Extrémní teploty zpečetí osud Země. Lidstvo vymře za 250 milionů let, tvrdí vědci

Planeta Země se v budoucnu podle vědců stane neobyvatelným superkontinentem. Lidstvo podle studie z Bristolské univerzity vymře za 250 milionů let. K předpovědi vědcům pomohl výkonný počítač. O extrémních teplotách, které nakonec zpečetí náš osud, informoval prestižní časopis Nature Geoscience.

Reklama

Soudný den se podle vědců blíží

Vědci z Bristolské univerzity využili k vědecké předpovědi výkonný počítač, na kterém zpracovávali různá atmosférická a geologická data. Výstupy se například odvíjely od tektonických desek, které jsou součástí povrchu planety Země. Podle nové vědecké studie se v následujících letech začnou spojovat. Nakonec by se měly spojit v jeden gigantický superkontinent.

Vědci nově utvořený kontinent nazvali jako Pangea Ultima. Pojmenování není náhodné. Je odvozeno od Pangey, ta se před miliony lety rozčlenila na naše známé kontinenty.

Postupně bude podle vědců na naší planetě docházet k množení sopečných erupcí, které budou následně chrlit gigantické množství oxidu uhličitého, v důsledku těchto událostí bude docházet k dalšímu zvyšování teplot. Tato situace by mohla zvýšit účinnosti dopadu sluneční energie na svět. V důsledku toho se planeta Země bude více ohřívat. „Průměrná teplota by se pohybovala mezi 40 a 50 stupni Celsia,“ píše Trisha Pathak na webu Wion News.

„Nově vzniklý superkontinent by v podstatě vytvořil trojitý efekt, který by zahrnoval efekt kontinentality, teplejší Slunce a více CO2 v atmosféře, což by vedlo ke zvýšení tepla na většině planety,“ uvedl jeden z autorů studie doktor Alexander Farnsworth.

Lidstvo vymření neunikne

„Výsledkem by tak bylo nehostinné prostředí zbavené zdrojů potravy a vody pro všechny savce. Extrémní teploty by nakonec zpečetily náš osud. A lidé, spolu s mnoha dalšími druhy, by vymřeli,“ předpovídá doktor Farnsworth.

Lidstvo vymření neunikne. Blížící konec nezastavíme ani, kdybychom přestali využívat fosilních paliv. Teoreticky přívětivou informací je skutečnost, že k vymření lidstva dojde až za 250 milionů let.

„Přesto je ale nesmírně důležité řešit i současnou klimatickou krizi, která je důsledkem lidských emisí skleníkových plynů. Již dnes zažíváme extrémní horka, která škodí lidskému zdraví. Proto je zásadní co nejdříve dosáhnout nulových čistých emisí,“ připomíná světu vědkyně a spoluautorka zmíněné studie doktorka Eunice Loová.

Výsledkem globálního oteplování bude nepřátelské prostředí bez zdrojů potravy a vody.

Autor: Petr Ševčík

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama