REKLAMA

Kdy a kde se poprvé objevil kůň domácí? Na výzkumu jeho původu se podíleli i Češi

Kůň se stal nenahraditelným společníkem člověka. Kdy k tomu ale došlo? Vědcům tato otázka nedala spát a přicházeli s novými objevy. Na vyjasnění této otázky se podílely i české mozky.

REKLAMA

První obrázky

„Nejstarší důkazy o setkáních mezi lidmi a koňmi byly nalezeny na paleolitických nalezištích v Eurasii. Dochované kosti naznačují, že dávní lidé používali koně jako důležitý zdroj potravy,“ uvádí web Archaeology Magazine.

S obrázky koní vytvořených prvními umělci v době paleolitu zhruba kolem roku 30 tisíc př. n. l. se setkáváme v jeskyních. Jde o první svědectví lidské kreativity a kůň tu bývá znázorněn častěji než jiná zvířata. Pralidé koňům věnovali pozornost. Zřejmě tušili, že tihle tvorové se jim stanou v budoucnu velmi prospěšnými. Umožní jim přesouvat se na delší vzdálenosti, což zlepší dostupnost potravy, a využijí je také v boji.

Dlouhá cesta k ochočení

Kdybychom mohli stisknout knoflík na stroji času a přenést se do dávné minulosti, kdy a kde bychom se s koňskými předky poprvé setkali? A kdy se člověk poprvé pokusil vyšvihnout do sedla koně a kousek se na něm projet? Trvalo to hodně dlouho.

Nejdříve šlo o opatrná setkání. Osedlat si koně se mu nepodařilo hned. Tahle zvířata umí být hodně svéhlavá. Podle studie uveřejněné v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences pocházel divoký předek domácích koní z východní Eurasie z doby před 160 tisíci lety a domestikován byl před cca 6 tisíci lety.

REKLAMA

Houževnatí a odolní

Sarah C. P. Wiliamsová na webu Science potvrzuje, že vědci dospěli k tomu, že koně zdomácněli asi před 6 tisíci lety. Upřesňuje, že k ochočení došlo na území dnešní Ukrajiny a západního Kazachstánu. Dodává: „A protože tato zvířata byla domestikována, docházelo podle vědců k jejich pravidelnému křížení s divokými koňmi.“

Nespornou výhodou koní byla jejich houževnatost a odolnost. Svými kopyty prorazili i led a dokázali si díky tomu obstarat potravu i v zimě.

Mezinárodní spolupráce

Jasný důkaz, kde a v jakém období se zrodil předek koně domácího, přinesla studie z roku 2021. Na výzkumu genetické linie koní, který prováděl tým odborníků pod vedením Ludovica Orlanda, se podíleli i Češi, archeozoolog René Kyselý z Archeologického ústavu AV ČR a archeozoolog Lubomír Peške.

Mezinárodní vědecký tým analyzoval celkem 270 ostatků koní pocházejících jak z Evropy, tak Asie. Kyselý a Peške poskytli také deset vzorků ostatků koní z území České republiky z období 3400‒500 př. n. l.

REKLAMA

Přesné určení

Výsledky ukázaly, že prazáklad všech současných plemen koní, kromě koně Převalského (o úspěších pražské zoo v jejich chovu jsme psali), pochází z jedné lokality. Jde o oblast severně od Kavkazu ležící mezi řekami Don a Volha.

Přímý předek dnešního koně domácího se tam objevil zhruba 2200 př. n. l. Podrobné svědectví o výzkumu podali Kyselý a Peške v časopise Archeologické rozhledy. Upozornili, že provedený výzkum dokázal lokalitu, kde došlo k ochočení koní, vymezit. Vyvrátil také teorie, že k domestikaci mohlo dojít v Ibérii nebo v Anatolii.

Autor: Helena Stejskalová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA