Herec Ondřej Sokol v pražské zoo pokřtil prvního vombata narozeného v Česku

V pražské zoologické zahradě se dnes konaly slavnostní křtiny prvního vombata narozeného na území České republiky. Mládě získalo jméno Mersey, které mu dal herec a moderátor Ondřej Sokol. Jméno je inspirováno řekou protékající oblastí v Tasmánii, kde je pozorování těchto vačnatců nejčastější na celém ostrově, sdělil redakci za Zoo Praha Filip Mašek.

Reklama

Potomkem samce Coopera a samice Winkleigh je samička. Zoo Praha je jedinou zoologickou zahradou v Česku, která chová vombaty obecné. V expozici nazvané Darwinův kráter jsou tito vačnatci nejaktivnější kolem 14. hodiny.

„Mersey je první mládě vombata odchované v České republice. Současně je pro návštěvníky velmi atraktivní, a to z ní činí výbornou ambasadorku svého druhu, který pomáháme chránit v Austrálii,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

Dnešní událost v Darwinově kráteru přilákala stovky návštěvníků. Mnozí z nich se zapojili do doprovodného programu, kde si děti nejvíce oblíbily kopání vombatích nor a soutěž v přetlačování zadky, napodobující vombatí obranu před predátory.

Kmotr malé Mersey také zmínil zvláštnosti života vombatů, včetně unikátního tvaru jejich trusu, který podle jedné z teorií umožňuje lepší značkování teritoria v členitém terénu.

„Chovatel David Vala je tak hodný a ty kostičky mi vždycky ukáže, protože stále nemohu uvěřit, že trus vombatů má tenhle tvar. A dnes se mi zdálo, že se Cooper pokusil už i o pyramidku. Je hezké, že je tak kreativní,“ řekl kmotr mláděte a dlouhodobý podporovatel pražských vombatů, herec Ondřej Sokol a připojil jedno soukromé přání: „Já už jsem si v Zoo Praha tak zvykl a tak se mi tu líbí, že bych tu chtěl mít vlastní výběh.“

Rodiče mláděte tvoří již zmíněný první pár vombatů obecných v České republice: pětiletá samice Winkleigh, která pochází ze záchranné stanice Trowunna Wildlife Sanctuary v Tasmánii, a téměř čtyřletý samec Cooper, jenž je původem ze Zoo Hannover.

V přírodě jsou vombati samotářští a setkávají se hlavně během období námluv a rozmnožování. Seznamování pražského páru bylo loni bouřlivé, kdy Winkleigh svému partnerovi způsobila několik kousanců a škrábanců. Nakonec si však oba vačnatci našli k sobě cestu.

V pražské zoologické zahradě chovají tasmánský poddruh vombata obecného, který je přizpůsoben místnímu klimatu. Tento poddruh se vyznačuje hustší srstí a vyšší odolností vůči chladnému počasí.

Autor: Jan Votruba

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama