V noci ze soboty na neděli ozářila nebe nad Portugalskem a Španělskem modrozelená koule. Podle Evropské vesmírné agentury (ESA) se jedná o meteor, který s největší pravděpodobností shořel nad Atlantickým oceánem ve výšce kolem 60 kilometrů nad Zemí.
Obyvatelé Portugalska a Španělska byli o víkendu svědky úchvatného přírodního divadla. V noci ze soboty na neděli rozjasnila oblohu modrozelená koule, která na chvíli proměnila noc v den. Sociální sítě se rychle zaplnily videi zachycujícími ohromující průlet meteoru.
JUST IN: Meteor spotted in the skies over Spain and Portugal.
This is insane.
Early reports claim that the blue flash could be seen darting through the night sky for hundreds of kilometers.
At the moment, it has not been confirmed if it hit the Earth’s surface however some… pic.twitter.com/PNMs2CDkW9
— Collin Rugg (@CollinRugg) May 19, 2024
Evropská kosmická agentura (ESA) následně na sociální X vydala prohlášení, že ohnivou kouli zachytila svými kamerami ve španělském Cáceres.
„Ohnivá koule byla kouskem komety, která prolétla nad Španělskem a Portugalskem. Pohybovala se rychlostí asi 65krát rychleji, než je maximální rychlost proudového stíhacího letounu Lockheed Martin F-16,“ okomentovala víkendovou událost ESA.
Jasně modrozelený záblesk, který je typický pro hořící hořčík, byl pozorován právě u meteoru nad Portugalskem. Podle informací z portálu Space šlo o typ meteoru, známý jako „pallasity“. „Tyto meteory obsahují velké krystaly olivově zelené barvy, které jsou tvořeny olivínem – minerálem z křemičitanu hořčíku a železa,“ vysvětluje portál Space.
I když je původ pallasitů poněkud záhadný, vědci se domnívají, že by se mohly tvořit, když asteroidy v důsledku extrémních teplot hoří.
„Pokud je tomu tak, pak by pallasity mohly vědce naučit hodně o tom, jak se před 4,5 miliardami let ve sluneční soustavě formovaly planety jako Země,“ míní vědci ze společnosti Space.
Vesmírné těleso, které prolétne naší atmosférou je meteor. V případě, že dopadne na zemský povrch, je označen meteoritem. Většina meteorů shoří ještě v naší atmosféře. Na zemský povrch dopadnou většinou už jen částečky ve formě prachu.
I přesto, že hledači meteoritů již v okolí pravděpodobného dopadu pátrají, ESA uvedla, že tento víkendový meteor na zemský povrch nedopadl. „Pravděpodobně shořel nad Atlantickým oceánem ve výšce kolem 60 kilometrů nad Zemí,“ uvedla agentura ESA.
Autor: Milan Polák