Vánoce jsou svátky klidu, míru a radosti, které mají svůj původ v oslavách zimního slunovratu. Pro křesťany je Štědrý den a noc s ním spojená oslavou narození Ježíše Krista. Sváteční atmosféru dokresluje i tradice vánoční mše, která se koná v předvečer Vánoc, tedy 24. prosince. Půlnoční mše, jak se jí také říká, je pro mnohé symbolem Vánoc a příležitostí k zamyšlení a usebrání. Pojďte se s námi ponořit do historie této tradice a objevit, kde se letos konají ty nejkrásnější vánoční mše.
Historie vánoční mše
První zmínky o vánoční mši sahají až do 4. století našeho letopočtu. V Římě se tehdy konaly tři vánoční mše – v noci, za svítání a ve dne. Tradice tří vánočních mší má svůj původ v Římě za papeže Honoria, který zavedl tři mše na Boží hod vánoční.
V Římě nechal zbudovat kapli napodobující betlémskou jeskyni a podle jeruzalémského zvyku zde zavedl sloužení půlnočních mší. Tato tradice se postupně rozšířila do celého křesťanského světa. Za první půlnoční mši je považována ta, kterou sloužil svatý František z Assisi v roce 1223. Svatý František tehdy sezval vesničany do jeskyně poblíž italské vesničky Greccio, kde zinscenoval výjev prvních jesliček.
Vánoce jsou v křesťanské tradici oslavovány od prvních nešpor Narození Páně až do neděle po Zjevení Páně. Hlavním svátkem v době vánoční je Hod Boží vánoční, tedy 25. prosince.
Podle římské tradice lze slavit v den Narození Páně mši třikrát: v noci, za svítání a ve dne. První mše na Hod Boží vánoční je nazývána mše „půlnoční“, nebo „andělská“, druhá je za svítání nebo nazývána „pastýřská“ a třetí mše, která je sloužena je za dne „velká“ či „slavná“. Názvy těchto mší byly zavedeny podle biblických textů čtených při mši.
Zajímavostí je, že pokud Štědrý den připadne na neděli, je to čtvrtá neděle adventní. Štědrý večer se však již liturgicky počítá k slavnosti následujícího dne (a tedy už k Vánocům, pozn. red.) jakožto jeho vigilie a je tak pro něj předepsána zvláštní mše. V některých kostelích se na Štědrý den koná i dřívější mše, která je speciálně zaměřená na rodiny s dětmi.
Vánoční mše na Štědrý večer je vigilie, tedy čas bdění, modlitby a přípravy na důležitý svátek Narození Páně. Je to čas, kdy se lidé scházejí, aby si připomněli pravý význam Vánoc a prožili sváteční atmosféru v komunitě.
Vánoční mše v jiných zemích
Vánoční mše se slaví v mnoha zemích světa, ačkoliv se tradice a zvyky s ní spojené mohou lišit. V Itálii se například v některých oblastech, zejména ve Veroně, děti obdarovávají už 13. prosince, kdy slaví svátek svaté Lucie, patronky nevidomých.
Podle pověsti se v roce 1200 ve Veroně šířila epidemie, která postihovala dětský zrak, a matky se s nemocnými dětmi vydávaly na pouť právě za svatou Lucií.
Ve Španělsku si na dárky musí děti počkat až do 6. ledna, kdy je přinášejí Tři králové.
V Polsku je Štědrý den spojen s mnoha tradicemi, jako je například pečení perníčků a zdobení vánočního stromečku. Advent v Polsku je pro katolíky silně spjat s ranními mšemi zvanými roraty, které se konají za svitu svíček a jsou věnovány Panně Marii.
Tradice spojené s vánoční mší
S vánoční mší se pojí i řada tradic. V minulosti chodívali přestrojení pastýři s betlémem od domu k domu a vyprávěli o narození Ježíška. Věřilo se, že vejce snesená a chleba upečený na Štědrý den mají kouzelnou moc.
Dnes se mnozí lidé před mší postí, aby večer spatřili zlaté prasátko. Ve vinařských krajích sledovali věřící během mše v kostele pronikající sluneční paprsky skrz okenice. Pokud při mši ozářily faráře, bylo to znamení hojné úrody nadcházejícího roku.
K tradičním vánočním zpěvům patří Česká mše vánoční od Jakuba Jana Ryby a koledy jako „Narodil se Kristus Pán“ nebo „Tichá noc„.
Kam se vydat na vánoční mši?
Vánoční mše se konají v kostelích po celé České republice, například v Praze v Katedrále svatého Víta na Pražském hradě nebo v kostele sv. Ludmily na Vinohradech. V Brně se můžete zúčastnit mše v Katedrále sv. Petra a Pavla nebo v kostele sv. Jakuba. V Ústí nad Labem se vánoční mše koná v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V Ostravě se můžete vydat do Katedrály Božského Spasitele nebo do kostela Neposkvrněného početí Panny Marie v Ostravě-Přívoze.
Vánoční mše je krásnou tradicí, která nám připomíná pravý význam Vánoc a má své kořeny hluboko v historii. Ať už jste věřící nebo ne, návštěva mše může být pro vás nevšedním zážitkem a příležitostí k zamyšlení a usebrání.
V dnešní uspěchané době plné shonu a konzumu nabízí vánoční mše prostor pro zastavení se a prožití sváteční atmosféry v klidu a míru. Je to také příležitost k setkání s blízkými a prohloubení vzájemných vztahů. Navštivte vánoční mši ve svém okolí a prožijte Vánoce v jejich pravé podstatě.