozelená koule, která na chvíli proměnila noc v den. Sociální sítě se rychle zaplnily videi zachycujícími ohromující průlet meteoru.

Evropská kosmická agentura (ESA) následně na sociální X vydala prohlášení, že ohnivou kouli zachytila ​​svými kamerami ve španělském Cáceres.

„Ohnivá koule byla kouskem komety, která prolétla nad Španělskem a Portugalskem. Pohybovala se rychlostí asi 65krát rychleji, než je maximální rychlost proudového stíhacího letounu Lockheed Martin F-16,“ okomentovala víkendovou událost ESA.

Jasně modrozelený záblesk, který je typický pro hořící hořčík, byl pozorován právě u meteoru nad Portugalskem. Podle informací z portálu Space šlo o typ meteoru, známý jako „pallasity“. „Tyto meteory obsahují velké krystaly olivově zelené barvy, které jsou tvořeny olivínem – minerálem z křemičitanu hořčíku a železa,“ vysvětluje portál Space.

I když je původ pallasitů poněkud záhadný, vědci se domnívají, že by se mohly tvořit, když asteroidy v důsledku extrémních teplot hoří.

„Pokud je tomu tak, pak by pallasity mohly vědce naučit hodně o tom, jak se před 4,5 miliardami let ve sluneční soustavě formovaly planety jako Země,“ míní vědci ze společnosti Space.

Vesmírné těleso, které prolétne naší atmosférou je meteor. V případě, že dopadne na zemský povrch, je označen meteoritem. Většina meteorů shoří ještě v naší atmosféře. Na zemský povrch dopadnou většinou už jen částečky ve formě prachu.

I přesto, že hledači meteoritů již v okolí pravděpodobného dopadu pátrají, ESA uvedla, že tento víkendový meteor na zemský povrch nedopadl. „Pravděpodobně shořel nad Atlantickým oceánem ve výšce kolem 60 kilometrů nad Zemí,“ uvedla agentura ESA.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama