Gorilí miminka se mají k světu. Mobi je jen pod dozorem matky, zato mladší gorilka už má chůvu

Gorilky v Zoo Praha dělí jen pár týdnů, ale jejich matky se chovají odlišně. Kijivu své mládě pár dní po porodu půjčuje Shindě. Duni svou dceru Mobi nepůjčuje nikomu, sdělil pro NašeTéma mluvčí pražské zoo Filip Mašek.

Reklama

O narození obou mláďat už jsme opakovaně psali. Gorily se chovají stejně jako lidské matky, což potvrdí každá vícenásobná maminka.

„Odlišný přístup pětinásobné matky Kijivu a prvorodičky Duni lze sledovat na vlastní oči v pavilonu Rezervace Dja. Nejlépe v 10 či v 15 hodin, kdy gorily dostávají krmení,“ láká na návštěvu Zoo Praha Filip Mašek. Podle zatím předběžných pozorování je i druhá gorilka samička, ale na definitivní potvrzení si musíme ještě nějakou dobu počkat.

Kijivu zná svou nevlastní sestru Shindu celý život, nikdy nežily odděleně, a proto k ní chová značnou důvěru. Jen několik dní po porodu své nevlastní sestře malou gorilu bez problémů půjčuje na pochování a prohlédnutí. Shinda se v tu chvíli projevuje jako zkušená matka, i v roli chůvy se snaží svou neteř či synovce instinktivně nakrmit.

Největší zájem o nové mládě jeví stejně jako v případě Mobi čerstvě osmiletý gorilí adolescent Ajabu. Nevynechá jedinou příležitost, byť jen pro letmý dotek. Jako by kontroloval, zdali už si může se svými novými parťáky pohrát. Vůdce tlupy Kisumu má o všem přehled a pokud Ajabu doráží na samice příliš, neváhá mladíka umravnit.

Mobi už je bezmála čtyřměsíční holka. Chovatelé u ní právě objevili šestý mléčný zub. Cumlá i pevnou stravu, ačkoli zatím nepolyká. Už se také pokouší postavit na nohy. Zatím ale vydrží jen chvíli, než se opět vrací na všechny čtyři. Zkouší se také batolit, ale ještě s pomocí Duni, která jí rukou podpírá bříško. Snaží se i chytat větví a provazů, takže se chová, jak se takto staré a zdravé gorilí mládě projevovat má.

„Mít ve skupině dvě takto malé gorily je v kontextu světových zoologických zahrad spíš výjimečné. Prostorné hlediště v teple pavilonu Rezervace Dja, kde se mohou lidé nasvačit či dobít mobilní telefon, je tak unikátním prostorem pro sledování růstu obou mláďat, jejich společných kroků a objevování světa,“ vysvětluje Filip Mašek.

Zatímco malé Mobi vybrali jméno kamerunští školáci a ve finálním hlasování poté česká veřejnost, druhé narozené mládě získá jméno od světoznámé primatoložky a ochránkyně přírody Jane Goodall. Ta přicestuje navštívit Zoo Praha příští měsíc, přičemž 11. května v 11 hodin proběhnou slavnostní „křtiny“ mláděte.

Zoo Praha organizuje ve spolupráci s Českou zemědělskou univerzitou i veřejnou přednášku této legendární anglické vědkyně.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama